Staropramen extraliga ledního hokeje, SF3, pátek 28.3.1997, Zimní stadion města Pardubic

Vsetín

2:2, 0:0, 0:0 – 1:0
Branky: 4. S. Procházka, 18. S. Procházka, 62. Hejduk – 8. Divíšek, 13. Vlach. Rozhodčí: V. Svoboda – Fedoročko, Padevět. Vyloučení: 4:8, navíc Kapusta (Vsetín) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 9000 (vyprodáno). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Stav série: 1:2.
Dynamo Pardubice: Barta – Augusta, Mudroch, Malinský, Kříž, Cyplakov, Pácal – Jantovský, Martinec, Lubina – Hejduk, Kudrna, Koudelka – Kábrt, Plášek, S. Procházka.
Vsetín: Čechmánek – Stavjaňa, Srdínko, Veber, Divíšek, Jaškin, Jakeš – Tomek, Vlach, Stantien – Sršeň, Galkin (41. Hruška), Haščák – Kratěna, Dopita, Kapusta (41. Galkin).

Třetí utkání semifinálové série zahájily oba týmy i vyprodaný stadión minutou ticha za zesnulého bývalého reprezentanta Vladimíra Veitha, který zemřel po těžké nemoci ve věku 43 let. Domácí nastoupili bez zraněného Blažka a Píšy, hosté naopak už s uzdraveným Galkinem, který chyběl ve druhém utkání.

Úvod utkání přinesl oboustranně důrazný a bojovný hokej. Vsetínští si hned v prvních minutách vytvořili dvě vyložené šance, ale do vedení šli dříve domácí. Favorit utkání ale brzy vyrovnal, a když ve 13. minutě projel Vlach mezi pardubickými hráči bravurním slalomem a Valaši šli do vedení. V závěru první třetiny však hosté doplatili na nečistou hru a Pardubičtí využili přesilovku pět na tři ke vstřelení vyrovnávacího gólu. Úvodní třetina měla dobrou úroveň a domácí v ní měli mírnou převahu.

Ve druhé části hry, která byla velkým taktickým bojem, měli důraznější hosté více ze hry, vytvořili si souvislejší tlak a pardubický brankář Barta se několikrát vyznamenal. Domácí se k útočným akcím dostávali méně často, ale z rychlých brejků dali Čechmnánkovi příležitost k vyniknutí. Ve 32. minutě však zachránila vsetínský tým jen tyčka Čechmánkovy branky. Hrdinou této fáze střetnutí byl brankář Barta, který měl lví podíl na nerozhodném výsledku.

Třetí třetina, ve které úroveň i tempo hry gradovaly, byla bojem s množstvím dramatických situací. Pardubičtí ve snaze vynutit si čtvrtý zápas hráli s maximálním nasazením a obětavostí. Zkušenější hosté pokračovali v nátlakové hře a čekali na chybu domácích. Takticky vedený boj mohlo rozhodnout vyloučení Sršně v 57. minutě po hrubém faulu na Martince, ale domácí hráli přesilovku nervózně, nevyužili ji a utkání se prodlužovalo.

Po 118 sekundách hry rozhodl Hejduk o vítězství domácích, kteří si tak vynutili čtvrtý zápas, jenž se bude hrát v sobotu.

Miloš Říha (HC Pojišťovna IB Pardubice): „Naši hráči odehráli fantastické utkání proti fantastickému soupeři. Dodrželi vše, co jsme si dopoledne řekli na poradě, udrželi kázeň ve hře. Jsem rád, že poté, co celá republika viděla, jak jsme prohráli ve Vsetíně 1:10, viděla také, jak jsme ten samý Vsetín porazili.“

Jan Neliba (HC Petra Vsetín): „Věděli jsme, že Pardubice budou chtít vyhrát a vynutit si další zápas. Doplatili jsme na herní nedisciplinovanost v první třetině a zbytečné vyloučení. Šancí jsme měli dost, ale nedávali jsme góly.“