01.01.2007
Vladimír Gregor, fotografie Luboš Lang

Ján Lašák: S Budějovicemi jsme hráli nejlepší hokej sezony!

Takový hokej pardubická ČEZ Arena dlouho nezažila. Ten, kdo si zápas pardubických hokejistů z Českými Budějovicemi nenechal ujít, rozhodně nelitoval. Sebevědomí Jihočeši čelili pardubické mašinérii s otevřeným hledím a i díky jejich výkonu neměl zápas hluchých míst. V brance Moelleru postavil nerozbitnou zeď jeden z hrdinů večera Ján Lašák, jenž byl po zásluze spolu se svým protějškem Janem Cháberou vyhlášen hvězdou utkání. Oba těžkooděnci a poslední instance svých týmů předvedli několik výjimečných zákroků, navíc si perfektně postavili svoje tyče. Více štěstí měl domácí brankář, jenž si připsal čtvrté čisté konto v sezoně.

Výsledek 3:0 vypadá na první pohled jednoznačně, zejména první část hry ale patřila soupeři. Českobudějovičtí se nechtěli loučit se druhým místem v extraligové tabulce a před Lašákem bylo pořádně horko. „Soupeř měl lepší třetinu, měli tam několik přesilovek a kdyby něco proměnili, mohlo to dopadnout úplně obráceně,“ glosovala po zápase opora domácího celku.

Přesilové hry se ukázaly být rozhodující zbraní jinak vyrovnaného utkání. Hosté jich promrhali pět, Pardubice stačily využít dvě ze tří, kdy ale pouze ta první z nich byla po faulu protihráče! (dvě zbývající byly tresty pro hráčskou lavici - pozn. red.) „Početní výhody rozhodují zápasy. My jsme si jich dnes moc nezahráli, ale měli jsme v nich vysokou procentuální úspěšnost,“ všimnul si Lašák.

Po brance Jana Snopka se karta začala pomalu obracet a iniciativa se stěhovala na domácí hokejky. Právě prostřední část hry přinesla nejatraktivnější podívanou. Kromě zmíněného gólu bylo k vidění na 30 úspěšných zákroků brankářů, řada tvrdých soubojů tělo na tělo a čtyřikrát zazvonila tyč! „Hrál se špičkový hokej, každý z týmu nechal na ledě vše. Hrajeme jako jeden tým - obětavě, posloucháme trenéra, plníme taktiku a nese to svoje ovoce. Dnes jsme od druhé třetiny hráli nejlepší hokej sezony a od stavu 2:0 jsme Budějovice prakticky k ničemu nepustili,“ uvedl spokojený brankář.


Ján Lašák – jistota v brance HC Moeller Pardubice.

Série čtyř vyhraných utkání v řadě katapultovala Pardubice až na průběžné druhé místo extraligové tabulky – právě na místo jejich vyzyvatele. „Na zápas s Libercem a Budějovicemi jsme se vyhecovali. Jsme teď na vítězné vlně a jsme rádi, že jsme se poprvé v sezoně vydrápali na druhé místo a můžeme sledovat řadu soupeřů pod sebou. Je to takové zhodnocení naší práce.“

Jánko Lašáka může navíc těšit ještě jeden fakt: čtvrté čisté konto ho vyneslo do čela této statistiky, o které se dělí s Lukášem Sáblíkem. „Nula je sice hezká, ale mě hlavně těší výhra. Kdybychom vyhráli 3:2, tak mi to bude jedno. Důležité je, že teď máme na čem stavět a víme, že jsme schopní porazit každého, pokud budeme dál poctivě pracovat,“ prohlásil rozhodně.

Hokejisté si příliš volna neužijí. Druhého ledna čeká Moeller těžký zápas na Slavii. „31.12. máme volno, ale hned 1.1. už musíme být na ledě. Ale já jsem rád. Přeci jen, je mi 27, už jsem starý a po dvou dnech volna se těžko rozhýbávám,“ vtipkoval dobře naladěný Lašák. „Utkání na Slavii je navíc zatím daleko a nemá cenu o něm teď přemýšlet. Teď je před námi těžký Silvestr,“ zakončil se smíchem pozápasovou debatu hrdina večera.