26.9.2012
David Záruba

Přestřelku v O2 areně před skvělou kulisou ovládlo Kladno

PRAHA — Tenhle zápas rozhodně nezklamal! Týmy posílené o zámořské hvězdy předvedly napěchované O2 areně řadu pohledných akcí a hlavně devět branek. Zejména ve druhé třetině se utkání změnilo v gólové drama, které i díky hattricku Tomáše Plekance ovládli Rytíři Kladno. V dresu Pardubic zářil navrátilec Aleš Hemský.

Tipsport extraliga, 5. kolo, středa 26.9.2012, O2 arena

Rytíři Kladno

6:3
2:0, 3:3, 1:0
Branky a nahrávky: 9:05 Hovorka (Patera, Hlaváč), 12:53 Plekanec (Jágr, Kaberle), 20:37 Jágr (Plekanec, Tlustý), 29:57 Valský (Židlický, Chábera), 38:07 Plekanec (Židlický, Jágr), 48:50 Plekanec (Jágr, Tlustý) – 20:47 Somík (Bartek), 27:48 Starý (Kousal, Hemský), 37:29 Somík (Kočí, Píša). Rozhodčí: Lacina, Svoboda – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:1 (1:1, 3:0, 1:0). Využití: 1:1. Diváci: 15 705. Střely na branku: 27:39. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3, 6:3. Nejlepší hráči: Tomáš Plekanec – Radovan Somík.
Rytíři Kladno: Chábera – Židlický, Černošek, Majeský, Kaberle, Macholda, Mocek, Piskáček – Jágr, Plekanec, Tlustý – Hovorka, Patera, Hlaváč – Látal, Dragoun, Eberle – Valský, Melka, Kuchler. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.
Dynamo Pardubice: Růžička (40:00 Salfický) – Píša, Kočí, Sičák, Kindl, Vašíček, Kolář, Ďaloga – Bartek, Beech, Somík – Hemský, Zohorna, Brendl – Cetkovský Kousal, Starý – Šagát, Buchtele, Nosek. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubice dle očekávání nasadily nově poskládaný útok Hemský – Zohorna – Brendl. Proti nim pravidelně nastupovala Plekancova pětka bez Tomáše Kaberleho, který prostřídával v jiném obranném páru.

Šance proměňovali jen domácí, Hemský se rozjížděl

Hned první setkání elitních útoků mohl gólem osladit Pavel Brendl, ale nedokázal se trefit do Hemského přihrávky po buly. Martin Růžička v pardubické brance se rozehřál při nebezpečném nahození Kaberleho, po němž s námahou udržel puk ve své výstroji. Stejně bezchybný byl brankář hostů i při ráně Látala od mantinelu, kterou odrazil ramenem.

Pardubičtí hokejisté se do blízkosti Chábery dostávali ztuha. Řešením byly rychlé brejky do nezformované obrany. Po jednom takovém vyřešil situace dva na dva Martin Bartek prudkou bombou do kladenského brankáře. V 9. minutě bylo opět v akci Růžičkovo rameno, které dvakrát v krátkém sledu pomohlo kotouči ven z prostoru branky po střelách Tlustého z křídla.

Jak řešit brejkové situace názorně ukázal v čase 9:05 Marek Hovorka, kterému kotouč na červené čáře přistrčil do jízdy Patera. Kladenský útočník se vyřítil na Růžičku a s trochou štěstí propasíroval puk za čáru – 1:0.

Ve 13. minutě byl vyloučen Pavel Brendl a hosté museli poprvé čelit přesilovce elitního komanda. Po půl minutě vyjel s pukem z rohu Jaromír Jágr, před brankovištěm na sebe stáhl soupeře, čehož využil Tomáš Plekanec a po rychlém objetí branky zvýšil na 2:0.

Při přesilovce Pardubic na sebe poprvé výrazně upozornil Aleš Hemský. Pardubický útočník dlouho držel kotouč a vymýšlel pozice pro své spoluhráče. Dobrou možnost měl po jeho přihrávce Robert Kousal, ale z úhlu napálil tyč.

Kladno při gólových dostizích udrželo dvoubrankové vedení

Po trošku opatrné první třetině se oba týmy rozjely na plné obrátky. Ještě neuběhla ani minuta druhé části a Kladno se opět radovalo. Jaromír Jágr byl na konci skvěle sehraného přečíslení a přesně zakončil do poloprázdné branky – 3:0.

Východočechy hrozivá ztráta vyburcovala a ke snížení jim pomohlo i štěstí. Chábera za svou brankou zaváhal, čehož využil Bartek přihrávkou před opuštěnou klec Radovanu Somíkovi – 3:1. Obě mašiny jely v těchto chvílích na plný výkon, šance počítala napěchovaná aréna na obou stranách.

Do provozní teploty se dostával i Aleš Hemský, který od druhé třetiny prostřídával ve dvou útocích. Právě po jeho akci v přesilovce pálil nekompromisně z mezikruží Jan Starý – 3:2. Přestřelka však teprve začala...

Ve 28. minutě si Chábera všiml, že celá pardubická pětka odešla střídat, a tak vyslal přesný pas na Židlického, který vybídl před prázdnou branku ke skórování Jakuba Valského – 4:2.

Pardubice si nechtěly nechat svého soupeře utéct. Ve 38. minutě vyrobil zmatek před Cháberou Kousal, opuštěného puku si první všiml Radovan Somík a opět snížil – 4:3. Jenže hned v dalším střídání ukázal genialitu Jaromír Jágr. V rohu oklamal svého strážce, vyjel si před Růžičku a lahůdkovým pasem před prázdnou branku oslovil Tomáše Plekance – 5:3.

Kladenští si výhru pohlídali

Do třetí třetiny nastoupil v pardubické brance Dušan Salfický, který si poprvé výrazně zachytal ve 44. minutě, kdy v krátkém sledu čelil dvěma ranám z blízkosti. Patera ani Hovorka proti pardubickému veteránovi neuspěli.

Co se nepovedlo prvnímu kladenskému útoku, to napravila zámořská formace. Jiří Tlustý za modrou čarou podržel kotouč, aby následně přihrál přesně do jízdy Tomáši Plekancovi, který obkroužil branku a potřetí do prázdné branky završil hattrick – 6:3.

Tříbrankový rozdíl už dával tušit, že pro Pardubice bude hodně těžké, aby ještě zabojovaly o jakýkoliv bodový zisk. Kladnu tento stav vyhovoval a nikam se nehrnulo. 15 705 diváků tak sledovalo opadající tempo jinak výborného zápasu. Východočeši mohli závěr zdramatizovat při vyloučení Majeského, ale k vážnější šanci se nedostali.

Petr Tatíček (Rytíři Kladno): „Pardubice byly těžkým soupeřem, ale my jsme se ponaučili a hráči už si tady na prostředí O2 areny trošku zvykli. Dostali jsme se do vedení, po zvýšení aktivity soupeř ve druhé třetině dotahoval, ale my jsme si po ni udrželi dvougólové vedení a dotáhli zápas do vítězného konce. Pro diváky to byla krásná podívaná a oslava hokeje.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme vstoupili ustrašeně a přesně tak, jak jsme nechtěli, protože jsme si prohlíželi záznam toho, když Kladno hrálo se Spartou a právě tak začala Sparta. Naše ustrašenost se projevila v tom, že jsme prohrávali o dva góly. Do druhé třetiny jsme si řekli, že zvýšíme agresivitu a bruslení, ale bohužel vždy, když jsme se dostali na kontaktní gól, tak jsme vzápětí znovu inkasovali. To nás v té hře sráželo.“