Petr Čáslava a Tomáš Rolinek se rozloučili s reprezentací

22.04.2018 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Svou skvostnou kariéru v národním týmu slavnostně uzavřeli hokejoví mistři světa z roku 2010 Petr Čáslava a Tomáš Rolinek. Před zahájením nedělního utkání Česká republika – Rusko na Carlson Hockey Games se oběma pardubickým oporám dostalo výjimečné pocty. Za doprovodu legend světového, českého a pardubického hokeje jim prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král předal národní dresy a poděkoval jim za obrovský přínos národnímu týmu.

Petr Čáslava pochází z Kolína, odkud v mládežnickém věku přišel do Pardubic. Do nejvyšší soutěže naskočil prvně v sezoně 1997/1998, za Pardubice odehrál celkem 639 extraligových utkání včetně baráže, získal v nich přesně 150 bodů za 40 branek a 110 nahrávek. V bilanci účasti na ledě se může pochlubit 76 kladnými body.

V dresu české hokejové reprezentace naskočil v 201 zápasech, vstřelil v nich devět branek. Za národní tým si poprvé zahrál 5. listopadu 2002 v Plzni, naposledy 17. května 2015 na pražském mistrovství světa v souboji o třetí místo.

Hrál dohromady na osmi šampionátech, přivezl si z nich zlatou (2010) a dvě bronzové medaile (2011 a 2012). V české nejvyšší soutěži se může pochlubit mistrovskými tituly ze sezon 2004/2005 a 2009/2010, kterou zahájil na východě Čech. Ve své kronice má zapsány i dva tituly vicemistra z let 2003 a 2007.

Tomáš Rolinek je odchovancem Žďáru nad Sázavou, ze kterého se přesunul do Pardubic, s nimiž v roce 2001 pod vedením Pavla Marka vyhrál juniorský titul. V české nejvyšší soutěži odehrál dohromady 690 utkání včetně baráže, za Pardubice odehrál 529 z nich. Celkem nasbíral 380 kanadských bodů (184+196), v pardubickém dresu 281 (139+153).

Také Tomáš Rolinek byl členem vítězného mužstva Pardubic ze zlaté sezony 2004/2005, dále se může pochlubit tituly vicemistra s Pardubicemi z let 2003 a 2007, o sedm let později získal bronz se Spartou Praha. Z klubových úspěchů dále jmenujme postup do finále Ligy mistrů s Metallurgem Magnitogorsk, za nějž odehrál 262 utkání ve čtyřech sezonách, v roce 2009.

Tomáš Rolinek poprvé reprezentoval 4. dubna 2002 v Mladé Boleslavi, za reprezentační tým odehrál dohromady 145 utkání, v nichž vsítil 29 branek. Naposledy oblékl dres s národním znakem na prsou na mistrovství světa v roce 2014 v Minsku.

Projev Petra Čáslavy

„Přeji Vám krásné odpoledne, jsem hrdý na to, že tu teď mohu stát, abych se mohl oficiálně rozloučit se svou reprezentační kariérou a zrovna v Pardubicích za doprovodu legend pardubického, českého i světového hokeje.

Na reprezentaci mám jen ty nejkrásnější vzpomínky, jsem rád, že jsem mohl být u toho, když jsme v roce 2010 získali titul mistrů světa.

Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat svým nejbližším za to, jak mě podporovali a stále podporují.

Na závěr mi dovolte poděkovat vedení Českého svazu ledního hokeje za to, že nám umožnilo takovou poctu na domácím ledě.

Děkujeme a Vám kluci hodně zdaru!“

Projev Tomáše Rolinka

„Dobrý den, chci poděkovat Českému svazu ledního hokeje za možnost se rozloučit s mou reprezentační kariérou. Je pěkné se loučit v Pardubicích, kde spolu se mnou jsou na ledě pardubické legendy, jež také bojovaly za národní tým.

Děkuji trenérům, spoluhráčům a lidem kolem reprezentace. Hrát za národní tým pro mě znamenalo vždy nejvíc, tedy čest a hrdost oblékat dres reprezentace. Nezapomenutelným zážitkem pro mne bylo mistrovství světa v roce 2010, kde jsme s týmem vybojovali zlatou medaili.

Veliké poděkování patří mojí manželce Darině, dětem Denisce, Tomovi, Sárince a mé mamince Anně, která tu je také. Děkuji vám za podporu!

Na závěr chci popřát reprezentaci hodně úspěchů do dalších let.

Děkuji vám všem!“