5.1.2007
Vladimír Gregor

Orlům přistřihl křídla ostrostřelec Sýkora

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGALERII, NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY A ZÁPIS O UTKÁNÍ! Z porážky v Sazka Areně se pardubičtí hokejisté rychle oklepali a přehráli nebezpečného soupeře ze Znojma, který na horkém ledě ČEZ Areny dokázal v první čtvrtině soutěže vyválčit všechny tři body. Zraněními sužovaní hosté drželi dvě třetiny naději, když za výborně chytajícího Trvaje propadl pouze projektil kanonýra Petra Sýkora a švih Tomáše Blažka. V posledním dějství potvrdil body domácího celku příklep výborně hrajícího Sýkory a Dušan Andrašovský po efektní kombinaci. Základem výhry pak byla poctivá obranná hra všech hráčů v poli a bezchybný výkon Jána Lašáka.

O2 extraliga, 38. kolo, pátek 5.1.2007, ČEZ Arena Pardubice

Znojmo

4:0
1:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 3:30 Sýkora (Pucher), 27:04 Blažek (Koukal), 46:33 Sýkora (Pucher), 49:59 Andrašovský (Snopek). Rozhodčí: Husička – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 8657. Střely na branku: 46:22. Průběh utkání: 4:0.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Havíř, Snopek, Čech, Linhart, Čáslava, Koma, Šeda – Sýkora, Pucher, Rolinek – Čaloun, Pivko, Andrašovský – Ondřej, Cetkovský, Hlinka – Kolář, Koukal, Blažek. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Znojmo: Trvaj – Bičánek, Němeček, Kotaška, Jareš, Chvátal, Mojžíš, od 41. navíc Švrček – Růžička, Dopita, Říha – Tvrdík, Haman, Nouza – Svoboda, Beroun, Nedorost – Kucharczyk, Vaškovič, Škoda – Selingr. Trenéři: Miloslav Hořava a Jan Votruba.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

První třetina trvala hodinu

Pardubice vstoupily do domácího utkání až nezvykle opatrně. První vážnější zákrok si tak připsal Lašák proti střele bývalého kapitána Moelleru Jiřího Dopity. Při následném střídání elitní formace Pardubic zatáhl puk do útočné třetiny Pucher, dal jej do tandemu Sýkorovi a jeho rána cinkla o horní tyčku Trvajovy branky. Střelec i diváci slavili gól, sudí Husička však rezolutně rozpažil. Po čtvrthodinové! konzultaci s videorozhodčím musel svůj výrok chtě nechtě změnit a ukázal za bouřlivých ovací ke středovému kruhu – 1:0.

Po tak dlouhé pauze se hokejisté museli znovu dostávat pomalu do tempa. Domácí drželi kotouč převážně na svých holích a z herní převahy profitovali šancí Koláře, jehož příklep vytěsnila Trvajova vyrážečka do ochranné sítě. Hosté kontrovali povedenou kombinací, kdy měl Haman možnost zblízka vyrovnat, ale Bůh ví, jak se Lašákovi podařilo brance zabránit.

Další možnost k vyrovnání měl expardubický Tvrdík. Ten se nejprve proháčkoval od mantinelu až před domácí branku, kde dostal následně ještě možnost nebezpečné dorážky a Lašák si vysloužil další potlesk na otevřené scéně. Ohlušující pískot si oproti tomu vykoledoval hlavní sudí, když posoudil nesprávně přímé vyhození puku znojemského obránce mimo hrací plochu a tento přestupek proti pravidlům netrestal.

Přesilovku si tak Pardubice zahrály až po faulu Bičánka na rozjetého Sýkoru. I přes několik nadějných střel se ale skóre neměnilo. Závěr třetiny ozdobila nejprve nápaditá přihrávka Snopka na Čalouna před prázdnou branku, kterou však bohužel pro domácí celek zmiňovaný hráč promáchl. Na druhé straně se po hrubce obrany dostal do samostatného nájezdu Růžička, ale při pokusu o blafák mu pomohla k ledu brankářská hůl. Při následné přesilové hře se ale nejvíce zapotil po bleskovém brejku dvojice Hlinka-Sýkora hostující gólman Trvaj.

Blažkův švih navýšil vedení

Do druhé části vlétli Orli s velkou chutí a po průniku Tvrdíka se znovu zaskvěl domácí brankář. Následující minuty přinesly rozháranou hru a povětšinou bitvu o střední pásmo, kterou narušila až vtipná teč Píšovy střely v podání Rolinka. Ještě více radosti pak divákům udělal Tomáš Blažek, jehož švih z otočky zapadl přesně do levého horního růžku Trvajovy svatyně – 2:0.

Znojemským dravcům málem vyšel pokus o rychlý kontr. Dopita našel před Lašákem volného Růžičku, který rozezvučel horní tyčku. Na druhé straně udržel Trvaj naděje hostů po bombě Hlinky a nájezdu Rolinka. S přehledem hrající Blažek si poté vykoledoval faul na Škodovi a domácí měli druhou možnost přesilové hry. Domácí přikovali bránící čtvěřici před Trvaje, jenže kombinacím chyběla nějaká překvapivá přihrávka.

Pardubice si mohly dát repete po faulu Jareše, nicméně zbytečným zákrokem Pivka se hned záhy o tuto výhodu připravily a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. Moeller prokázal více nápaditosti a byl to kapitán Hlinka, jenž měl na holi třetí branku po parádní souhře. Na opačné straně Dopita vymyslel další parádní přihrávku na Růžičku, tomu ale v Pardubicích skórovat nebylo souzeno.

Znojmo ve třetí části nestačilo

Znojemští ubránili dohrávanou přesilovku Pardubic ze druhého dějství, ale než se mohli nadechnout k nějakému náporu, museli se znovu bránit v oslabení. Kontakt Nedorostovy hokejky s obličejem Hlinky hlavnímu sudímu nemohl uniknout. Jenže hra v početní výhodě nebyla v pátek nejsilnější domácí disciplínou.

Mnohem zajímavější věci se děly při standartním počtu hráčů na ledě. Trvaj nejprve zlikvidoval tutovku Hlinky, aby posléze musel sklonit hlavu před Panem Střelcem Petrem Sýkorou, jenž drtivým příklepem přímo z Pucherovy přihrávky málem protrhl síť – 3:0. Uvolnění domácí hokejisté ovládli ledovou plochu a přidali další branku. Po dokonalé rozebírané narýsoval Snopek přihrávku před prázdnou branku a Dušan Andrašovský nemohl nedat – 4:0.

Utkání se za rozhodnutého stavu dohrávalo prakticky jen z povinnosti, diváci se ale přesto nenudili. Znojmo sympaticky usilovalo alespoň o čestný úspěch, pardubická mašina však šlapala na plné obrátky. Po další přihrávce Petera Puchera zpoza branky chybělo Sýkorovi k hattricku půl kroku. Pardubický fantóm Ján Lašák se stihl vyznamenat tři minuty před koncem, kdy si s chladnou hlavou poradil s nájezdem Berouna. To už se ale domácí hokejem skutečně bavili a efektním kombinacím a krásným kličkám Hlinky či Blažka chyběla jen přesnější koncovka. Moeller si tak po bezchybném taktickém výkonu připsal zaslouženou výhru a další tři body do tabulky.