F5, neděle 13.4.2003 od 17:00 hodin, Duhová aréna

Slavia Praha
3 p

Třetiny: 1:1, 0:2, 2:0 – 1:0.
Branky a nahrávky: 7:07 P. Sýkora (Pospíšil, Janecký), 50:01 Lubina (Kropáč, Mikeska), 56:12 Kolář (Průcha), 69:10 Lubina (P. Sýkora) – 8:00 Dlouhý (Kopecký), 39:13 Jaroš, 39:44 Duda (Antoš). Rozhodčí: Husička, Kolísek – Guth, Rittich. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 50:48. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3. Stav série: 2:3.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Mudroch, Zábranský, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben – Kudrna, Mikeska, Lubina – P. Sýkora, Janecký, Pospíšil – Kropáč, Tvrdík, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Hejda, J. Novák, Kolařík, Posmyk, Graňák – Šaffer, Beránek, Sailer – Duda, Fadrný, Antoš – Jaroš, Kopecký, Dlouhý – Hruška, Klepiš, Tomica.

Pouze deset minut dělilo hokejisty pražské Slavie od zisku extraligového titulu v pátém zápase finálové série v Pardubicích. Domácí však dokázali zlikvidovat v závěru dvoubrankové vedení soupeře a díky druhému gólu Ladislava Lubiny padesát vteřin před koncem prodloužení zároveň snížili stav série na 2:3. Šesté utkání je na programu v úterý v Praze.

Domácí hned od počátku nenechávali nikoho na pochybách, že chtějí zvítězit. Od prvního buly hýřili aktivitou a snažili se soupeře zatlačit do obrany. Slavia však disponuje nejlepší defenzivou v soutěži a dokazovala to i na širším kluzišti než má doma v Edenu. Hostující útočníci se navíc připravovali na smrtící brejky.

Přesto jako první inkasoval slavistický brankář Málek. Na trestné lavici seděl Kolařík a jeho faul potrestal Petr Sýkora. Málek sice první Lubinovu šanci v přesilovce zlikvidoval, ale na pokus ostrostřelce Pardubic o pár vteřin později nestihl ani zareagovat.

Z vedení se však domácí radovali pouze 53 vteřin. Poté totiž nachytal Dlouhý nepřipraveného Svobodu v brance Východočechů a srovnal. Hostující štírek nahazoval puk již zpoza brankové čáry, ale strážce pardubické svatyně si špatně pokryl prostor mezi tyčkou a tělem.

Tento průběh Pražanům zcela vyhovoval a ani jim tak moc nevadilo, že hra byla často kouskována vyloučeními. Ani jeden tým je využít nedokázal, i když Pardubice si na rozdíl od Slavie prakticky vždy vypracovaly několik příležitostí. Málek však přiváděl soupeřovy střelce k šílenství.

Svou chybu však napravil i jeho protějšek. V polovině zápasu se na něj řítil osamocený Fadrný, jehož našel přesnou přihrávkou Kadlec, ale Svoboda se překvapit nenechal. Dokonalý šok však zažila pardubická aréna v závěru první třetiny.

Sedmačtyřicet vteřin před jejím koncem totiž chyboval Duben a osamocený Jaroš dostal svůj tým do vedení. Seběvědomí lídra základní části poté ještě podlomil Duda, který o 29 sekund později přidal třetí gól a posunul svůj tým blízko k titulu. Několik stovek fanoušků Slavie zisk historických zlatých medailí okamžitě začalo vyvolávat a slavit. Ukázalo se však, že předčasně.

Definitivu výhře hostí mohl dát Šaffer v 49. minutě, ale Svoboda jeho blafák zlikvidoval. Jiskřičku naděje pro Pardubice se podařilo vykřesat Lubinovi, který pohotově přes Tomicu tečoval Mikeskovu přihrávku. K velké radosti vyprodané haly se podařilo domácím i vyrovnat, když přísné Kadlecovo vyloučení se štěstím potrestal Kolář a posunul tak zápas nečekaně do prodloužení.

I v něm pokračovala hra plná skvělých momentů, jež však směřovala k samostatným nájezdům. Padesát vteřin před koncem je ale odmítl Lubina. Jeho střela od modré skončila pod horní Málkovou tyčkou a uchovala tak šance Východočechů na titul.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Pro obrat v zápase jsme šli štěstí naproti. Po druhé třetině si všichni sáhli do svědomí a bylo vidět, že pochopili, o co jde. Poslední třetinu se hrálo pět na pět a v té hře si myslím, že jsme lepší. Vstali jsme z mrtvých a může to být psychická vzpruha pro další utkání. Slavia musí doma vyhrát, jinak zase přijede k nám.“

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „Viděli jsme dnes z obou stran hokej na špičkové úrovni. Bylo i hodně osobních soubojů. My jsme měli utkání dobře rozehrané. Po dvou třetinách za stavu 3:1 jsme to chtěli dotáhnout do vítězného konce. Ve třetí třetině jsme trošku přestali bruslit a začali trošku bránit výsledek. Projevilo se to na aktivitě soupeře, který hrál vabank. V prodloužení jsme nehráli špatně. Cesta na vrchol je pro obě strany těžká a nechme se překvapit, jak to dopadne.“

Vzájemné zápasy 2002/2003
27.9.02 Slavia Praha – Dynamo Pardubice 5:0