30.9.2012
Jan Hrabal, Jakub Holubec

Pardubice zvládly nájezdy a odpoutaly se ode dna

KARLOVY VARY — Těžký zápas v nelehké situaci hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvládli. V Karlových Varech sice prohrávali 0:1, ale dokázali získat dva body po samostatných nájezdech. Nejprve Pavel Brendl ve 48. minutě srovnal na 1:1 a v penaltách, ve kterých Dušan Salfický neinkasoval, se prosadili Martin Bartek a Aleš Hemský.

Tipsport extraliga, 7. kolo, neděle 30.9.2012, KV Arena

Karlovy Vary

1:2sn
0:0, 1:0, 0:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 37:18 D. Nosek (Gřegořek, Pech) – 47:46 Brendl (Píša, Bartek), rozhodující samostatný nájezd Bartek. Rozhodčí: Hodek, Šindler – Bádal, Pešek. Vyloučení: 8:8 (2:3, 2:2, 3:1 – 1:2). Využití: 1:1. Diváci: 2909. Střely na branku: 45:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: David Nosek – Dušan Salfický.
Karlovy Vary: Mensator – Gründling, Kloz, Kohn, D. Nosek, Gřegořek, Látal, Gulaši, Prošek – Zucker, Skuhravý, Košťál – Zaťovič, Kumstát, Pech – Pohl, Skladaný, Doležal – Koblasa, Vachovec, T. Rohan. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Pavel Kněžický.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Sičák, Kindl, Vašíček, Kolář, Benák, Ďaloga – Hemský, Zohorna, Starý – Bartek, Beech, Somík – Kousal, Buchtele, Brendl – Semorád, T. Nosek, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice přijeli do Karlových Varů s touhou odpoutat se od posledního místa v extraligové tabulce. V brance hostí se ukázal Dušan Salfický, jenž předvedl vynikající výkon a byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem Východočechů.

Střelecká převaha ke gólu nevedla

Pardubičtí hokejisté se do svého soupeře pustili s plnou vervou, hostujícímu týmu pomohlo Gründligovo vyloučení za vražení na hrazení. Početní převahu ale Pardubice nevyužily. Na opačné straně měla Energie stejnou výhodu, Aleš Píša však pobyl po vysoké holi celé dvě minuty na trestné lavici.

Obrovskou šanci měl domácí celek ve 13. minutě. Karlovy Vary sice hrály v oslabení, avšak v něm se až před brankáře Salfického dostal Jan Košťál. Pardubický gólman, jenž vloni na západočeském ledě působil, jej vychytal.

V závěru první části hry hrála Energie další přesilovku a opět po Píšově faulu. Pardubický kapitán tentokrát pykal za podražení, jeho tým i tuto situaci zvládl. Pardubice sice přestřílely domácí celek 12:8 v prvním dějství, na změně skóre se to však neprojevilo.

David Nosek poslal Energii do vedení

Ve 23. minutě mohl skóre otevřít pardubický útočník Starý, sám před brankářem však neuspěl. Oba týmy dobře bránily, a tak ani ve druhé třetině moc šancí k vidění nebylo. Zaťovičovu střelu Salfický chytil bez problémů, domácí brankář si zase poradil se závarem, při kterém se snažil dostat puk do branky Kousal.

V závěru třetiny měla Energie obrovskou šanci, nejprve byl za nedovolené bránění vyloučen Aleš Hemský, poté Dušan Salfický nešťastně vyhodil puk mimo hrací plochu. Po návratu Václava Skuhravého měli domácí přesilovku pěti proti třem. Domácí kapitán se ještě ani nestačil zapojit do hry, a už se mohl začít objímat se spoluhráči. Povedenou kombinaci zakončil přesnou střelou David Nosek – 1:0.

Téměř tři tisíce diváků v KV areně pak sledovaly nepříjemný moment. Ve 38. minutě dostal pukem přímo do pusy Martin Zaťovič, a přišel při tom o několik zubů. Zápas pochopitelně nedohrál.

Pavel Brendl vyrovnal na 1:1

Pardubický ostrostřelec nejprve ve 45. minutě měl velikou šanci srovnat krok, dostal se do přímého souboje s Lukášem Mensatorem, karlovarský brankář ale v tuto chvíli triumfoval. Postupem času pardubická hra nabývala na aktivitě, hosté toužili vyrovnat. Domácí se snažili navýšit vedení z rychlých brejků, ani jeden však neproměnili.

Ve 47. minutě měly Pardubice osmatřicetivteřinovou výhodu hry pěti proti třem. Hostující střídačka reagovala na tuto pobídku oddechovým časem. Velký nápor korunovala ostrá střela Pavla Brendla od modré čáry po Píšově nabití – 1:1.

Po vyrovnání se Pardubice snažily rozhodnout v základní hrací době. V 55. minutě měly početní převahu, když Marka Ďalogu fauloval kolenem Vojtěch Kloz. Pardubický zadák odkulhal na střídačku, jeho spoluhráči přesilovku nevyužili.

Energie nevyužila přesilovku, Aleš Hemský neproměnil penaltu

Prodloužení nabídlo divákům několik vzrušivých momentů. V čase 60:26 byl za podražení vyloučen pardubický útočník Aleš Hemský. Karlovy Vary využily tuto pobídku k obrovskému náporu, Pardubice v tento moment a ostatně v celém zápase podržel Dušan Salfický.

Útočník Edmontonu Oilers se po opuštění trestné lavice vrátil a ihned se dostal do šance, vhozením hole mu ji ale zmařil David Nosek. Rozhodčí nařídili trestné střílení! Pardubický šikula jej řešil technicky, nicméně trefil pokládajícího se gólmana Mensatora do lapačky.

V závěru nastavení se do sebe pustili Jiří Doležal a Aleš Píša, oba výtečníci tak sledovali samostatné nájezdy pouze z trestné lavice.

Dušan Salfický vychytal nájezdy, ty proměnili Martin Bartek a Aleš Hemský

Dovednostní disciplína o druhý bod byla plně v režii Pardubic. Jejich brankář Dušan Salfický nejprve vychytal Davida Noska, na druhé straně bravurně zakončil Martin Bartek.

Proti pardubickému gólmanovi neuspěl Petr Kumstát a Aleš Hemský zvládl svůj reparát na jedničku.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyhráli i ve svém druhém utkání v sezoně na západě Čech. Po výhře v Plzni si připsali dvoubodový zisk v Karlových Varech a nelichotivé postavení na posledním místě přepustili pražské Spartě.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): „Pardubice začaly lépe, ale my jsme se v průběhu utkání dokázali zlepšovat. Myslím, že náš gól byl vyústěním toho, že jsme Pardubice dostali malinko pod tlak. Objektivně však musím přiznat, že po vyrovnání jsme byli rádi, že jsme uhráli bod. Hosté měli dvě výborné šance, brankář Mensator ale chytal výborně. O tom, že jsme prohráli na penalty, rozhodlo nevyužití dvouminutové přesilové hry v prodloužení.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme vstoupili dobře, měli jsme zápas do půlky první třetiny pod kontrolou. Potom jsme zase znervózněli, byli jsme pomalí v rozehrávce, nejistí na kotouči a hra se vyrovnala. Bohužel v oslabení tři proti čtyřem jsme inkasovali, když jsme nedodrželi taktické pokyny. Ve třetí třetině jsme byli šťastní, že jsme vyrovnali a poté jsme konečně vyhráli na nájezdy. Jsme sice ne úplně, ale celkem spokojeni.“