8.1.2005
Vladimír Gregor

Prokletí televizních zápasů zlomeno

Pardubice prodloužily vítěznou šňůru na šest utkání! V báječné atmosféře porazily v dohrávce 38. kola extraligy před televizními kamerami Orly ze Znojma. Dařilo se Aleši Hemskému, který dal dvě branky a také lídrovi kanadského bodování celé soutěže Michalu Mikeskovi, který zaznamenal dva body za gól a přihrávku. Hned zítra se pardubičtí utkají o body na horkém kladenském ledě.

Tipsport extraliga, 38. kolo, sobota 8.1.2005, ČEZ Arena Pardubice

Znojmo

5:0
2:0, 3:0, 0:0
Branky a nahrávky: 03:30 Mikeska (Hejduk, Havíř), 17:22 Hejduk (Mikeska, Bulis), 25:56 Hemský (Koukal, Snopek), 28:21 P.Sýkora (Dopita, Průcha), 34:11 Hemský (Snopek). Rozhodčí: Husička – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:0. Diváci: 9 002. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 5:0.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Linhart, Havíř, Rozsíval, Vyhlídal - P. Sýkora, Dopita, Rolínek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Průcha, Starý, Pištek - Hemský, Koukal, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Znojmo: Prusek (od 29.min. Přikryl) - Bičánek, Němeček, Benák, Mojžíš, Toman, Čakajík, Soudek - Uram, Pucher, Plášek - Erat, Straka, Ludvík - Vorel, Haman, Rachůnek - Barus, Blatný, Mikulík. Trenéři: Miloslav Hořava, Jan Votruba.

Domácí nastartoval Mikeska

Utkání před televizními kamerami se od úvodních vteřin odehrávalo v bouřlivé atmosféře, o kterou se starala neúnavná pardubická Jižní tribuna. Tu ještě více podpořila rychlá branka domácího celku, který měl po samostatné akci navrátilce v sestavě Hemského a faulu Benáka jako první možnost přesilové hry. V ní zaúřadovala pardubická černá ruka Michal Mikeska. Domácí hvězda využila ztráty orientace hostujícího brankáře a pohotově z bezprostřední blízkosti zakončila - 1:0. Znojmo šlo vzápětí znovu do čtyř, ale z druhé početní výhody se nic neurodilo. Orlům jako by zplihla křídla a do blízkosti Lašákovy svatyně se dostávali hosté jen zřídka. Zvýšit vedení mohl znovu Mikeska, ale z hranice brankoviště minul o centimetry levou tyč. V polovině třetiny se zablýsklo i na druhé straně kluziště, při vyloučení Novotného se do první, ale za to tutové šance dostal Pucher, domácí gólman však se štěstím odolal. Diváky poté zdvihl ze sedadel výstavní obranný zákrok Havíře, který zabránil znojemským zužitkovat akci 2 na 1. Svižně hrané utkání výborné úrovně pokračovalo, na Pruskovi si vylámal zuby Rolínek i Mikeskova útočná eskadra. O tom, že hosté nepřijeli do Duhové arény rozhodně bránit, svědčila také narůstající střelecká aktivita a agresivita hostů při napadání. Tu však přehnal tři minuty před první přestávkou veterán Soudek a pardubické komando znovu trestalo. Mikeska ve střelecké pozici ještě vylepšil situaci krásnou příhrou na Hejduka a ten se z očí do očí brankáři mýlí málokdy – 2:0.

