Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF6, středa 20.3.2002, Zimní stadion Eden

Slavia Praha

3:1
0:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 30:46 Hejda (Štraub), 41:32 Antoš (Branda, Hübl), 51:31 Novák (Klobouček, Branda) – 42:50 Novotný (Lubina, P. Sýkora). Rozhodčí: Havlík, Kolísek – Bláha, Šátava. Vyloučení: 6:7, navíc M. Sýkora, P. Sýkora (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 4789. Střely na branku: 31:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Konečný stav série: 4:2.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Hejda, Martínek, Snopek, Novák, Klobouček – Branda, Beránek, Antoš – Ujčík, Štraub, Tomica – Šaffer, Steiner, Sup – Míka, Hübl, Matějovský.
Dynamo Pardubice: Salfický – M. Sýkora, Novotný, Malinský, Duben, Vyhlídal, Pácal, od 24. min. navíc Čáslava – Kudrna, Blažek, Lubina – Rolinek, Pospíšil, Procházka – P. Sýkora, Průcha (41. Kolář), Tvrdík.

Stejně jako v loňském roce se hokejisté pražské Slavie probili do semifinále extraligy. Ani ve třetím čtvrtfinálovém duelu na domácím ledě nedovolili Pardubicím dobýt tvrz v Edenu a poslali soupeře na předčasnou dovolenou. Dvě branky vstřelili vítězové v přesilových hrách, třetí pouhé dvě sekundy po jejím skončení. V semifinále se slávisté utkají buď s Vítkovicemi, nebo v městském derby se Spartou.

Pouze úplný začátek patřil hostům, pak převzali otěže zápasu slávisté. Problémy přetížené pardubické obraně dělali především „těžkotonážníci“ Antoš, Beránek, Klobouček a Martínek. Brankář Salfický v poslední chvíli sebral puk z hokejky Štraubovi a vzápětí zmařil v pádu stoprocentní šanci Steinerovi. Hosté bez zraněných klíčových opor Janeckého, Mikesky a Mudrocha spoléhali především na pozornou defenzívu, ale využívali každou příležitost k brejkům.

Na začátku druhé části hry se protáhl přes dva domácí beky Lubina, svoji akci však zakončil střelou nad Málkovu branku. Slávistický gólman poté včas odpálil do bezpečí kotouč před Procházkou. Prvnímu gólu předcházel nedovolený zákrok obránce Michala Sýkory, který narazil Tomicu na hrazení a vyfasoval dvě a deset minut. Pouhých 22 sekund stačilo Hejdovi, aby na dlouhou ruku dopíchl do branky puk po Štraubově střele. Na druhé straně se blýskl Málek v době, kdy hosté sevřeli Slavii v jejím pásmu při Brandově vyloučení.

Vítězná akce se zrodila na začátku závěrečné dvacetiminutovky a na jejím konci stál mezi kruhy nekrytý Antoš. Jen dvě sekundy předtím se vrátil na led z lavice hanby obránce Novotný, svůj trest však vzápětí zmírnil, když zakončil rychlou kombinační akci Petra Sýkory s Lubinou. Další možnosti zlikvidovali Ujčíkovi respektive Rolínkovi výborní brankáři, ale při Slavii stálo i štěstí. V době, kdy na trestné lavici pykal za krosček Kudrna, vypálil bez přípravy od modré čáry obránce Novák a Michal Sýkora nešťastně Salfickému puk tečoval do branky.

Pardubičtí neudrželi nervy na uzdě a Petr Sýkora dostal za protesty další osobní desetiminutový trest. Ke gólovému efektu už nevedla ani více než minutu trvající hra Východočechů bez brankáře.

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Dnešní utkání rozhodly přesilové hry, které se nám předtím v celé sérii příliš nedařily. Hráli jsme s velkým nasazením, nedávali soupeři prostor a dokázali jsme být úspěšnější i v osobních soubojích. Hráčům musíme za bojovnost a předvedené výkony poděkovat. Soupeře si nevybíráme, počkáme, jak to dopadne.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Slavia zahrála výborně v početní výhodě, to bylo opravdu rozhodující. Klíčovým momentem celé série však byla poslední třetina prvního zápasu u nás, kdy jsme hrubými chybami umožnili soupeři otočit skóre a v Praze už jsme ztrátu nedohnali. Dnes nás omezila zranění klíčových hráčů, také Petr i Michal Sýkorové hráli se sebezapřením. Hráli jsme na doraz, slávisté ale svoje vedení ubránili.