25.10.2016
Lenka Jonešová, Jan Hrabal

Starší dorostenci vyhráli derby v Hradci Králové a opět vedou

HRADEC KRÁLOVÉ — V dohrávaném utkání 12. kola NOEN extraligy staršího dorostu dokázali pardubičtí mladíci zvítězit 4:2 v Hradci Králové a procpali se právě na úkor rivala na první místo. Mountfield sice vedl, pak ale Dynamo třemi brankami ve druhé třetině získalo vedení a aktivní hrou si dokráčelo pro cenný skalp. Dvěma brankami pomohl k sladké výhře Ondřej Matýs, do královéhradecké klece se dále trefili Dominik Chára a Jan Černý.

NOEN extraliga staršího dorostu, 12. kolo, úterý 25.10.2016, Fortuna aréna

Mountfield HK

2:4
1:0, 0:3, 1:1
Branky a nahrávky: 18:40 Kukla (Matouš), 48:27 Hašek (Pohl) – 21:41 Matýs (Zeman, Pochobradský), 27:24 Chára (Matýs, Koffer), 37:07 Černý (Mert, Koffer), 59:11 Matýs (Kostka). Rozhodčí: Homola – Barvíř, Roischel. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. Diváci: 84. Střely na branku: 29:33. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.
Mountfield HK: Dvořák (40:00 Vacek) – Martinec, Pohl, Bieniek, Gaspar, J. Kynčl, Jonáš, Kukla – Šedivý, Sklenář, Mašín, M. Síla, Pažourek, M. Matouš, Havelec, Jakubec, Vaňát, Hašek, Maršík, Morong.
Dynamo Pardubice: Kulich – Trejbal, Oliva, Žouželka, Bučko, Mert, Javůrek – Libnar, Pochobradský, Koffer, Kostka, Chára, Černý, Matýs, Zeman, Antoníček.

Jako první dostali šanci ke skórování domácí hráči, když od modré čáry pálil Pohl. K dorážce se ale ani jeden z jeho spolubojovníků nedostal. Kromě této ojedinělé šance se hrálo převážně ve středním pásmu a do gólových šancí se oba celky dostávaly jen ojediněle. Hráčům se nedala upřít snaha a na ledě si navzájem nedarovali ani o kousek místa navíc, což dokazovalo i množství soubojů u mantinelů.

Prvním, kdo mohl otevřít gólový účet, byl znovu aktivní Mikuláš Pohl, který se probil z pozice obránce až mezi kruhy, jeho střelu ale stačila obranná dvojce Dynama ztečovat nad bránu pardubického Kulicha. Když už vše napovídalo bezgólové první třetině, vybojoval Václav Maršík přesilovou hru pro Mountfield. Tu domácí hráči ihned zužitkovali. Mikuláš Matouš byl úspěšný na buly, puk se dostal na modrou čáru k Miroslavu Kuklovi, který svoji přesnou střelou přes clonící hráče vstřelil úvodní trefu zápasu – 1:0.

Druhá třetina začala v o poznání útočnějším tempu, hlavně ze strany Dynama, které ji ovládlo na střely 15:4. Přesnější koncovku měli Pardubičtí, kteří po pěkné souhře dosáhli brzy vyrovnání. Po střele od modré čáry mohl doklepávat puk do sítě Tomáš Zeman, místo střely ale nesobecky přihrál Ondřeji Matýsovi, který zametl puk do zcela okryté brány – 1:1.

O druhý gól domácích se ihned vzápětí mohl postarat Patrik Mašín, když po pěkné nahrávce ujížděl z boku na pardubického brankáře. Napřahoval ale tak dlouho, až byl zblokován jedním z obránců.

Když útočná snaha domácích ke gólu nevedla, zaúřadovalo Dynamo. V přesilové hře našel Ondřej Matýs přesnou nahrávkou od mantinelu Dominika Cháru, který zcela osamocený na hranici brankoviště dokázal zakončit mezi Dvořákovy betony – 1:2.

A bylo ještě hůř. Při hře čtyř hráčů na obou stranách sahal Mountfield po vyrovnání, ale ani několik dobrých momentů ke gólu nevedlo. A tak se do útoku dostali i hosté, konkrétně Jakub Mert, když střílenou nahrávkou našel Jana Černého, který jemnou tečí na bližší tyč navýšil vedení Pardubic 1:3.

S nástupem do třetí periody došlo ke změně gólmanů v brance domácího celku, když Dvořáka nahradil mladší dorostenec Denis Vacek. Ten na svůj první zákrok nečekal dlouho. Brzy totiž musel krýt Bučkovo nahození, které královéhradecký muž v masce ukryl v lapačce. O několik minut později byl ale vyloučen Koffer a Hradečtí měli šanci ke snížení skóre. To se jim povedlo, když síť za kulichem rozvlnil Jakub Hašek – 2:3.

Dynamo v tu chvíli ale začalo hrát ze zabezpečené obrany a domácí k ničemu nepouštělo. Naopak to byli právě Pardubičtí, kdo se usadil před gólmanem Vackem a dělal domácím bekům pořádné problémy. Domácí se snažili, blízko vyrovnání byl kapitán Pažourek, ale i v tomto případě u něj ihned byli hostující obránci. Když navíc v šedesáté minutě po ukázkovém ťukeši navýšil vedení Ondřej Matýs, skončilo východočeské derby 2:4.

Pardubické naděje, které se musely obejít bez svého kapitána a nejproduktivnějšího hráče soutěže, tak oplatily rivalovi porážku z úvodního vzájemného střetnutí a navíc jej vystrnadily z vedoucí pozice tabulky střed NOEN extraligy staršího dorostu.