28.02.2016

Dynamo čeká těžký odpolední duel na ledě Sparty Praha

PARDUBICE — Již 243. vzájemný zápas v naší nejvyšší soutěži sehrají hokejisté Pardubic se Spartou. Ten dnešní začíná v rámci 50. kola Tipsport extraligy již v 15.00 hodin v pražské O2 areně.

50. kolo: HC Sparta Praha – HC Dynamo Pardubice
  • Žádné dva kluby u nás spolu nehrály častěji: dnešní duel je 243. vzájemným.
  • Pardubice lépe brání oslabení (84,29 % – 82,40 %), Sparta je ale s 22,28% úspěšností nejlepší v přesilovkách v celé soutěži.
  • Pardubičtí jsou oproti Spartě lepší v úspěšnosti vhazování (50,24 % – 48,25 %).
  • Sparta je nejlepším týmem v domácím prostředí, v O2 areně získala 60 bodů.
Neděle 28. února 2015 od 15.00 hodin, O2 arena, Praha

Dynamo pojede do hlavního města posilněné cennou páteční výhrou nad Litvínovem, tříbodovým ziskem zastavili Východočeši sérii proher po reprezentační přestávce. Po jasnou většinu utkání byli Pardubáci aktivnější, soupeře přestříleli 34:11. Vervě nepomohla ani závěrečná více než minutová hra bez brankáře.

„Jsme ve stejné situaci jako Litvínov. Jsem hlavně rád kvůli hráčům, že jejich práce má konečně nějaký výsledek a body zůstaly doma. Ověřili jsme si, že ne všechno, co děláme, je špatně. Jen by to chtělo, abychom v zápasech dokázali odskočit o více než gól. Pak se to táhne čtyřicet minut a při vedení o jedinou branku se stresujeme při každé střele. Měli jsme nějaké akce, po kterých jsme mohli navýšit vedení, ale ty zápasy asi opravdu budou takhle těsné,“ hodnotil výhru 2:1 hlavní trenér Pardubic Peter Draisaitl.

Jeho svěřenci absolvovali v sobotu klasický dopolední trénink, aby se co nejlépe připravili na souboj s pražskou Spartou. Východočeši v této sezoně s rivalem třikrát prohráli, v posledním vzájemném utkání v největší české hale se brankově neprosadili. Pražané se uvelebili na druhé pozici v tabulce, z posledních šesti utkání pětkrát vyhráli, z šestnácti patnáct!

Pardubičtí vyhlíží duel v Praze jako další možnost získat potřebné tři body před náročným závěrem sezony. Dynamo tak podruhé v tomto týdnu čeká soupeř z absolutního vršku extraligové tabulky. V úterý Východočeši prohráli v Liberci 2:4, pod Ještědem přitom ještě čtyři minuty před koncem základní hrací doby drželi vyrovnaný stav 2:2.

„Když jsme hráli se silnějšími mužstvy, tak hra nevypadala nejhůř, ačkoliv výsledky byly špatné. Víme, že s nimi můžeme hrát. Jde o to, zda budeme hrát celých šedesát minut náš hokej, protože jsme se na tom už několikrát spálili,“ řekl útočník Tomáš Marcinko, který vstřelil předevčírem první branku Dynama.

I když Liberec trhá všechny možné rekordy a se ziskem 109 bodů vévodí extraligové tabulce, tak nemá jistý zisk Prezidentského poháru. Druhá Sparta na Bílé Tygry dýchá s osmibodovým mankem a stále jej teoreticky může předstihnout. Pražané získali v posledních dvou utkáních, které odehráli venku, po dvou bodech – v úterý vyhráli v Plzni 4:3 v prodloužení, v pátek v Třinci 3:2 po samostatných nájezdech.

„Měli jsme dobrý vstup do utkání. Vedli jsme 2:0, potom Třinec začal mít trochu více ze hry a asi zaslouženě vyrovnal. V třetí třetině jsme byli pod větším tlakem, měli jsme ojedinělé šance, ale jinak měl Třinec opticky navrch. V prodloužení se mohlo rozhodnout na obou stranách, na penalty jsme byli lepší,“ řekl po posledním utkání Zdeněk Moták, asistent trenéra Pražanů.

Pardubičtí hokejisté si musí dát pozor na silnou zbraň Sparty, tou jsou přesilové hry. Rival Dynama proměnil 45 z 202 přesilovkových výhod, s úspěšností 22,28 % je nejlepší mezi všemi extraligovými týmy. Navíc Sparta rozdala nejvíce hitů v soutěži – 860. Nejproduktivnějším střelcem Pražanů je jedenačtyřicetibodový Daniel Přibyl (16+25), střelcem Robert Sabolič s 23 gólovými zásahy.

Sestavy z minulého extraligového utkání

HC Dynamo Pardubice Maxwell – Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, Šeda – Sýkora, Nahodil, Marcinko – Monja, Redenbach, Orsava – Rapáč, Tomášek, Poulíček – Voženílek, Kaut, Beran.
HC Sparta Praha Taylor – Polášek, Piskáček, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina, Eminger – Přibyl, Dragoun, Forman – Kudrna, Klimek, Hamilton – Kumstát, Pech, Netík – O. Procházka, Hozák, Černoch.

Představení soupeře

HC Sparta Praha

Oficiální název klubu: HC Sparta Praha, a. s.
Adresa: HC Sparta Praha a. s., Tipsport arena, Za Elektrárnou 419, 170 00 Praha 7

E–mail: office@hcsparta.cz
Telefon, fax: 266 727 454, 224 232 251

Rok založení klubu: 1903
Klubové barvy: modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
Kapacita stadionu: 13 238 míst
Mistr ligy: osmkrát (1952/1953, 1953/1954, 1989/1990, 1992/1993, 1999/2000, 2001/2002, 2005/2006 a 2006/2007)
V nejvyšší soutěži: od roku 1936 do roku 1950, od roku 1951
Názvy klubu: 1948 – Sokol Sparta, 1949 – Sokol Bratrství Sparta, 1951 – Sokol Sparta Sokolovo, 1953 – Spartak Praha Sokolovo, 1965 – Sparta ČKD Praha, 1990 – HC Sparta Praha

2015/2016 0 – 0 – 0 – 0 – 3 6:13 2:4 0:3 4:6
V prvním řádku sezony jsou uvedeny zápasy v základní části.
Ve druhém řádku sezony jsou zápasy hrané v nadstavbě (play off, play out, apod.).