Přesilovky byly smrtící

Po přestávce, kterou zpestřil divákům duel nejmenších hokejových nadějí, se vrátili na led senioři a hned první střídání mohlo přinést další branku, když kombinaci první formace zakončoval Rolínek těsně mimo. Na druhé straně se marně snažila dobýt pardubickou svatyni skvěle kombinující Pucherova formace. Příležitost na první extraligovou branku měl junior Starý, který pelášil na znojemskou branku v přečíslení s Pištekem, ale v dobré pozici se rozhodl zbytečně přihrávat na pokrytého spoluhráče. Mnohem lépe se dařilo jeho spoluhráči Hemskému, který předvedl, že krom elegantních kudrlinek umí i skvěle vystřelit zápěstím. Za jeho střelou do levého vinglu se mohl Prusek pouze podívat – 3:0. Hned po minutě hry se nechal vyloučit Čakajík a pardubický přesilovkový evergreen pokračoval. Kombinaci Dopitovy řady zakončil ne úplně povedenou střelou Petr Sýkora, o to větší byla jeho radost, když skončil kotouč nad Pruskovým ramenem v síti - 4:0. Znojmo reagovalo na těžké K.O. oddechovým časem a výměnou brankářů. Rozjeté domácí hokejisty však zastavovalo velmi těžko. Pátou branku měl na holi po Hemského akci Korhoň, v další šanci neuspěl Sýkora. Do ojedinělé šance hostů se dostal Rachůnek, ale ani ze samostatného nájezdu si na Lašáka nepřišel. Pardubickou mašinérii se dařilo znojemským často zastavovat jen pomocí faulu a při dalším vyloučení Benáka měl Přikryl plné nohy i ruce práce, aby si zachoval čistý štít. Dlouho se však z nuly netěšil, s chutí hrající Hemský vyučil Mojžíše a ukázkovou kličku vystřihl i Přikrylovi – 5:0. Z deprese hostům nepomohl ani Uram, jehož ránu zlikvidoval výborný Lašák. Druhá třetina se dohrávala za skandovaného potlesku skvěle se bavících domácích ochozů.

Hokejový zázrak se nekonal

Před startem závěrečné třetiny předal generální manažer pardubického klubu pan Zbyněk Kusý šek na částku 100 000 českých korun primátoru města Vysoké Tatry, kterou klub věnuje na obnovu škod způsobených větrnou smrští. V samotném zápase už za stavu 5:0 o mnoho nešlo, dostatečný náskok domácích hokejistů však neznamenal, že by snad polevili v útočné aktivitě. Hattricku nebyl daleko vzdálen Hemský, jehož překvapivou střelu skrz klubko hráčů, uviděl Přikryl až v poslední chvíli. Sudí Husička byl k hostům nemilosrdný při posuzování zákroků v jejich obranné třetině, při vyloučení Němečka musel likvidovat Sýkorovu teč Přikryl akrobatickým zákrokem. Blizoučko brance byl i Průcha, který se snažil doklepnout vyražený kotouč dravým skokem šelmy, ale v pádu nedal. Brankové hody mohl rozšířit také Bulis, jeho střelecký pokus z ideální pozice úspěšný nebyl, stejně jako další šance mladíčka Starého. Trvalá převaha domácího celku pokračovala, hosté jakoby rezignovali i na možnost vstřelení čestného úspěchu. Radost z druhé nuly v řadě nepokazila domácímu brankáři Jánu Lašákovi ani druhá početní výhoda Orlů v zápase, neboť ti se prakticky nedostali k ohrožení jeho branky. Poslední slovo měla v utkání boxerská vložka Průchy s Blatným, kterou také opanoval domácí hráč. Zápas tak skončil za oslavných chorálů domácích ochozů jednoznačnou a zaslouženou výhrou domácího celku.

Jiří Šejba (Pardubice): „Když vedete hned na začátku 2:0, tak se vám hraje jinak. Je to podpořeno i výsledky, které v poslední době máme. Tým si zažil to, co po něm chceme - přímočarost. Složitou hrou, kterou jsme předváděli na začátku sezony, jsme nebodovali. Kluci teď poznávají, že to co po nich chceme, není výmysl, ale realita, která je v průběhu utkání posune tam, kde by měli být.“

Jan Votruba (Znojmo): „Zápas se mi hodnotí velmi špatně, protože jsme nehráli dobře. Pardubice byly lepší ve všech činnostech, měly lepší start do utkání. Prakticky od poloviny zápasu oba celky myslely na další nedělní zápas.“