8.4.2007

Sparta nezaváhala, nekompromisně trestala chyby Pardubic

AKTUALIZOVÁNO O NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY A FOTOGRAFIE! Dokázali stáhnout dvougólový náskok soupeře, ale nakonec odešli poraženi o čtyři góly. Chyby v obraně zhatily naděje HC Moeller Pardubice na první vítězství v letošním finále play off České pojišťovny. Pardubičtí hokejisté vstoupili do třetího zápasu série zle, v 9. minutě prohrávali 0:2, ale vzchopili se. Brankami Petra Koukala a Jana Čalouna dovedli první třetinu do remízy, ale pak až na jednu výjimku (ve 46. minutě snižoval Jan Čaloun na 5:3) gólově úřadovala Sparta Praha. Vyprodaná T-Mobile Arena viděla přesvědčivé vítězství mistra 7:3. Situace HC Moeller je zlá, prohrává v sérii 0:3.

O2 extraliga, F3, neděle 8.4.2007, T-Mobile Arena

7:3
2:2, 2:0, 3:1
Branky a nahrávky: 2:05 Rob (Vykoukal), 8:33 Ton (Kratěna), 25:30 Netík, 34:32 Kratěna (Vykoukal), 44:14 Zelenka (Dragoun), 45:49 Langhammer (Dragoun), 49:33 Kratěna (Sivek) – 11:36 Koukal (Kolář), 17:38 Čaloun (Čech), 45:32 Čaloun (Čech). Rozhodčí: Jeřábek, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 14 500 (vyprodáno). Střely na branku: 29:37. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2, 5:3, 7:3.
Sparta Praha: Duba – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek – Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč – P. Ton, Langhammer, Kratěna – Netík, Sivek, Dragoun – Podlešák, Štrba, Rob. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák (44:14 Koutský) – Linhart, Čáslava, Snopek, Havíř, Šeda, M. Čech, Koma – P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Kolář (42. Andrašovský), Koukal, Blažek – Mrázek, Cetkovský, Ondřej. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Pardubice se prokousaly z hororového začátku

Pardubičtí hokejisté vstoupili do zápasu věru zle. Trenér Miloš Říha před začátkem utkání hovořil o tom, že je nutné udržet Spartu na uzdě, jenže tyhle plány shořely hned na počátku duelu. Ve 2. minutě ještě Ján Lašák chytil brejk soupeře dva na jednoho, ale v čase 2:05 prvně kapituloval. Po vyhraném buly se Luboš Rob vůbec nemazal s kotoučem mezi kruhy a střelou k tyči, kam se pardubický gólman nestihl přesunout, otevřel skóre – 1:0.

Pak měl Moeller možnost dvou přesilových her v krátkém sledu. Nejprve vyhodil kotouč mimo hrací plochu Jiří Vykoukal, při této výhodě bylo největší šanci Pardubic úprk Petra Sýkory do otevřené obrany Pražanů zakončený tvrdou střelou. V 8. minutě byl za hákování vykázán Luboš Rob.

Jenže Moeller inkasoval. Tomáš Rolinek zavezl kotouč do pásma, ale v náročném souboji u mantinelu jej ztratil. Ondřej Kratěna ho pak ihned vyslal na Petra Tona, který nájezd zakončil efektním blafákem do bekhendu – 2:0.

To byl těžký direkt pro hostující mužstvo. Východočeši se ale vzpamatovali. Už ve 12. minutě byli Pardubičtí odměněni za svou aktivitu snížením. To přinesla spolupráce Jana Koláře a Petra Koukala. Prvně jmenovaný obratně tečoval střelu od modré a ještě stihl clonit Tomáši Dubovi, který vyrazil kotouč pouze k Petru Koukalovi, jenž pohodlně skóroval – 2:1.

Pak se Moeller musel ubránit dvěma slepeným oslabením. Tresty pro Zdeňka Ondřeje a Jana Snopka ale nebyly zkráceny. Nato se hokejisté v bílých dresech nadechli k velkému náporu. Častěji podnikali výpady do obrany soupeře, hosté byli na koni.

Ještě do konce prvního dějství stihli Východočeši vyrovnat stav. Velký čich pro góly prokázal Jan Čaloun, který se po střele Martina Čecha nejlépe zorientoval ve sparťanském brankovišti – 2:2. Videorozhodčí jeho vyrovnávající zásah potvrdil poměrně rychle.

Sparta utekla opět do dvougólového vedení

Druhé dějství začalo pardubickou aktivitou. Hráči Moelleru působili svěžeji a Tomáš Duba se musel ohánět proti střelám Pardubických. Úvodní nápor zůstal ze strany hostujícího mužstva nevyužit. Největší šanci měl Tomáš Blažek, kterému se ale nepovedla původně nadějná dorážka střely Jana Koláře. Pak udeřila Sparta.

Tomáš Netík totiž proměnil nadějný průnik v gól na 3:2. Ján Lašák nestihl na jeho střelu zareagovat. Pardubické tento moment na pár minut srazil. Moeller ale nic nevzdal, po chvíli zase začal napadat rozehrávku Sparty a tlačit se dopředu. Ostatně mu ani nic jiného nezbývalo.

V čase 28:36 byl vyloučen Jakub Langhammer za držení, čehož hosté využili k mohutnému náporu. Největší šancí byla nebezpečná střela Petra Čáslavy, která těsně minula branku domácího družstva. Pak se chvíli hrálo pět na pět, než byl Michal Sivek vyloučen za nedovolené bránění. Ani tuto přesilovku Pardubičtí nevyužili.

Ve 34. minutě se situace zcela otočila. Krátce po sobě byli vykázáni Libor Pivko a Jan Kolář. Sparta hrála více než minutu a půl proti třem a tu využila. Z kruhu střílel přesně Ondřej Kratěna – 4:2. V předposlední minutě prostředního dějství při pardubické přesilovce zahrozila teč Zdeňka Ondřeje. Šla ale těsně mimo.

Jan Čaloun snížil na 5:3, Sparta si ale vítězství nenechala vzít

Pardubická naděj na zvrat se snížila ve 45. minutě. Obrana HC Moeller totiž zcela zapomněla na Jiřího Zelenku u tyče, který zužitkoval přesnou přihrávku od Michala Dragouna – 5:2. Po tomto momentu se nechal Ján Lašák vystřídat.

Po minutě a půl ale přece jen trošku přiživil Jan Čaloun naději HC Moeller Pardubice. Jeho střela ze strany byla přesná – 5:3.

Ale přišla další chyba pardubické obrany a na milimetry zmáknutá střela Jakuba Langhammera z prostoru mezi kruhy, která se od tyče odrazila do brány – 6:3.

T-Mobile Arenu pak obíhaly mexické vlny, velká většina ze 14 500 lidí v hale se bavila hokejem. Sparťanské oslavy třetího vítězství v sérii pak ještě občerstvil Ondřej Kratěna, jenž se podruhé gólově prosadil v dnešním utkání – 7:3.

Bylo rozhodnuto. Zápas se v klidu dohrával a po závěrečném hvizdu propukly oslavy v holešovickém stánku.