HC DYNAMO PARDUBICE
logo 70 1973 1987 1989 2005 2010 2012
09.10.2006
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Pardubice přestaly hrát, umožnily Znojmu se zvednout

HC Moeller Pardubice vedl v utkání se Znojemskými Orly 2:0, přesto nedovedl slibně rozvinutou partii do vítězného konce. Jihomoravané po právu ukázali, proč vévodí extraligové tabulce. Nevzdali se a třemi brankami otočili vývoj zápasu. A navíc Moeller v závěru vůbec nepustili do tlaku k vyrovnání skóre. „Nezvládali jsme přechod středního pásma, to byl náš problém,“ smutně se ohlíží za nedělním duelem pardubický trenér Miloš Říha. A při hodnocení včerejšího utkání se Znojemskými Orly nešetří kouč HC Moeller kritickými slovy.

Východočeské mužstvo přitom do utkání vlétlo jako hejno sršňů. Orlí družina se jen bránila nápaditým akcím domácích, kteří pořádně větrali znojemskou defenzívu v čele s výtečným Jiřím Trvajem v brance. „Znojmo se v první hře nedostalo do hry,“ přiznává Miloš Říha. „Nám to ale zase nešlo v té druhé a třetí,“ hned smutně doplňuje.

A má pravdu. Pardubice sice ve 27. minutě zásluhou Aleše Píši zvýšily své vedení na dvě branky, ale pak iniciativu převzal nezdrcený soupeř. Trpělivou hrou dopředu dostával domácí mužstvo do prekérních situací. „Mrzí mě, že za stavu 2:0 jsme vyloženě ustoupili od naší hry, najednou jsme úplně přestali hrát,“ štve Miloše Říhu.

„Vybíjeli jsme se na věcech, ve kterých jsme to dělat neměli. Naopak tam, kde jsme měli přidat, tak jsme zcela zbytečně polevili. Před modrou čárou jsme čekali jeden na druhého a pouštěli si soupeře. Všichni hráči stáli a čekali, co ten s pukem udělá,“ pokračuje v kritickém hodnocení souboje s vedoucím mužstvem průběžné tabulky.

HC Moeller odehrál většinu včerejšího utkání na tři formace. I v pátek v Sazka Areně v náročném utkání se Slavií Praha bojoval se třemi četami. Ubývaly tedy postupem času síly pardubickým hráčům? „Tak bych to neviděl. Fyzicky na tom nejsme špatně, kondicí to nebylo,“ odmítá Miloš Říha. „Na fyzičku bych naši porážku nesváděl. Místo podržení jsme kotouče zbytečně nahazovali, vůbec jsme se nenabízeli. Hráli jsme zkrátka špatně.“


V této situaci se sice Miroslav Hlinka dostal až do branky Znojma, jinak si Orli své protihráče vesměs hlídali

Dalším faktorem, který podle Miloše Říhy stál proti snaze HC Moeller, byla úspěšnost při vhazování. Znojemská družina v nich byla lepší. „My jsme buly prohrávali. Pokud si chcete vytvořit tlak, tak je ale musíte vyhrávat. Pak jsme museli honit kotouč a to pochopitelně stojí mnoho sil,“ lituje pardubický trenér.

V sestavě HC Moeller Pardubice se objevili dva královéhradečtí útočníci. Ve čtvrté formaci si epizodně zahráli Patrik Fořt a Jaroslav Roubík. „Máme mnoho zraněných, tak jsme je vzali z Hradce Králové. Oni ale v sobotu hráli těžký zápas v Kadani. A v pondělí jedou do Havlíčkova Brodu,“ komentuje přerovský rodák.

Miloš Říha neočekává, že by se některý z dosavadních absentérů do úterního utkání v Litvínově uzdravil. Třeba Tomáš Blažek bude kvůli nataženým vazům v rameni chybět asi dva týdny. „Jestli zase vezmeme někoho z Hradce Králové, nebo si pomůžeme sami, v tuto chvíli nevím. Ještě jsme se nerozhodli. Budeme to muset nějak polepit a třeba ve čtvrté formaci hrát na tři obránce, aby si ostatní mohli odpočinout,“ přibližuje své plány pardubický stratég.

„Utkání se Znojmem jsme zkrátka měli vyhrát. Za stavu 2:0 jsme si ale mysleli, že soupeř je na zemi a nezvedne se. Bylo to spíše v hlavách, proč jsme to nezvládli dotáhnout do vítězství,“ dodává Miloš Říha.