26.2.2012

Takhle to určitě půjde! Pardubice nadělily Litvínovu „osmičku“

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zakončili letošní základní část extraligové sezony vysokou výhrou 8:2 nad Litvínovem. Severočeši sice v Pardubicích vedli, domácí však zápas v jeho druhé polovině zcela ovládli i díky šesti brankám první formace, v níž zářil hattrick útočníka Jana Koláře.

Tipsport extraliga, 52. kolo, neděle 26.2.2012, ČEZ Arena Pardubice

8:2
0:1, 3:1, 5:0
Branky a nahrávky: 27:31 Kolář I (Starý), 32:10 Zohorna (Somík), 38:57 Buchtele (Kousal, Kočí), 40:31 Píša (Kolář I, Koukal), 42:37 Starý (Koukal, Píša), 45:35 Kolář I, 48:03 Koukal (Starý), 57:02 Kolář (Somík, Píša) – 19:38 Hübl (Jareš, Černý), 34:25 Ručinský (Gula). Rozhodčí: Pešina, Šír – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6, navíc Kolář II (Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 4:1. Diváci: 7107. Střely na branku: 50:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 8:2. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Martin Ručinský.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Borer, Sičák, Havíř, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Markovič, Zohorna, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – od 20:00 navíc Nosek, Nahodil, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Litvínov: Volke (45:35 Nechvátal) – Stříteský, Kubát, Gula, Jareš, Brejčák, Černošek, Skuhrovec, Havelka – Černý, Hübl, Lukeš – Gerhát, Jenáček, Ručinský – Majdan, Rindoš, Kubinčák – Jurčík, Smolka, Šrámek. Trenéři: Vladimír Jeřábek a Viktor Lukeš.

Pardubičtí hokejisté nastoupili k poslednímu utkání v základní části i s obráncem Vladimírem Sičákem, v brance dostal přednost Martin Růžička. Po matném úvodu se Pardubice rozstřílely a nasázely Severočechům osm branek, z toho čtyři v přesilovkách!

Litvínov se dostal do vedení

Do první vážnější se dostali domácí hokejisté, už ve 2. minutě ujela dvojice Jaroslav Markovič – Tomáš Zohorna, ale jejich kombinace nebyla nejpřesnější. Další možností byla přesilová hra po Rindošově hákování. Východočeši ale tuto početní výhodu nevyužili.

V další pasáži se oba týmy střídaly v útocích, do vyložené šance se kromě Jana Buchteleho v 5. minutě nikdo nepropracoval.

Litvínov měl velikou možnost otevřít skóre zápasu v téměř minutové přesilovce pět na tři. Na trestnou lavici postupně putovali obránce Jan Kolář a útočník Jan Starý. Trojice statečných ale odolala náporu Severočechů.

Další přesilovku ale hostující celek využil. Rozhodčí Pešina poslal na trestnou lavici Roberta Kousala za seknutí brankáře Volkeho, když měl přikrytý puk pod lapačkou, a hráčům ve žlutých dresech stačilo pouze sedm vteřin! Richard Jareš si na modré čáře počkal na vhodný moment pro střelu, kterého obratnou tečí překonal Viktor Hübl – 0:1.

Pardubice postupně otočily stav

Do prostřední třetiny vstoupili domácí plni chuti zvrátit vývoj utkání. A to se jim docela dařilo. Ke srovnání stavu jim pomohla poměrně šťastná střela útočníka Jana Koláře ve 28. minutě. Ten byl posledním, kdo se dotkl kotouče, neboť Matěj Stříteský nechtěně tečoval jeho zásah za nešťastného Martina Volkeho – 1:1.

Litvínov mohl odpovědět Jakubem Černým. Tenhle šikula dokázal uniknout do samostatného nájezdu, ale v zakončení selhal. Nebo spíše jej pardubický brankář Růžička vychytal.

A tak udeřil domácí tým. Opět mu k tomu pomohla nesouhra hostujících obránců, Somíkův pas nedokázal zpacifikovat jeden z beků Litvínova, k puku se dostal Tomáš Zohorna a uklidil jej do sítě – 2:1.

Polovina zápasu přinesla poměrně produktivní pasáž. V 35. minutě prokázal své skvělé hokejové umění Martin Ručinský. Litvínovská legenda si najela do střelecké pozice a ostrou ranou švihem se trefila přesně pod víko – 2:2.

V čase 35:02 obránce Jan Kolář nešťastně kolenem fauloval Juraje Mandana. Pardubický bek sice rozhodčímu ukazoval, že jeho střet nebyl zaviněný, přesto dostal trest na pět minut a do konce utkání. Pardubice se úspěšně bránily litvínovské převaze, tu uťala po 222 sekundách vysoká hůl Vojtěcha Kubinčáka.

A ve hře čtyři na čtyři vsítili Východočeši velmi důležitou branku! Robert Kousal vyslal do akce Jana Buchteleho a ten osmnáctým gólem v sezoně vrátil Pardubicím vedení – 3:2.

Litvínov si nakonec odvezl debakl, na Martina Růžičku vystřelil pouze jednou

Pardubice rozhodly o osudu utkání na začátku poslední dvacetiminutovky. Aleš Píša si bombou od modré v dohrávané přesilovce upevnil své postavení nejproduktivnějšího pardubického beka – 4:2.

O dvě minuty později to bylo už 5:2! Pardubice využily další přesilovku, konkrétně to byla přesná střela Jana Starého z kruhu, která vrátila Martina Ručinského z trestné lavice.

A to nebylo všechno! Další gól na sebe nenechal dlouho čekal. Útočník Jan Kolář se popětadvacáté v sezoně prosadil poněkud kuriózním způsobem – opět se jednalo o vlastní gól – 6:2! To už Martin Volke nevydržel a nechal se vystřídat Patrikem Nechvátalem.

Toho uvítala ostrá rána Radovana Somíka, krátce po ní hrál domácí celek další přesilovou hru. A proměnil ji! Jan Starý vyslal do zakončení Petra Koukala a pardubický kapitán neměl veliké problémy se zakončením – 7:2.

Pardubice s nabytým vedení zvedly křídla, byl jich plný led. Východočeši si závěr utkání užívali, zejména Jan Kolář, který tři minuty před koncem dokonal při dvojnásobné přesilovce hattrick – 8:2.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začali jsme hůř než soupeř, tahali jsme v první třetině za kratší konec provazu. Od druhé třetiny jsme se dostali víc do zápasu, líp jsme bruslili, hráli s větším nasazením, byli jsme důraznější než v první třetině a vrátilo se nám to v podobě vstřelených branek. S výsledkem jsme spokojeni, získali jsme tři body a udrželi třetí místo. Nyní se už budeme v klidu připravovat na závěr sezony.“

Viktor Lukeš (HC Verva Litvínov): „Přijeli jsme sem s cílem udělat alespoň bod, abychom měli v té části, kterou teď budeme hrát, co nejvíc bodů, ale bohužel se to nepovedlo. Do utkání jsme nevstoupili špatně, podařilo se nám jít do vedení, měli jsme dostatek šancí, abychom ten náskok zvýšili, měli jsme přesilové hry, i pět na tři, pětiminutovou přesilovku, kterou jsme nevyužili a pak jí zbytečným vyloučením eliminovali. Dokázali jsme srovnat na 2:2, ale od té doby pak byli domácí lepším mužstvem a dali nám lekci z produktivity, když v poslední třetině dali čtyři góly z přesilovek.“