3.1.2016
David Záruba

Zlaté dva body! Cenný obrat z 0:3 na 4:3 řídil Petr Sýkora

PARDUBICE — Ač hokejisté Dynama prohrávali s Vítkovicemi 0:3, tak se nevzdali a předvedli více než sedmi tisícovkám fanoušků výborný obrat. Nejprve ve druhé třetině snižovali Petr Čáslava a Tomáš Marcinko, ten dokonal vyrovnávacím a posléze vítězným gólem v prodloužení Petr Sýkora.

Tipsport extraliga, 33. kolo, neděle 3.1.2016, Tipsport arena

Vítkovice

4:3p
0:2, 2:1, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 21:15 Čáslava (Redenbach, Sýkora; 5/5), 28:29 Marcinko (Sýkora, Štajnoch; 5/5), 41:02 Sýkora (Gregorc, Redenbach; 5/4), 62:16 Sýkora – 6:11 Hovorka (Štich, Štencel; 5/5), 13:49 Tomi (Hlinka; 5/5), 20:38 Kucsera (Kolouch; 5/5). Rozhodčí: Úlehla, Šindler – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5 (1:1, 2:2, 1:2), navíc Štich (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7057. Střely na branku: 27:31 (9:9, 10:14, 7:7, 1:1). Srážky: 14:17. Vhazování: 35:28. Blokované střely: 20:12. Průběh utkání: 0:3, 4:3. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jiří Burger.
Dynamo Pardubice: Kristan (20:00 Maxwell) – Bokroš, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Havlík – Orsava, Nahodil, Rolinek – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Poulíček, Venkrbec, Cetkovský – Rapáč, Kaut, Moučka. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.
Vítkovice: Kantor – Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor, Štencel, Štich – Vandas, Kolouch, Kucsera – P. Zdráhal, Burger, Němec – Hovorka, Strapáč, Káňa – Tomi, Hlinka, Húževka. Trenér: Ladislav Svozil.

Pardubičtí hokejisté měli před sebou další souboj o šest bodů. V případě výhry mohli svého dnešního soupeře předskočit v tabulce. Letos oba týmy vyhrály po jednom vzájemném zápase. Do branky Dynama se postavil Robert Kristan.

Vítkovice unikly do dvoubrankového vedení

Se startem utkání se přibližně polovina fanoušků na Jižní tribuně odebrala ven ze svého sektoru a první část se tak odehrávala v poměrně komorní atmosféře. Zpátky na ochoz se diváci vrátili před druhou třetinou.

Jako první se rozchytával vítkovický brankář Kantor, kterého prověřil tvrdou ranou do betonu Havlík. Ideální šanci ke skórování pak měl Orsava, který se protáhl před branku, ale na gólmana hostí si nepřišel. Nezdarem skončila i Bokrošova dorážka.

Ostravský tým na první gól ani nepotřeboval velkou šanci. Štichovo nevinné nahození totiž velmi šikovně tečoval David Hovorka a Kristan nestihl zakročit – 0:1. Hned poté hosté promarnili přesilovou hru. Až po jejím skončení pálil Káňa těsně vedle Kristanovy branky.

Vyrovnání měl na hokejce v 10. minutě Štajnoch po přistrčení od Sýkory, ale z mezikruží trefil jen Kantorovu nabídnutou lapačku. Vítkovice naopak svou možnost znovu využily. Vojtěch Tomi dostal nabito od Hlinky a přes obránce se trefil pěkně do horního rohu branky – 0:2.

I Dynamo pak mělo k dobru přesilovou hru, ale nebylo v ní takřka nebezpečné. Přesto se po parádním pasu Orsavy ocitl před Kantorem osamocený Rolinek, jenže blafák mu nevyšel a branku přestřelil.

Dynamo začalo stahovat náskok

Do druhé třetiny nahradil Kristana v pardubické brance Maxwell. Přivítání ale neměl zrovna podle představ. Už po 38 vteřinách se nad jeho rameno přesně trefil Lukáš Kucsera – 0:3.

Dynamo ale tahle branka nesrazila a za dalších 37 vteřin bylo sníženo. Petr Čáslava si najel na přihrávku mezi kruhy a zakončil neomylně k tyči – 1:3. Dvoubrankový náskok mohl hostům vrátit Erik Němec, avšak blafákem do bekhendu na Maxwella nevyzrál.

A tak mohli domácí ve 29. minutě snížit na rozdíl jediné branky. Sýkora nejprve trefil bombou tyčku, načež se dostal k další střele, kterou už do opuštěné klece dorazil Tomáš Marcinko – 2:3. Pardubice pak v přesilovce dvakrát rozvlnily síť, ale střely Nahodila i Sýkory trefily branku pouze ze strany.

V početní výhodě se neprosadily ani Vítkovice. Blízko ke gólu byly po střele Hovorky, jehož ránu Maxwell pouze vyrazil vedle sebe, opuštěný puk však uklidil do bezpečí jeden ze zadáků Dynama. Vteřinu před druhou sirénou mohl vyrovnat Marcinko, jenže z ostrého úhlu trefil při další přesilovce jen tyčku.

Sýkora zařídil prodloužení

Velkou část přesilové hry si domácí přenesli i do třetí části a tentokrát už byli úspěšní. Dynamo vytvořilo před Kantorem pořádný závar, který zakončil další nechytatelnou ranou Petr Sýkora – 3:3.

Vítkovice mohl vrátit do vedení Sloboda, jenže z takřka ideální palebné pozice zamířil kousek vedle tyče. Vyrovnaný stav atraktivitě zápasu jedině prospěl, dění na ledě mělo najednou veliký náboj, oba týmy se střídaly ve střeleckých pokusech. Ke změně skóre však nepomáhaly ani přesilové hry.

Hodně úzko bylo domácím pět minut před koncem třetí části, když Kolouchova nenápadná střela zazvonila na břevno. Na druhé straně odpověděl aktivní Rapáč, jehož pokus vyrazil Kantor jen s vypětím sil. Ještě v poslední minutě se před Maxwell protáhl Kucsera, jenže nestihl včas zakončit. Když pak Rolinkovu střelu z křídla Kantor vyrazil, bylo jasné, že se půjde do nastavení.

Paráda v podání Sýkory rozhodla!

Prodloužení začali aktivněji hostující hráči, ale k větší šanci se nepropracovali. V čase 62:16 tak rozhodl hrdina utkání Petr Sýkora, který se nejprve naznačením zbavil obránce a poté ranou mezi Kantorovy betony zavěsil – 4:3.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Chtěl bych hráče pochválit za perfektní přístup, dali do zápasu srdce. Otočit utkání z 0:3, navíc v naší situaci, není vůbec snadné. Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, měli jsme víc střel a v přesilovce pak srovnali. Málokdy vyzdvihuji jednotlivce, ale dneska si zaslouží pochvalu druhá lajna, zejména pak Redenbach se Sýkorou.“

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): „Nepřijeli jsme s ustrašenou taktikou a nechtěli jsme jen bránit střední pásmo, ale naopak jsme chtěli hrát aktivně, což se nám hodně dlouho dařilo. Po prvním inkasovaném gólu jsme byli v křeči a trochu ustrašení. Soupeř toho využil a ve třetí třetině při přesilovce srovnal. Obě mužstva pak mohla rozhodnout, byly tam nějaké tyčky. V prodloužení se štěstí přiklonilo k domácím. Je to škoda, protože za stavu 3:0 jsme věřili ve tři body. Před zápasem bychom bod brali, teď je to málo.“