26.2.2017
David Záruba

Dynamo neudrželo brzké vedení, s Vítkovicemi prohrálo 1:3

PARDUBICE — Nadějně rozehráli hokejisté Pardubic nedělní utkání s Vítkovicemi, po Nahodilově trefě z první minuty vedli, ale těsný náskok neudrželi. Se Severomoravany prohráli 1:3.

Tipsport extraliga, 50. kolo, neděle 26.2.2017, Tipsport arena

Vítkovice

1:3
1:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 0:42 Nahodil (Bárta, Sýkora; 5/5) – 7:13 Klok (Květoň, Kolouch; 5/5), 22:09 Baranka (Szturc, Balán; 5/5), 44:57 Zdráhal (Roman, Olesz; 4/5). Rozhodčí: Čech, Pavlovič – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:8 (1:2, 2:3, 2:3). Využití: 0:1. Diváci: 5514. Střely na branku: 32:31 (14:15, 10:11, 8:5). Srážky: 22:17. Vhazování: 49:34. Blokované střely: 14:9. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Nejlepší hráči: Lukáš Nahodil – Patrik Zdráhal.
Dynamo Pardubice: Klouček – Trončinský, Havlík, Schaus, Ščotka, Nedbal, Chaloupka, Ovčačík, Zajíc – P. Sýkora, Nahodil, Bárta – J. Sýkora, Špirko, Hubáček – M. Kaut, Poulíček, Beran – Zadina, T. Kaut, Starý. Trenéři: Miloš Holaň, Pavel Marek a Otakar Janecký.
Vítkovice: Bartošák – Baranka, Klok, D. Krenželok, Hrbas, Urbanec, Výtisk, L. Kovář – P. Zdráhal, O. Roman, Olesz – Vandas, Kolouch, D. Květoň – Tomi, Balán, Szturc – Hudeček, Stastny, Kurovský – Illéš.Trenéři: Jakub Petr a Pavel Trnka.

Předposlední domácí zápas základní části svedl Pardubice s Vítkovicemi. Zatímco Dynamo už má karty pro závěr roku prakticky rozdané, tým z Ostravy potřeboval bodovat, aby si upevnil místo v předkole play off. Poprvé od začátku zápasu se do pardubické branky postavil Milan Klouček.

Bleskové vedení Dynamu nevydrželo

Pardubice do utkání vstoupily velice dobře a už po 42 vteřinách slavily vedení. Hezkou kombinaci Sýkory s Bártou zakončil neméně povedeným blafákem Lukáš Nahodil – 1:0. I po gólu bylo Dynamo aktivní a blízko ke gólu byl Zajíc, který s mezikruží pálil jen kousek vedle Bartošákovy branky.

Vítkovice dlouho počítaly jen pokusy z dálky, ale postupně se dostaly do hry a záhy i srovnaly skóre. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu švihl pukem Lukáš Klok a Klouček přes clonící hráče uviděl kotouč pozdě – 1:1. Chvíli na to mohl vrátit Pardubicím vedení Sýkora, ovšem Bartošák oba jeho pokusy pokryl.

Vyrovnaný stav vydržel i přes zkrácené přesilovky obou týmů, těžkého zákroku se nedočkal ani jeden z brankářů. Blízko ke gólu byli až v závěru třetiny domácí, když při přesilovce dokázali vyšachovat bránící hráče, ale Špirko, na kterého zůstalo zakončení, už se dostal s pukem k zadnímu mantinelu a pak ho nestihl zasunout do odkryté klece.

Vítkovice otočily skóre

Start druhé části naopak vyšel skvěle hostům a ve 23. minutě se dostali poprvé v utkání do vedení. Nutno dodat, že se slušnou dávkou štěstí. Ivan Baranka nastřeloval kotouč od mantinelu a Chaloupka jej bruslí usměrnil mimo Kloučkův dosah – 1:2. Vítkovice byly v laufu a další gól mohl přidat Klok, jenže tentokrát domácí gólman zasáhl perfektně.

Dynamo se postupně oklepalo a připravilo si v krátkém sledu dvě dobré šance. Sýkora se dostal s pukem před poloodkrytou branku, jenže v kritické chvíli promáchl. V dobré pozici byl následně i Zadina, ale Bartošák oba pokusy vychytal. Gólem neskončily ani dvě pardubické přesilovky.

Vítkovice tolik výhod k dispozici neměly, ale pak si zahrály 79 vteřin ve čtyřech proti třem. Hosté však nic velkého nevymysleli, a když už se přece jen dostali k zakončení, tak zasáhl Klouček.

Hosté navýšili náskok a došli k výhře

Pardubice se k ohrožení Bartošáka dostávaly ztuha a ve 45. minutě inkasovaly v oslabení další direkt. Přihrávku z rohu hřiště dokázal proměnit v gól Patrik Zdráhal a dal svým barvám už dvoubrankové vedení – 1:3.

Klasickou početní výhodu, a to hned dvakrát za sebou, si pak zahráli i domácí, ale tolik efektivní nebyli. Dobrou možnost měl při hře pět na pět Martin Kaut, jenže nedokázal protlačit kotouč za ležícího Bartošáka. Vítkovický brankář ale jinak mohl děkovat obraně, která k němu moc soupeřových pokusů nepouštěla.

Nicméně Dynamo se nevzdávalo a aktivní hrou si vysloužilo další přesilovku. Ale i tentokrát scházela střelba. A když už štěstí zkusil Špirko, tak se puk zastavil zboku o tyčku. Pardubice se nedostaly ani ke snížení. V poslední minutě fantastickým zákrokem sebral Klouček takřka jistý gól Balánovi.

Otakar Janecký (HC Dynamo Pardubice): „Mysleli jsme především na to, abychom si trochu zvedli sebevědomí. Myslím, že jsme odehráli dobré utkání, ale zároveň musím uznat, že soupeř hrál líp. Dostali jsme trochu lekci, protože Vítkovice neměly tolik šancí, ale vyučily nás úplně ve všem. Ze zápasu si můžeme vzít ponaučení pro přípravu na play out a baráž.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „V naší situaci jsme měli jediný cíl, a sice za každou cenu urvat tři body, hokejové krásy tam tolik nebylo. Začátek byl stejný jako v posledních letech v Pardubicích, hned v prvním střídání jsme dostali gól. V průběhu zápasu jsme ale otočili výsledek na svou stranu a za to jsme rádi. Dneska to bylo o charakteru týmu. Vím, že to jsou fráze, ale ta naše padesátikolová cesta byla dost strastiplná, ať už vzhledem k marodce nebo v situaci v klubu, takže pro nás je to obrovské zadostiučinění. Dostáváme se do play off a já jen doufám, že ten příběh nekončí. Oficiálně musím poslat velké poděkování do kabiny.“