16.10.2011

Bílé dresy pomohly, Pardubice po dvou letech zdolaly doma Plzeň

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali v utkání 12. kola Tipsport extraligy porazit Plzeň 4:1. K cenné výhře pomohly Východočechům tři proměněné přesilovky, Pardubice v bílých trikotech potěšily téměř devítitisícovou kulisu v ČEZ Areně.

Tipsport extraliga, 12. kolo, neděle 16.10.2011, ČEZ Arena Pardubice

4:1
2:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 7:07 Bartek (Elkins, Somík), 9:11 Koukal (Kolář I, Starý), 33:15 Kolář I (Buchtele, Borer), 41:13 Starý (Koukal, Sičák) – 41:56 Stránský (Heřman, Johnson). Rozhodčí: Minář (ČR), Salonen (Fin.) – Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 8:6. Využití: 3:0. Diváci: 8945. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Jan Stránský.
Dynamo Pardubice: M. Růžička – Píša, Kolář II, Kočí, Sičák, Benák, Nakládal, Borer, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Elkins, Somík – Buchtele, Radil, Sim – Zohorna, Kousal, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Plzeň: Svoboda (41:13 Mazanec) – D. Růžička, Hanzlík, Jeřábek, St. Pierre, Marušák, Kinrade, Schnabel – Duda, Martin Straka, Kovář – Kratěna, Hlinka, Lev – Horna, Vostřák, Stránský – Dvořák, Pitule, Johnson – M. Heřman. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Michal Straka.

Pardubičtí hokejisté toužili zlomit nepříznivou bilancí s Plzní, která dokázala vyhrát poslední tři zápasy v pardubické ČEZ Areně. Díky zlepšené produktivitě v přesilových hrách se jim to povedlo. Plzeň hrála druhý zápas venku v řadě, tentokrát odjela s prázdnou.

Pardubice nakoply přesilovky

Domácí hokejisté vstoupili do jiskřivého utkání ve velkém stylu. Pardubice dokázaly využít obě úvodní přesilové hry, dvoubrankový náskok dal ráz celému zápasu. Nejprve se však domácí celek musel bránit po Kousalově hrubosti. Při této přesilovce pálili plzeňští Marušák s Dudou, ale obě střely kryl gólman Růžička.

Ten byl v 6. minutě za svou brankou podražen Pavlem Vostřákem a první početní výhodu domácí využili. Corey Elkins zatáhl kotouč po křídle, našel Martina Barteka a ten svým sedmým gólem v sezoně poslal Pardubice do vedení – 1:0.

Obrovskou šanci měl plzeňský Kovář po Dudově průniku, jeho střelu z levého křídla ale vytěsnil pardubický gólman. Chvíli na to šel podruhé pykat Jakub Lev a Pardubice zasadily svému soupeři druhý úder.

Východočeši proměnili početní převahu během čtrnácti sekund. Útočník Kolář zavezl kotouč do pásma, doprava jej připravil Petru Koukalovi a ten z první trefil horní polovinu Svobodovy branky přesně – 2:0.

Pardubice využily obě první přesilové hry, Plzeň se v prvním dějství neprosadila, nepotrestala Borerovu hrubost ve 13. minutě, ba ani Starého vyhození kotouče, jehož pobyt na trestné lavici se překulil i do druhé části hry.

Jan Kolář úspěšným brejkem navýšil vedení

Plzeňané v prostředním dějství zvýšili své útočné úsilí, snažili se tlačit do nadějných šancí, proti nim však stála pevná obrana pardubických hokejistů. Ti měli první šanci druhé třetiny, Martin Bartek si ve 25. minutě najel do zakončení, proti byl ale jeho bývalý spoluhráč Adam Svoboda.

Plzeňský gólman držel hosty po faulu Tomáše Pituleho, během přesilovky Pardubice svého soupeře sice zamkly, ale do velké šance se nedostaly. Podobně to vypadalo na opačné straně po Rákosově hákování v polovině základní hrací doby.

V následné hře pět na pět vsítily Pardubice možná klíčový gól celého utkání. Tou dobou byla Plzeň opticky aktivnější, jenže Jan Buchtele lobem našel najetého forvarda Koláře a ten svůj blafák do bekhendu provedl na výbornou pro domácí – 3:0.

Poté ještě mohl střelec třetí branky domácích navýšit vedení Pardubic, jeho ostrou střelu si však do lapačky uschoval gólman Svoboda.

Pardubice si závěr v klidu pohlídaly

Úvod závěrečné dvacetiminutovky se nesl v gólovém intermezzu, které dělilo třiačtyřicet sekund. Nejprve se prosadily Pardubice, ty si s další přesilovou hrou poradily rychle jako výčepní s objednávkou v Pivovarce. Za devatenáct sekund donesl čtvrtý puk do branky Jan Starý. Pardubický snajpr byl na konci svižné kombinace domácích, z kruhu v ní mířil přesně – 4:0.

Po tomto gólovém zásahu si hosté vzali oddechový čas a plzeňský gólman Svoboda nechal vystřídat Markem Mazancem. Hráči v modrých dresech snížili po rychlém brejku dvou na jednoho, na Heřmanovu přihrávku dosáhl Jakub Stránský a trefil se přesně nad Růžičkovu vyrážečku – 4:1.

Pardubice si však důležitou výhru nenechaly vzít, nedovolily Plzni zdramatizovat zápas, naopak útočník Kolář měl v závěru duelu obrovskou šanci. Svůj samostatný únik však zakončil pouze do tyče Mazancovy klece.

Plzeňané nenatáhli svou výbornou sérii v Pardubicích, po třech výhrách odešli z ČEZ Areny poraženi. Pardubice si druhou výhru za tři body v této sezoně v domácím prostředí nenechaly vzít. Velmi sympatická pak byla sportovní rozlučka Martina Růžičky a Adama Svobody s pardubickou jižní tribunou.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „My jsme dneska výjimečně rádi, že jsme pokračovali v tradici, jak jsme odehrávali poslední zápasy; tedy jednou ano, jednou ne, a v první třetině jsme se dostali do dvoubrankového vedení, které nás trošku uklidnilo. Ve druhé třetině byla Plzeň lepší a my jsme se dostávali se pod tlak. O utkání podle mého názoru rozhodla třetí branka, kterou jsme vstřelili těsně po ubránění přesilovky soupeře. Samozřejmě jsme rádi, že jsme dneska vyhráli a připsali si další body.“

Michal Straka (HC Plzeň 1929): „Tentokrát nás domácí překvapili. Čekali jsme tlak jako obvykle, ale oni to zatáhli, hráli střední pásmo a čekali na naše chyby a na přesilovky. Z nich to dneska rozhodli. My jsme ty přesilovky také měli, ale v současné době se nám v nich bohužel nedaří a hrajeme je špatně. Snažili jsme se pak hrát, měli i šance, které jsme ale neproměnili a jak už jsem říkal - domácí si počkali na naše chyby ve středním pásmu a pak nám z toho odjeli a rozhodli zápas.“