Český Telecom extraliga ledního hokeje, 39. kolo, úterý 25.1.2000, Zimní stadion města Pardubic

5:4
1:2, 3:1, 1:1
Branky a nahrávky: 11:41 J. Kudrna (A. Novotný), 28:04 J. Kudrna (S. Procházka), 31:19 S. Procházka (P. Sýkora, Tvrdík), 39:50 Lubina (Pácal), 54:09 Píša – 5:58 M. Čech (Vostřák), 12:41 M. Straka (Špaňhel), 25:03 Volák (M. Čech), 56:41 Volák. Rozhodčí: Vokurka – Guth, Rittich. Vyloučení: 7:7, navíc Filip (Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4115. Střely na branku: 37:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3, 5:4.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Pácal, Mosnár, A. Novotný, Záleský, Mudroch – Tvrdík, T. Blažek, Lubina – J. Kudrna, Filip, S. Procházka – Matějovský, P. Sýkora, Koudelka.
Plzeň: Salfický – Špelda, Řezníček, P. Kadlec, Hanzlík, M. Čech, I. Vlček – Špaňhel, M. Straka, Sedlák – Volák, Úlehla, Pospíšil – Vostřák, J. Straka, Jelen.

Teprve ve třetím vzájemném utkání v letošním ročníku dokázali pardubičtí hokejisté vyhrát nad Západočechy. Stalo se tak po urputném tříhodinovém maratónu a vítězství pardubického týmu bylo zasloužené, protože od druhé třetiny byli domácí jasně lepší.

Pardubičtí začali jako z partesu a plných 73 vteřin nepustili zásluhou Blažkova útoku Západočechy z jejich třetiny. Nápor ale gól nepřinesl, a skóre se naopak měnilo na druhé straně poté, co se hosté díky Čechově dělovce od modré ujali vedení. Oba celky hrály zcela otevřenou hru a domácí měli navrch především ve chvílích, kdy měli na ledě první pětku. Ve 12. minutě se při srážce s Kudrnou zranil hlavní rozhodčí Vokurka, ale po pětiminutovém ošetření se vrátil na led.

Pauza domácím přišla vhod, protože už po deseti vteřinách od znovuzahájení hry Kudrna prostřelil Salfického. Radost pardubických diváků však trvala jen minutu. Hbitý Špaňhel po pravém křídle ujel Pácalovi a Michal Straka pohodlně překonal domácího brankáře Svobodu. V závěru třetiny měli domácí ještě šance srovnat skóre, ale svého bývalého spoluhráče Salfického nepřekonali.

Do druhé třetiny už rozhodčí Vokurka kvůli poranění ramena nenastoupil a jeho místo zaujal čárový rozhodčí Guth. Jeho pak nahradil domácí rozhodčí Blümel. Pardubičtí ve druhé třetině převzali režii zápasu, byli aktivnější, pozorně bránili a dokázali se i střelecky prosadit. Od začátku třetiny měli hru pod kontrolou a nebýt zbytečného vyloučení Novotného, vyšli by Západočeši střelecky naprázdno. Početní převahy ve 26. minutě využil Volák ke dvoubrankovému vedení plzeňského týmu. Domácí ale dokázali rázným způsobem odpovědět. Ve 29. minutě Kudrna při přesilovce dal druhý gól domácích, který byl signálem k dalšímu náporu.

Hrálo se převážně na polovině plzeňského mužstva a v 32. minutě Pardubičtí zásluhou Procházky vyrovnali. V závěru třetiny gólem do šatny deset vteřin před koncem třetiny kapitán domácích Lubina poslal svoje mužstvo poprvé do vedení.

V závěrečné třetině poznamenané oboustrannou nervozitou měli domácí opět více ze hry, ale ke gólu byli blíž hosté. Ve 49. minutě Plzeňští reklamovali dosažení branky, po konzultaci s videorozhodčím však branka uznána nebyla. Důležitý moment přinesla 51. minuta, ve které domácí Filip zbytečně fauloval Řezníčka u hrazení, za což byl vyloučen na pět minut a do konce utkání v 55. minutě ale při vlastním oslabení ujel obránce Píša a dal pátý gól svého týmu. O dramatický závěr se pak postarali špatným střídáním domácí a hosté toho využili ke vstřelení čtvrté branky.

Utkání se dohrávalo v nervózní atmosféře v hledišti i na ledě. Osmdesát sekund před koncem „nabídli“ domácí soupeři další šanci vyloučením Tvrdíka, ale Plzeňští se nedostali ani k power play.

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Plzeň začala velmi dobře. My jsme vyrovnali hru až po přestávce a v bojovném závěru jsme měli více štěstí. Byl to kvalitní zápas.“

Radim Rulík (HC Keramika Plzeň): „Dobře jsme začali, ale po přestávce se nám už tolik nedařilo. V závěru jsme sahali po bodu, ale nedosáhli na něj. Bylo to zvláštní utkání, které moc dlouho trvalo.“