1.10.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Třetí výhra v řadě. Pardubice skolily i lídra extraligové tabulky!

PARDUBICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice se rozjeli k parádním výkonům! V předehrávce 11. extraligového kola doma udolali vedoucí tým z Vítkovic 3:2. Východočeši nakročili k výhře povedenou druhou třetinou, kterou vyhráli 2:0.

O2 extraliga, 11. kolo, čtvrtek 1.10.2009, ČEZ Arena Pardubice

3:2
0:0, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 24:26 Klejna (Divíšek, Rákos), 29:51 Sýkora (Špirko), 57:12 Zohorna (Koukal, Kočí) – 40:59 Kvapil (Krenželok), 57:57 Svačina (Ujčík). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Šindler – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7105. Střely na branku: 30:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči: Dominik Hašek – Marek Kvapil.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Šeda – Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Genoway, Somík – Klejna, Divíšek, Rákos – Radil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Vítkovice: Šindelář – Jurečka, Rehák, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček – Klimek, Burger, Hubáček – Treille, Štefanka, Krenželok – Kvapil, R. Hruška, Svačina – Ujčík, Roman, Szturc – od 40:00 navíc Šedivý. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.

Pohlednému hokeji scházela jen branka

Ke čtvrtečnímu televiznímu duelu mezi Pardubicemi a lídrem tabulky z Ostravy nastoupil poprvé na domácí půdě kanadský útočník Colby Genoway. Oba týmy začaly poměrně ostře. Ihned ve druhé minutě se do „gólovky“ dostal Štefanka, ale Hašek rozložený na brankové čáře nebezpečí zažehnal. O minutu později pelášil na Šindeláře Sýkora, ale gólman hostí se nachytat nenechal, stejně jako při následné Sýkorově střele příklepem.

Alois Hadamaczik naordinoval svému týmu ofenzivní taktiku. Hosté tak dvakrát zamkli Pardubice v jejich obranném pásmu. V páté minutě byl poprvé v probíhající sezóně vyloučen Píša a Hašek musel opět řadou zákroků jistit pardubické akcie. Situace byla vážná zejména při dorážce Krenželoka.

V osmé minutě se do úniku dostal Genoway, ale jeho akci mu překazil faul mladého Voráčka. Sám Genoway poté dvakrát zahrozil a prezentoval svůj výrazný tah na branku spojený s rychlým zakončením. Šindelář byl ovšem připraven. Na druhé straně se do jasné příležitosti dostal francouzský útočník Treille. Jeho střela ale minula tyč a skončila na mantinelu. V 15. minutě to Ujčík zkoušel na Haška objezdem kolem branky, ale pardubická ikona se stihla rychle přemístit a zabránit změně skóre.

Svižnému hokeji scházela jen branka. Přečíslení dva na jednoho realizovaném Koukalem a zakončujícím Starým zhatila v 17. minutě vítkovická obrana. Minutu před koncem první třetiny zabojoval v rohu Divíšek a prosadil se do zakončení, ovšem byl faulován Kvapilem. Do konce třetiny se již skóre nezměnilo.

Pardubice otočily poměr střel a získaly dvoubrankový náskok

11:4. Takový byl poměr střel na branku v prvním dějství v neprospěch domácího celku. Střelnici v prostřední třetině otevřel hned po několika vteřinách Zohorna po příhře Starého a Koukala. Svůj pokus ale nezvedl dostatečně vysoko. Ihned na to jen mírně nepřesně tečoval Sýkora. Ten po této akci rychle přihrál svému novému centru Špirkovi, jehož střela jen prosvištěla kolem klece hostů.

V čase 24:26 zamíchal za kasou Šindeláře kotoučem Divíšek, vyjel před bránu a nasměroval puk na Klejnu, který jej briskně tečoval a usměrnil přes hostujícího strážce za brankovou čáru – 1:0. O pět minut později šli domácí do dvougólového vedení. Špirko pod tlakem přihrál na Sýkoru, který měl ve volném prostoru dostatek času na svůj typický nápřah – 2:0.

