18.12.2011

Druhá výhra na Red Bulls Salute, Pardubice skolily také Plzeň

SALCBURK — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili v utkání o 5. místo na turnaji Red Bulls Salute Plzeň díky skvěle sehrané druhé třetině, ve které dvě branky vstřelil Tomáš Zohorna, 5:3. Východočeši tak skončili v letošním ročníku European Trophy nejlépe z českých klubů.

European Trophy, RBS, neděle 18.12.2011, Eisarena Salzburg

5:3
2:1, 3:0, 0:2
Branky a nahrávky: 16:25 Koukal, 19:44 Borer (Starý), 32:37 Zohorna (Starý, Kolář II), 33:29 Šagát (Borer), 37:36 Zohorna (Benák, Semorád) – 17:31 Pitule (Kaberle), 47:36 Kovář, 48:10 Mrňa (Dresler, Mazanec). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek (oba ČR) – Hofstätter, Siegel (oba Rak.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 490. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:3. Nejlepší hráči: 1. Tomáš Zohorna (Pardubice), 2. Tomáš Pitule (Plzeň) 3. Casey Borer (Pardubice).
Dynamo Pardubice: Koutský – Kočí, Píša, Borer, Sičák, Kolář II, Benák, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Šagát, Kousal, Buchtele – Půhoný, Zohorna, Nahodil – Semorád, Somík. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Plzeň: Svoboda (20:00 Mazanec) – Kaberle, Vykoukal, St. Pierre, Marušák, Kinrade, Dresler, Ruprecht, D. Růžička – Stránský, Kovář, Pletka – Johnson, Pitule, Dvořák – Kubalík, Sedláček, Andrašovský – Petruška, Heřman, Mrňa. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Michal Straka.

Pardubičtí trenéři nominovali do zápasu s Plzní do branky Vladislava Koutského, Plzeňští zase nechali odpočívat trio Martin Straka – Tomáš Vlasák – Radek Duda.

Petr Koukal otevřel skóre v oslabení tři na pět!

V salburské Eisareně se hrálo dlouho bez přerušení, první vážnější příležitost si vypracoval v 7. minutě Robert Kousal. Pardubický útočník se prokličkoval do pásma, bekhendem ale brankáře Plzně nepřekonal. Ten musel zasahovat i proti Zohornově úniku v oslabení, když na trestné lavici seděl Casey Borer.

Do dvou velkých šancí se Plzeňané dostali, když za hákování pykal Václav Benák. Pardubický bek sledoval z trestné lavice nejprve nebezpečnou Stránského teč Kinradeho střely, pak skvěle proti Pletkovi zasáhl gólman Koutský. Plzeňský útočník byl sám před gólmanem Pardubic, v zakončení ale neuspěl.

Ukazatelem skóre tak hýbla dvojnásobná přesilovka Plzně, i když jinak, než si kdekdo představoval. Na trestné lavici seděli Robert Kousal za vyhození puku a Václava Benáka za podražení, oba ale sledovali, jak Petr Koukal sebral Kinradeho přihrávku na modré čáře, ujel a střelou nad Svobodovu vyrážečku v oslabení tři na pět otevřel gólový účet zápasu – 1:0.

V následné přesilovce dokázali Západočeši srovnat stav. František Kaberle nebezpečně střílel od modré, kotouč za Koutského záda dorazil Tomáš Pitule – 1:1.

Pardubice se vrátily do vedení, když dokázaly využít svou první přesilovou hru v dnešním utkání. Šestnáct sekund před koncem první dvacetiminutovky se prosadila rána Caseyho Borera od modré čáry, které asistoval Jan Starý – 2:1. Kanadský bek tak vstřelil svou první branku v pardubickém dresu.

Pardubice utekly do trháku

Na začátku druhé třetiny se do slibné akce pro „domácí“ rozjel Radovan Somík, jeho blafák bekhendem ale v klidu vykryl plzeňský brankář Mazanec. Plzeňskou odpovědí byl tlak po Drtinově podražení ve 23. minutě. Východočeši ale toto oslabení zuby nehty ustáli.

Plzeňané se bránili záhy, když za hákování putoval na trestnou lavici Martin Heřman. Po jeho návratu měl gólovou šanci Vladimír Sičák. Pardubický bek si najel mezi kruhy, ale střelou švihem přestřelil. V následujícím střídání dělala neplechu plzeňské obraně trojice Jiří Půhoný – Lukáš Nahodil – Radovan Somík.

V následujících minutách Pardubice ještě více zvýšili svou útočnou aktivitu, kterou dokázaly zvýraznit třemi rychlými brankami. Nejprve ve 33. minutě ujela útočná dvojice Tomáš Zohorna – Jan Kolář. Prvně jmenovaný se s ničím nemazlil a puk ostrou přímou střelou poslal přesně pod víko Mazancovy branky – 3:1.

O necelou minutu později zvýšil Martin Šagát na 4:1. Důrazný pardubický útočník získal v prostoru mezi kruhy, vytvořil si prostor pro střelu a puk poslal mezi betony plzeňského gólmana 4:1.

Povedenou pasáž dokončil svým druhým, gólem v utkání Tomáš Zohorna. Hráč s číslem 79 se dostal do samostatného úniku a ten zakončil přesnou střelou a „jesličkami“ zvýšil na 5:1.

Západočeši pouze korigovali stav

Plzeň se však nevzdávala, nejprve se ubránila pardubické přesilovce po vyloučení Tomáše Pituleho, aby spustila velké ofenzivní manévry, kterými zdramatizovala vývoj střetnutí.

Nejprve ve 47. minutě ujel Pavel Sedláček, ten se přes Drtinův faul dostal do zakončení, ale neuspěl. V signalizované výhodě se ale do akce dostal Jan Kovář a blafákem do forhendu snížil na 5:2.

Po čtyřiatřiceti sekundách lovil Vladislav Koutský opět kotouč ze své branky. Parádním průnikem se prezentoval Pavel Mrňa, jeho zakončení nemělo chybu – 5:3 a drama bylo na světě!

V klíčové fázi ale dokázaly Pardubice zklidnit hru, zpřesnit rozehrávku a zachytávat akce v soupeře v jejich zárodcích. Východočeši si výhru v souboji o 5. místo na turnaji Red Bulls Salute nenechali vzít.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Když hrajete zápas, chcete ho vyhrát, ale dneska to nebylo až tak důležité. Po první třetině jsme nechali odpočívat Petra Koukala, po druhé Aleše Píšu a Honzu Koláře. Zápas jsme dohráli na tři pětky. Takové zápasy by se neměly hrát, poražený ze čtvrtfinále by měl jet domů. Na zápasy o útěchu nepřijdou lidi, nemá to atmosféru a do budoucna by bylo lepší, kdyby se takové zápasy nehrály.“