23.12.2009

Skvělý návrat Dominika Haška: Pardubice dobyly Kladno

KLADNO — Hokejisté HC Eaton Pardubice si nadělili pod vánoční stromeček ten nejkrásnější dárek: v utkání 34. kola hokejové extraligy dokázali vyhrát 2:1 na ledě Kladna. Branky Východočechů vsítili Petr Koukal a Rastislav Špirko. Základem těsné výhry byl výborný výkon brankáře Dominika Haška.

O2 extraliga, 34. kolo, středa 23.12.2009, Městský zimní stadion Kladno

Rytíři Kladno

1:2
1:1, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 10:25 Kaberle (Eberle) – 0:45 Koukal (Nakládal, Kolář I), 24:10 Špirko (Kočí, Sýkora). Rozhodčí: Hribík, Homola – Kis, Prchal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 2467. Střely na branku: 25:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Rytíři Kladno: Kopřiva – Kameš, Kaberle, Toman, Dlouhý, Trončinský, Šmach, Růžička – Procházka, Patera, Bělohlav – Bílek, Kalla, Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler – Valský, Šinágl, Mikulík. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Kasík.
Dynamo Pardubice: Hašek – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, MacKenzie – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Zohorna, Somík – Cetkovský, Radil, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Hokejisté HC Eaton Pardubice se na ledě Kladna představili v takřka kompletní sestavě, tedy i s brankářem Dominikem Haškem. V týmu Eatonu chyběli pouze Jan Buchtele, který se léčí z ošklivého zranění, a Robert Kousal, jenž zatím zdatně bojuje o konečnou nominaci na mistrovství světa hráčů do dvaceti let.

Hned na začátku udeřil kapitán Koukal, Kladno srovnalo v přesilovce

Nástup do utkání se hostům povedl na podtrženou jedničku. Rychlý brejk dvou na jednoho proměnil v jednobrankové vedení Petr Koukal. Ten při rychlé akci zvolil střelu, kterou prostřelil gólmana Kopřivu – 0:1.

I další akce se rodily spíše v kladenské obraně. V oslabení v 6. minutě nebezpečně pálil Libor Pivko, na druhé straně zase brankář Hašek úspěšně řešil průnik Stielera. O chvíli později se pardubický gólman vytáhl proti Eberleho střele.

Kladnu pomohla srovnat stav přesilová hra. V 10. minutě byl za podražení vyloučen Jan Starý a zpět z trestné lavice putoval po 68 sekundách. František Kabele prostřelil od modré vše, teda kromě brankové síťky – 1:1.

Šikovná Špirkova teč vrátila hostům vedení

První minuty prostředního dějství znamenaly ohrožení pardubické obrany, ta si ale poradila se šancemi Mikulíka, Procházky, Bílka i Kally. Eaton svou první vážnější příležitost naopak využil: nahození od modré čáry obratně tečoval Rastislav Špirko – 1:2.

O chvíli později se před Kopřivovým uměním musel sklonit Jan Starý, ten však první přesilovku pro hosty nezužitkoval. Naopak v polovině zápasu vychytal gólman Hašek v nadějné pozici střílejícího Bílka.

Pardubice nevyužily ani druhou početní výhodu poté, co Pavel Patera vyhodil kotouč mimo hrací plochu. Koukalova formace sice lavírovala v obraně Středočechů, do gólového zakončení se však nedostala.

Eaton přežil oslabení ve třech a uhájil cennou výhru

Ve 42. minutě měl vyrovnání na holi Frolík, jenže skvělý Hašek byl opět proti. Pak měli domácí velkou šanci: Jakub Nakládal dostal za vysokou hůl dvojitý menší trest. Jenže během této početní výhody Patera opět fauloval. Ve hře čtyři na čtyři mohl navýšit pardubické vedení Rastislav Špirko, po Kaberlově faulu však minul. Krátkou výhodu čtyři na tři Eaton nevyužil.

Po vypršení trestů domácích chvíli pokračovala ještě kladenská přesilovka, v jejímž závěru měli ve skrumáži velké šance Bělohlav, Patera a Dlouhý, ale Hašek vše bez úhony ustál. Pardubice hrály na brejky, ten Sýkorův vypadal nejnadějněji… O chvíli později hráli domácí 19 sekund proti třem, do větší šance se proti srdnatě bojujícím Východočechům nedostalo.

V závěru sáhli Kladenští k power play, předtím mohl rozhodnout Libor Pivko, ale gól už nepadl. Hokejisté HC Eaton Pardubice tak uhájili těsnou výhru na ledě Kladna a díky ní se vrátili do elitní čtyřky v tabulce.

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Je to pořád to samé. Na jeden gól se dá jen těžko vyhrát. Musíme to prostě dokázat došťouchat do branky třeba i s brankářem. Myslím, že už snad jedenáct zápasů jsme prohráli o gól. To je psychicky hodně vyčerpávající.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Bylo to hodně dramatické a vyrovnané utkání. Měli jsme výborný vstup do zápasu a už při druhém střídání šli do vedení. Kladno však využilo své velké zbraně k vyrovnání. Poté se odehrával i na šance vyrovnaný zápas. Věděli jsme, že musíme eliminovat tu útočnou sílu Kladna, někdy jsme tomu čelili i se štěstím, ale úspěchu šli naproti. Ve třetí třetině jsme mohli zvýšit, nevyužili tři tutovky, takže i proto byl zápas dramatický až do konce. Jsem rád, že jsme navázali na ty výkony před přestávkou v Plzni a proti Českým Budějovicím.“