Přestřelka před Šindelářem mohla pokračovat po nájezdu Somíka, ale jeho blafák do bekhendu překazil vítkovický brankář. Ve 33. minutě si zákrok na ujíždějícího Sýkoru koledoval o dvě minuty, ale ohodnocen tímto způsobem nebyl. V následujícím pískotu se k příklepu do výstroje připraveného Haška dostal kapitán hostů Burger.

Při vyloučení Nakládala ve 34. minutě scházelo Klimkově a Štefankově dorážce vždy jen několik decimetrů, přesto se však hosté usídlili v útočném pásmu. Tři minuty před koncem třetiny se k nebezpečnému příklepu z první dostal Genoway. Jeho pokus skončil na Šindelářově vyrážečce.

Eaton vedení těsně udržel

Krátce po siréně ohlašující poslední třetinu se k rychlému švihu dostal Burger, jenž hbitý puk otřel o pravou tyč za Haškem. To ostatně potvrdil i videorozhodčí. O zhruba 20 vteřin později si po vyhraném vhazování v útočném pásmu vypracovali hosté přečíslení, kde se přes Krenželoka dostal přesný puk na hůl Marka Kvapila, jenž se nemýlil – 2:1.

Namlsaní hosté neváhali a dále vysílali na Haška své útočné jezdce. Jedním z nich byl opět Burger, jenž svůj samostatný nájezd za doprovodu domácích obránců nezakončil přesně. Dalším z nájezdníků byl Krenželok, který se prohnal Haškovým územím, ale terč za ním nenalezl. Ve 47. minutě testoval své typické zakončení Ujčík, ovšem na jeho švih z pravého kruhu si Hašek počkal.

V 52. minutě pálil po nepřesné rozehrávce Haška na branku domácích Voráček – trefil pouze betony. Následně měl možnost trefit síť Sýkora, ale přihrávku Špirka nezužitkoval. Vítkovice se pokoušely strhnout misku vah na svou stranu, nebo ji alespoň vyrovnat. To se jim ovšem nepodařilo. V čase 57:12 adresoval Koukal za modrou čarou puk Tomáši Zohornovi, jenž se krásnou táhlou střelou trefil do růžku svatyně hostů – 3:1.

Rozhodnuto ale nebylo! V čase 57:57 dostal kotouč z hloubky obranného pásma Vladimír Svačina. Hašek mu chtěl jeho nájezd překazit a tak mu vyjel vstříc. Nestihl to a následná Svačinova klička znamenala gól do prázdné – 3:2. Na výsledku již nic nezměnila ani následná přesilovka domácích, kteří tak získali další tři body.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Vítkovice do zápasu vstoupily daleko líp než my. Rozjížděli jsme se hodně pomalu a ke hře, kterou jsme si představovali jsme se dostali až ve druhé třetině. Naštěstí jsme první přečkali bez obdrženého gólu. Dostali jsme se pak do vedení 2:0, ale jak jsme začali zápas, tak jsme začali i třetí třetinu. Nechali jsme soupeře snížit hned v první minutě, i když jsme si říkali, že tlak Vítkovic přijde. Ohromně důležitý byl třetí gól, ale nevyvarovali jsme se dalšímu výpadku. Pomohlo nám, že jsme v závěru hráli přesilovku a mohli jsem zápas dohrát v útočném pásmu.“

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel): „Začali jsme utkání venku tradičně dobře, vypracovali jsme si řadu dobrých střeleckých příležitostí. Bohužel jsme dílem nedostatku důrazu a nepřesností žádnou z nich neproměnili. Do druhé třetiny jsme vstoupili v oslabení a prakticky celou třetinu jsme byli pod tlakem. Jednak proto, že jsme hráli pasivně a také jsme měli další dva vyloučené. Dvě branky, které jsme v té době dostali, nás hodně mrzí. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme co nejrychleji snížit, abychom dostali domácí pod tlak. To se nám sice podařilo, ale bohužel jsme po další individuální chybě inkasovali třetí gól. Po snížení jsme pak neměli čas a po dalším vyloučení ani sílu s výsledkem ještě něco udělat.“