3.12.2009

Série venkovních výher skončila. Eaton padl v Liberci v závěru

LIBEREC — Smolné utkání odehráli hokejisté HC Eaton Pardubice v liberecké Tipsport areně. Rozdílový gól inkasovali Východočeši deset sekund před koncem při vlastní přesilovce. Utkání nedohrál Jan Buchtele, který po úderu na hlavu Janem Plodkem byl odvezen na nosítkách.

O2 extraliga, 30. kolo, čtvrtek 3.12.2009, Tipsport arena

2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 29:04 Plodek (Klimenta, Víšek), 59:50 Bartovič (Podkonický) – 30:12 Divíšek (Buchtele). Rozhodčí: Souček, R. Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5, navíc Plodek (Liberec) trest ve hře. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5637. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Milan Bartovič – Martin Růžička.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, Malkamäki, Čakajík, Jareš, Derner, Holub, Rýgl – Bartovič, Podkonický, Matějovský – Blatný, Dušek, Špaček – Klimenta, Víšek, Plodek – Bárta, Jech, Urban. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kočí, Kolář, Jillson, MacKenzie, Havíř, Křetínský, od 31. navíc Drtina – P. Sýkora, Špirko, Somík – Pivko, Kousal, Pineault – Buchtele, Divíšek, Zohorna – Pilař, Semorád, Bláha. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Oba týmy se před zápasem musely vyrovnat s početnou marodkou, což ovlivnilo kvalitu hry.

První třetina branku nepřinesla

V prvních pěti minutách se oba týmy spíše oťukávaly. Za zmínku by snad mohl stát dravý průnik Bartoviče, kterého těsně před cílem podrazil Kolář. Při početní výhodě mohl potrestat prohřešek proti pravidlům po pasu Malkamäkiho Podkonický, bohužel pro domácí poslal svou střelu těsně mimo.

První vážnější šance Východočechů přišla až v jedenácté minutě, kdy Pivko našel zpoza branky Pineaulta a ten ač byl před brankou sám, nechal zadunět betony libereckého brankáře. Poté se za vedením tlačili domácí, Růžička musel lapit netradičně do vyrážečky prudkou bombu Hunkese.

O chvíli později se útočným pásmem prokličkoval Podkonický, ale ve finální fázi poslal kotouč mimo. Další veliká šance Eatonu přišla tři minuty před koncem, když se Semorád zjevil sám před Pincem, jenže jeho zakončení bylo dost nepřesné. Ke konci první periody pálili domácí, Růžička proti jejich nepřesným střelám ale zasahovat nemusel.

Vedení Bílým Tygrům vydrželo minutu

Na začátku druhé třetiny byli aktivnější hosté, což dokazuje šance Pilaře, při které se Pinc v brankovišti pěkně zapotil. Pak už ale zapnuli motory Bílí Tygři a Růžička začal produkovat, při nespočetném přesunovaní v brankovišti, ledovou tříšť. První vážnější zákrok musel vytasit po střele Bartoviče z mezikruží, kterému nahrával Maťějovský.

Liberecký tlak vyústil ve dvě přesilové hry za sebou. První ještě Podještědští i přes enormní tlak nevyužili, tu druhou ale zužitkovali během sedmadvaceti vteřin. V čase 29:04 se ujal puku za brankou Růžičky Jan Plodek, vyjel si před gólmana a bekhendem zakončil přesně nad vyrážečku – 1:0.

Odpověď Pardubic ale netrvala příliš dlouho, respektive 68 vteřin. Tomáš Divíšek vyhrál před Pincem buly přesně na hůl Buchteleho, ten vypálil a první jmenovaný ještě dokázal do jeho střely vložit hůl – 1:1.

Poté ale přidělalo další vrásky na čele trenéra Kalouse zranění Maťějovského, který se srazil se spoluhráčem Podkonickým. Druhou branku Eatonu mohl přidat po chybě Pince Pineault, ale zívající poloprázdnou branku Liberce netrefil, a tak mohl přijít na druhé straně trest. Čakajík střílel od modré a Dušek tečoval jeho střelu na Růžičku, východočeský brankář si ale svou levou tyčku pohlídal. Do druhé přestávky tak oba týmy odešly za remízového stavu.

Smutný závěr…

Pardubičtí vlétli do třetí třetiny díky přesilové hře jako uragán. Pinc se v brance Tygrů nestačil divit, co hosté dokážou během necelých dvou minut spálit. Nejdříve pálil z levé strany Somík a jeho pokus poskakoval na Pincových betonech, brankovou čáru ale nepřekročil. Hned o chvilku později zazvonila zase tyč po střele Pivka a rozhodčí se šel raději poradit, jestli kotouč opravdu nepřekročil červenou čáru.

V další obrovské šanci se objevil po pěkném pasu Divíška Zohorna, libereckého gólmana ovšem nepřelstil. Po pár vteřinách se do šance opět dral Divíšek, jeho bomba z mezikruží skončila ve výstroji brankáře Pince.

Poté se po dlouhé době předvedli i Liberečtí. Klimenta zavezl kotouč do útočné třetiny, přenechal ho Víškovi, jehož střílenou přihrávku tečoval těsně nad Plodek. Pak ale zafungovala na druhé straně tradiční spolupráce v zápase Divíšek – Zohorna, když první jmenovaný našel před brankou Zohornu, skóre se na místní kostce ale neměnilo. V osmapadesáté minutě předvedl své velké sólo Derner, protancoval se s kotoučem až před Růžičku, ale ani nadvakrát nedostal kotouč za ležícího brankáře Východočechů.

Divákům v Tipsport areně zatrnulo necelé dvě minuty před konce základní hrací doby, poté co Plodek narazil na mantinel Buchteleho a liberecký forvard vyfasoval trest ve hře. Pardubický hráč několik minut ležel na ledové ploše celé haly hrací plochu na nosítkách.

Eaton přesilovou hru ale nevyužil, naopak deset sekund i pod tíhou nešťastné události před koncem inkasoval. Milan Bartovič projel celé kluziště s pukem, přebruslil před Růžičkou Havíře a blafákem do bekhendu vystřelil domácímu týmu tři body.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Pro nás jsou to nesmírně cenné tři body. Bylo to vyrovnané utkání, které chtěly obě strany rozhodnout. Nešťastné zranění v závěru se nemělo stát. Bohužel se to přihodilo a paradoxně nám se podařilo v oslabení ujet a skórovat. Jsme nesmírně rádi, ale kaňkou je zranění pardubického hráče.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Zápas se mi hodnotí hodně špatně, hlavně vzhledem k závěru, kdy došlo ke zranění našeho hráče. Naštěstí v tuhle chvíli to vypadá, že jeho stav není tak vážný, jak hrůzostrašně to vypadalo. Uvidíme, Buchtele jel na CT vyšetření. Snad by to mohl být jen slabší otřes mozku bez dalších jiných následků. Samotný zápas nebyl v první třetině z naší strany dobrý. Nedokázali jsme čelit tlaku domácích a nebyli tak aktivní, jak jsme chtěli. Na vedení Liberce jsme ale dokázali rychle odpovědět a pak už to byl vyrovnaný zápas. Bylo to kdo s koho. My jsme v závěru zaváhali v přesilovce, kdy jsme podcenili situaci při vyhození kotouče a Liberec rozhodl.“