4.4.2017
David Záruba

Dynamo získalo doma bod, Energie vyhrála v nastavení

PARDUBICE — Prohru 2:3 v prodloužení si v dalším barážovém utkání připsali hokejisté Pardubic. Dynamo dvakrát v duelu s Energií dohnalo jednobrankové manko – trefili se Petr Sýkora a Tomáš Rolinek. Vítězný gól vstřelili Západočeši v nastavení.

Tipsport extraliga, BAR4, úterý 4.4.2017, Tipsport arena

Karlovy Vary

0:1, 2:1, 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 21:20 P. Sýkora (Trončinský, Rolinek; 5/4), 35:19 Rolinek (Trončinský, P. Sýkora; 5/4) – 14:01 Mikulík (Rachůnek, Sičák; 4/5), 25:12 Skuhravý (Kindl, Dujsík; 4/5), 63:26 Gríger (3/3). Rozhodčí: Lacina, Pražák – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:5 (3:2, 2:2, 0:1 – 1:0), navíc Zajíc (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:2. Diváci: 8003. Střely na branku: 29:27 (11:9, 10:7, 8:8 – 0:3). Srážky: 7:10. Vhazování: 53:35. Blokované střely: 9:16. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Dynamo Pardubice: Růžička – Schaus, Ščotka, Trončinský, Havlík, Chaloupka, Čáslava, Zajíc – P. Sýkora, Špirko, Rolinek – J. Sýkora, Tomášek, Hubáček – Beran, Nahodil, Panna – Bárta, T. Kaut, Starý. Trenéři: Miloš Holaň, Pavel Marek a Otakar Janecký.
Karlovy Vary: Honzík – Sičák, M. Rohan, Baránek, Harant, Dujsík, Tomáš Dvořák, Baldajev – Mikulík, Dušek, T. Rachůnek – Gorčík, Skuhravý, Kindl – V. Tomeček, Tuominen, Davídek – Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Jan Tlačil a Mikuláš Antonik.

Po úvodní sadě barážových zápasů byly Pardubice poslední, ale zrovna proti Karlovým Varům si připsaly první výhru. Tu chtěly potvrdit, nejlépe tříbodově, na domácím ledě.

Energie zužitkovala početní výhodu

První barážová odveta začala poměrně klidně a opatrně, o to větším překvapením byla tutová šance Bárty, který se zničehonic zjevil před opuštěnou brankou, ovšem kotouč trestuhodně napálil vedle. Karlovy Vary poprvé výrazně zahrozily při hře čtyři na čtyři, když Růžička musel krýt střelu Tuominena.

Dynamo dvakrát v první třetině pykalo za příliš mnoho hráčů na ledě a oslabení se mu také stalo osudným. Energie obléhala Růžičkovu branku, načež se ke střele dostal Milan Mikulík, jehož pokus tečoval mimo dosah domácího brankáře jeden z pardubických beků – 0:1.

Dynamo mohlo okamžitě srovnat, když Tomášek chytrým pasem vyslal do brejku Jána Sýkoru, který se sice dostal před beka, ale k dobrému zakončení mu scházelo více prostoru a také rovnováha.

Přesilovky určovaly dění. Dynamo dvakrát srovnalo

Gólem v početní výhodě si na startu druhé části pomohly i Pardubice. Chvíli před začátkem periody převzal Petr Sýkora dres s číslem 800 odkazující na počet jeho startů v nejvyšší soutěži. Uběhlo jen 80 vteřin a pardubický střelec ukázal, v čem je jeho síla. Sýkora napřáhl na modré čáře a puk nechytatelnou ranou poslal do šibenice – 1:1.

Smírný stav platil jen do 25. minuty. Poté si v přesilovce vzal kotouč u mantinelu Václav Skuhravý a bez velkého vymýšlení švihem trefil rovněž horní roh branky – 1:2.

Pardubice mohly znovu rychle odpovědět, když se do samostatné akce pustil Nahodil, ovšem zakončení už mu nevyšlo tak dobře jako kličkovaná předtím. Ani Karlovy Vary nerezignovaly na ofenzívu a nebezpečný brejk dvou proti jednomu zakončoval solidně Gríger. Dynamo následně svíralo soupeře při přesilovce, ale Tomášek v největší šanci selhal.

Ve 36. minutě už Pardubice po přesilovkové akci slavily. Trončinský našel před brankou nehlídaného Tomáše Rolinka, který nadvakrát dotlačil kotouč do sítě – 2:2.

Že už jde opravu o hodně, ukázaly poslední minuty druhé části. Hráči obou týmů si nedarovali vůbec nic a na ledě často doutnaly šarvátky. Nerozhodný stav to však nezměnilo.

Nerozhodný stav platil dál

O pauze se hokejisti obou mančaftů trochu uklidnili a znovu se hrálo hodně obezřetně. S klidného rámce vybočila jen šance Rachůnka, který si pěkně obhodil obránce, ale Růžičku už nepřekonal. Větší rozruch vyvolala až šance J. Sýkory, při které si Honzík vůbec nebyl jistý se svým zákrokem, ale puk poskakoval pouze v brankovišti.

Po většinu času to však byl o každý kousek ledu, oběma týmům bylo zřejmé, že o důležitých bodech může rozhodnout jediná branka. Každý se na chvíli dostal do útočného pásma, ovšem k velkým šancím se soupeři nepouštěli. Honzíka trochu vystrašila akorát střela osamoceného Schause, kterou jeden z beků přizvedl nad branku.

Dynamo dostalo velkou šanci na rozhodnutí zhruba čtyři minuty před koncem, kdy mělo k dispozici přesilovou hru. V ní se do šance tlačil Rolinek, položil si brankáře, ale pak už nestačil zasunout kotouč do prázdné branky. Víc už se nestihlo, zápas dospěl do nastavení.

Šťastný gól rozhodl o výhře Energie

Pardubice se hned v první minutě prodloužení dopustily faulu a nabídly Energii velkou šanci zápas zlomit. Hosté valnou část přesily strávili v útočném pásmu, ale na dobře bránící trojici recept nenašli. Růžička musel krýt jen dvě střely. Dynamu to ale nebylo nic platné. Chvíli poté se do brejku dostal David Gríger a jeho přihrávku si do vlastní branky srazil Trončinský – 2:3.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Chtěli jsme potvrdit šťastné vítězství ve Varech, ale neměli jsme tak dobrý pohyb jako v neděli. Kluci dřeli celý zápas nadoraz. V závěru třetí třetiny jsme neproměnili šanci, trochu se od nás odklonilo štěstí a Karlovy Vary v prodloužení trestaly.“

Jan Tlačil (HC Energie Karlovy Vary): „Do zápasu jsme chtěli vstoupit tak, jak jsme hráli s Pardubicemi druhou třetinu u nás doma. To se nám vydařilo díky přesilovce, ale poté jsme udělali nějaké chyby a zápas se odehrával v přesilovkách. Soupeř takřka každou přesilovku smrtelně trestal, protože má hráče, kteří se s tím dokážou vypořádat. Utkání bylo v závěru hodně o disciplíně a hrálo se na výsledek 2:2. V prodloužení jsme měli štěstí a jsme rádi, že máme zpátky body, které jsme ztratili doma.“