26.1.2007

Pardubice rozstřílely Spartu a jsou třetí!

Parádní zápas zvládnutý na jedničku ze strany HC Moeller Pardubice! Východočeši dobyli pražskou T-Mobile Arenu a vystřídali Spartu na třetím místě průběžné tabulky! Petr Sýkora vstřelil hattrick a posunul se tak do čela tabulky střelců, důležitá pro tři body byla i aktivní hra v oslabení, ve kterém vstřelil hostující celek celkem tři branky! O další góly v síti Sparty se postarali David Havíř, Aleš Píša a Libor Pivko. Přes tři inkasované branky byl velkou oporou v brance Ján Lašák, který pardubický tým podržel zejména při několika oslabeních ve třech!

O2 extraliga, 45. kolo, pátek 26.1.2007, T-Mobile Arena

Sparta Praha

3:6
1:2, 0:2, 2:2
Branky a nahrávky: 12:31 Rob (Vykoukal), 45:19 Stehlík (Podlešák), 59:37 Vrbata (Dragoun) – 6:28 Sýkora, 11:48 Havíř (Pucher), 20:17 Píša (Rolinek), 28:41 Sýkora (Hlinka), 45:04 Sýkora, 58:56 Pivko. Rozhodčí: Smeták – Chytil, Čech. Vyloučení: 6:12 navíc Mrázek 5 minut a do konce utkání, Andrašovský (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. V oslabení: 0:3. Diváci: 8035. Střely na branku: 40:44. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5, 2:6, 3:6.
Sparta Praha: Salfický (21. Duba) – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek, Cuník – P. Ton, Netík, K. Ton – Paroulek, Eiselt, Rob – Dragoun, Langhammer, Klimt – Vrbata, Podlešák, Hromas. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Čech, Šeda – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Mrázek, Cetkovský, Ondřej – Kolář, Koukal, Andrašovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Salfický nahrál Sýkorovi a Moeller vedl

První pětiminutovka nabídla spíše menší oťukávání. Oslabená sestava Sparty byla zprvu pasivnější, naopak Moeller měl více šancí. Žádná z nich ale nebyla gólová. Tuto pasáž uťal až faul Františka Mrázka, jehož sekání ocenil vyšším trestem a do konce utkání.

Než se pardubický bourák vrátil osprchován zpátky, tak přišel o zajímavý hokejový moment, který se jen tak nevidí. Pardubice vyhodily až do sparťanského rohu, kde si pro puk zajel Dušan Salfický. Gólman Pražanů jej ale nešťastně pro domácí rozehrál přímo na Petra Sýkoru, od něhož se kotouč odrazil do branky Sparty – 0:1. Zbytek pardubického oslabení sice sehrál domácí tým v obranném pásmu hostí, ale beze změny skóre.

V první třetině se velmi často vylučovalo. Nepřesný arbitr Martin Smeták vykázal v prvním dějství celkem devět borců. Ve 12. minutě hrál hostující tým přesilovku po vyloučení Jakub Langhammera, jenž napadl Jána Lašáka. Výhodu ukončil parádní spolupráce Pardubických, na jejímž konci byla nahrávka Petera Pucherovi na Davida Havíře, který zvýšil na 2:0 z pohledu Pardubic.

Sparta se ale do konce prvního dějství dočkala snížení. Pomohla ji přesilovka pět na tři, když v čase 12:14 byli vyloučeni Zdeněk Ondřej a Michal Šeda. O 17 sekund později propadla za Jána Lašáka střela Luboše Roba od modré. K obraně pardubického gólmana nutno dodat, že puk byl tečován a strážce tří tyčí Moelleru nemohl reagovat na náhlou změnu trajektorie touše.

Pardubice daly gól v dvojnásobném oslabení!

Lepší start do prostřední třetiny si Moeller nemohl přát. V oslabení tří proti pěti (!) si do pásma najel Aleš Píša a střelou ze strany zvýšil na 3:1 z pohledu Pardubic! Dušanu Salfickému proklouzl puk mezi nohami, poté jej trenéři Sparty vystřídali Tomášem Dubou.

Od této chvíle byla taktika pardubických trenérů jasná: zabezpečená obrana a rychlé brejky. Podle dalších minut se ukázalo, že to byla sázka na správnou kartu. Pražané sice byli aktivnější opticky, ale Východočeši měli řadu nadějných příležitostí.

Ve 29. minutě ujel obraně domácích Petr Sýkora a ač byl tísněn dojíždějícím bekem, tak střelou podél tyčky zvýšil vedení Pardubic na 4:1!

Pardubický celek byl ale také poměrně často vylučován. Ve druhé třetině hrál celkem dvě minuty a jedenačtyřicet sekund ve třech proti pěti. Ale ubránil se. Během těchto minut byl velkou oporou Ján Lašák, který kryl mnoho puků.

Velkou šanci na vstřelení své třetí branky v utkání měl ve 36. minutě kanonýr Petr Sýkora. Najel si do pásma, vystřelil, ale puk napálil jen do tyče Dubovy branky. I tak si poměrně početný houf pardubických příznivců rád zatleskal.

Petr Sýkora ujel a dokonal hattrick

Precizní hra v podání Východočechů pokračovala i ve třetí třetině. V ní nejprve zahrozil Moeller po pohledné spolupráci na trase Hlinka – Sýkora, aby ve 46. minutě se do sóla dostal druhý jmenovaný hráč a svým třetím gólem v utkání zvýšil vedení Pardubic na 5:1.

Odpověď Sparty ale byla blesková! Po patnácti sekundách vykřesal jiskřičku naděje pro holešoviský celek Richard Stehlík prudkou a přesnou střelou od modré čáry – 2:5.

Pardubičtí ale hráli velice pozorně. Nepouštěli Spartu do soustavného tlaku, drželi otěže hry. V 50. minutě se hezky až před branku Pražanů prodral agilní Kolář, ale Duba kryl jeho výpad a následný závar. Na druhé strany se Petru Tonovi sice povedla střela od modré, ale Ján Lašák s ní neměl obtíže.

Východočeši vedli zápas do pohodového konce. V 59. minutě vstřelil Moeller třetí gól v oslabení. Samostatný únik proměnil Libor Pivko – 2:6!

Závěr ale patřil Spartě, byť fanoušci Moelleru oslavovali povedené vítězství. V poslední minutě při přesilovce Sparty zakončil na góly bohatý zápas David Vrbata. Jeho střelu pod víko nemohl Ján Lašák chytit – 3:6.

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): „Těžce se mi zápas hodnotí. Nechci sklouznout k nějakému alibismu, co se týče sestavy týmu, ale na druhé straně, pokud ve svých přesilovkách dostaneme tři góly, tak se opravdu vyhrát nedá ani s extrémním nasazením. Na ty nešťastné přesilovky nám teď bude navíc chybět Jarda Hlinka. K dispozici by mohl být po reprezentační pauze.“

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Byl to jeden z našich nejlepších zápasů venku. Vycházeli jsme ze stanovené taktiky, nenechali jsme se od ní ničím odvést a zaslouženě jsme vyhráli.“