19.3.2017
David Záruba

Dynamo dvakrát prohrávalo, Zlín porazilo v nastavení

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic vyhráli za dva body nad Zlínem. Valaši v základní hrací době dvakrát vedli o jednu branku, za červenobílé dorovnávali skóre David Tomášek a Ján Sýkora. V nastavení měly oba celky výhodu přesilové hry, v následné hře čtyři na čtyři po Trončinského nahrávce rozhodl Tomáš Rolinek.

Tipsport extraliga, UDR5, neděle 19.3.2017, Tipsport arena

0:1, 1:1, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 29:04 Tomášek (Bárta; 5/5), 41:06 J. Sýkora (Hubáček, Nedbal; 5/5), 64:51,5 Rolinek (Trončinský; 4/4) – 14:42 Goiš (Ostřížek, Chytil; 5/5), 39:59,7 Kratochvíl (Honejsek; 5/5). Rozhodčí: Kika, Kubičík – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 3:5 (0:2, 2:2, 0:1 – 1:0). Bez využití. Diváci: 2211. Střely na branku: 34:25 (9:7, 13:12, 10:6 – 2:1). Srážky: 10:8. Vhazování: 36:28. Blokované střely: 14:9. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
Dynamo Pardubice: Růžička – Trončinský, Ovčačík, Nedbal, Chaloupka, Zajíc, Ščotka, Havlík – Bárta, Nahodil, Rolinek – J. Sýkora, Tomášek, Hubáček – Beran, T. Kaut, Panna – Kusý, Špirko, Starý. Trenéři: Miloš Holaň, Pavel Marek a Otakar Janecký.
Berani Zlín: Šimonů – Matějíček, Chmelíř, Marušák, Řezníček, Gazda, Ferenc, Váňa – J. Ondráček, Popelka, O. Veselý – Kovařík, M. Kratochvíl, Honejsek – Ostřížek, Chytil, Goiš. Trenéři: Robert Svoboda a Martin Hamrlík.

Pardubice ani v případě výhry v předposledním utkání play out nemohly poskočit z posledního místa, a tak se chtěly vítězstvím alespoň naladit na nadcházející baráž.

Goiš poslal hosty do vedení

Po opatrném úvodu se dostavila šance až v páté minutě, kdy Gazdovu odraženou střelu odpálil z brankoviště Trončinský. Dynamo následně mohlo udeřit v přesilovce, ale dlouhý zámek přetavilo jen v jednu nepříliš nebezpečnou střelu Sýkory. Lépe vypadal pokus Bárty, při kterém musel Šimonů bleskově na zem.

V 15. minutě se poprvé měnilo skóre. Chytil udržel kotouč za brankou a přihrál před ní, kde Ostřížek přiklepl před prázdnou branku Davidu Ostřížkovi a ten už neměl problém zacílit – 0:1. Dynamo bylo střelecky aktivnější a při cestě za vyrovnáním dostalo k dispozici další přesilovku, ale během minuty před pauzou nic nevymyslelo.

Zlín udeřil tři desetiny vteřiny před koncem třetiny

Pokračující přesilovka Pardubice se na 18 vteřin proměnila na dvojnásobnou, ani v ní však domácí nic nevymysleli. Větší šanci si připravili až při hře pět na pět, kdy se před brankou ocitl Hubáček a jeho dobře mířenou střelu vyrazil Šimonů rukou. Pardubice se v přesilovkách trápily, což mohl ještě zhoršit Honejsek, který pláchl v oslabení a svou střelou vystrašil Růžičku. Domácí gólman si po chvíli musel poradit i s dorážkou Ostřížka.

Dynamo se podobně jako hosté prosadili celkem v nečekanou chvíli, kdy ani nemělo tlak. Před polovinou utkání našlápl ve středním pásmu David Tomášek a chytrou střelou z mezikruží do protipohybu brankáře rozvlnil síť – 1:1.

Dvojnásobnou přesilovku si zahrál i Zlín, a to dokonce 41 vteřin. Obrovskou šanci v ní měl Ondráček, kterého však vychytal Růžička, který se stihl přesunout k levé tyči. Stejný prostor musel na druhé straně utěsnit i Šimonů, když ze strany najížděl Sýkora a pak i dorážel. Hezké gesto v závěru druhé části předvedl hostující útočník Kovařík, který u sudích odvolal signalizovaný faul na svou osobu.

A hosté byli na chvályhodný moment odměněni. Když už se osazenstvo haly zvedalo na odchod na pauzu, dostal se kotouč mezi kruhy k Matouši Kratochvílovi a ten rychlým švihem zamířil přesně – 1:2. Do konce třetiny zbývaly tři desetiny vteřiny!

Dynamo srovnalo a bylo lepší, prodloužení však neodvrátilo

Do třetí třetiny vlétli pardubičtí hokejisté s velkou ofenzivní snahou a hostující branku zasypali sprškou střel. Brzo také srovnali stav. Ján Sýkora se protáhl mezi beky, posadil si i brankáře a pak bezpečně zakončil – 2:2.

Nemuselo zůstat jen u vyrovnání, avšak další velkou šanci neproměnil kapitán Rolinek. I pardubický brankář Růžička musel být v pozoru, když se před něj tlačil Chytil. Šimonů na druhé straně následně uchránil smírný stav při dělovce Starého, který naskočil do třetí třetiny.

Oba týmy si následně připravily po několika nadějných možnostech, ale žádná tutová gólovka se nedostavila. Až v samotném závěru Dynamo dokázalo soupeře i díky signalizovanému trestu soupeře sevřít do kleští. Z dlouhého obléhání však domácí nic nevytěžili a bez úspěchu skončila také následná přesilovka.

Nastavení rozsekl kapitán

Dynamo si do nastavení přeneslo přesilovou hru, ale zkrácenou převahu čtyři na tři využít nedokázalo. To Zlín měl k dispozici kompletní výhodu a pořádně zatápěl, nicméně vyrovnaný stav vydržel až do samotného závěru. Po návratu z trestné lavice se pustil do samostatné akce Trončinský, objel branku a naservíroval kotouč Tomáši Rolinkovi, který měl na zadní tyči snadnou úlohu – 3:2.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Zápas se postupně rozjížděl, až třetí třetinu to mělo správné extraligové tempo. Musím pochválit Martina Růžičku, který odvedl v bráně výborný výkon, zvládl řadu těžkých situací. Jsem rád, že se kluci po nešťastném gólu v závěru druhé části dokázali zvednout a že jsme v prodloužení zvítězili. Je to pro nás hodně důležitá výhra.“

Robert Svoboda (HC PSG Zlín): „Začátek byl vlažnější, ale potom se to docela zvedlo a byly k vidění pěkné hokejové akce. Pro nás to byla možnost vyzkoušet další hráče včetně juniorského brankáře. Potěšilo nás, jak si s tím poradili. Remíza po základní hrací době byla spravedlivá, pak byli domácí šťastnější.“