17.02.2007
Vladimír Gregor, fotografie Luboš Lang

Vyšel týden secvičený signál a střelec Jan Čaloun opět udeřil

Asi málokterý z fanoušků přítomných v pardubické ČEZ Areně by po druhé třetině utkání domácího Moelleru s pražskou Slavií nahlas mluvil o nějakém obratu. Někteří možná v duchu doufali, jiní se modlili. Do té doby hrálo na ledě ale pouze jedno mužstvo. Růžičkovi svěřenci by si za předvedenou hru ve všech činnostech zasloužili po dvou třetinách výbornou. Slavia vedla 2:0 a následně rozjela festival vyložených šancí, jenže třetí branka ne a ne přijít. A to se stalo Pražanům nakonec osudným. Do třetí třetiny nastoupil na led úplně jiný Moeller. Sebevědomí, vůle a pevné odhodlání nakonec slavily úspěch. Vítěznou branku si pět minut před koncem připsal Jan Čaloun, který tak zase potvrdil, jak platným hráčem Pardubic doopravdy je.

???Motivace do zápasu byla, ale náš výkon byl slabý. V přesilovkách jsme se nedrželi na puku, Slavia ale hrála výborně, perfektně bránila a nepouštěla nás do šancí. Potom jsme dostali gól na 1:0 a to nás položilo,“ líčil po utkání průběh prvních dvou třetin kanonýr Pardubic.

Ján Lašák musel dvakrát lovit puk ze sítě za svými zády, nicméně jeho zákroky a dobře postavené tyče držely zápas otevřený. ???Byli jsme rádi, že to bylo po čtyřiceti minutách jen 0:2. Tam nás Jánko opravdu podržel. Sice dostal jeden trošku laciný gól, ale na druhou stranu tam pochytal neskutečné množství vyložených šancí Slavie, takže jsme měli ve třetí třetině ještě vůbec šanci se zápasem něco udělat,“ vysekl Jan Čaloun poklonu tradiční opoře domácího celku.

Pražané se mohou zlobit sami na sebe. Zápas si nakonec prohráli sami. Kromě třech nastřelených tyčí zejména akce kapitána Beránka v polovině utkání za stavu 0:2 volala po gólu. ???Špatně jsme si to tam rozebrali, dva beci šli na jednoho útočníka a Josef tam zůstal úplně sám. Byla to stoprocentní příležitost a při nás stáli všichni svatí,“ ulevil si pardubický útočník při vzpomínce na infarktovou situaci. Mimochodem doslova stejné označení použil i pardubický trenér Pavel Rohlík při hodnocení druhého dějství.

Veliká radost. Pět minut před koncem se HC Moeller dostal do vedení 3:2, které nepustil.

O přestávce před třetí třetinou byl stadión pořádně ztichlý, jen v pardubické kabině bylo pořádně živo. Hráči potřebovali nějaký impulz a dostali jej. ???Přišli za námi shora a řekli nám, že nejde ani tolik o výsledek, ale o to, abychom začali předvádět tu hru co umíme. Nebyly to výtky, byla to spíše pozitivní povzbuzení se snahou vyburcovat nás. Když přijde 9000 diváků, tak není důstojné podávat výkon, jaký jsme těch čtyřicet minut předváděli. První dvě třetiny byly z naší strany tragické, ale v té třetí jsme dokázali, že hokej hrát umíme. Tady se ukázala síla našeho mužstva, že když dovede zapnout, tak může dát Slavii tři góly a zápas otočit,“ podotkl.

Povzbuzení hráči opravdu do závěrečné třetiny nastoupili jako vyměnění. Trenéři stáhli hru na tři formace a Slavia nestíhala. Důsledkem toho přišlo hned zkraje vyrovnání a pět minut před koncem gejzír radosti vytryskl naplno.

???Slavia ve třetí třetině už neměla vůbec nic. Dostali jsme je pod tlak a oni nestíhali. Před tou rozhodující brankou jsme se už na buly domluvili, že Zdeněk Ondřej zajede do Pepíka Beránka a zkusíme to dostat na modrou na Tomáše Linharta, který to hned nahodí před bránu. To jsme vlastně teď trénovali celý týden. Mně se tu střelu podařilo tečovat, Adam Svoboda ji neudržel a mezi jeho nohama jsem to poslal zpátky do sítě,“ popsal rozhodující moment zápasu šťastný střelec.

Pardubice se tříbodovou výhrou udržely v naději v boji o druhou příčku tabulky, zaručující mimo jiné i vyhnutí se suverénnímu Liberci v případném semifinálovém kole play off. ???Jedeme do Znojma, kde budeme chtít vyhrát. Doma pak končíme s Litvínovem a ve hře je šest bodů, o které se popereme. Když České Budějovice přeskočíme, tak jedině dobře, pokud ne, tak se zkrátka nebude dát nic dělat,“ uzavřel Jan Čaloun, střelec vítězné branky napínavého duelu se Slavií Praha.