15.12.2007
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Pardubice vyhrály derby, junioři přetlačili Hradec Králové 3:1

Velmi pohledný zápas se spoustou zajímavých situací zhlédla solidně zaplněná malá hala pardubické ČEZ Areny, ve které se v rámci 30. kola juniorské extraligy střetly Pardubice s Hradcem Králové. Po svědomitém a zodpovědném výkonu zůstaly všechny body v Pardubicích, které v oslabené sestavě svého soupeře porazily 3:1. První gól Pardubic vsítil v přesilovce Ladislav Jindřich, na kterého na počátku třetí třetiny navázala střela Jana Buchteleho. Domácí přiblížil k vítězství druhou proměněnou přesilovkou Ugo Dobiáš, Hradec Králové sice v závěru snižoval, ale v pohodě hrající Pardubice zápas v klidu dovedly do tříbodového konce.

Extraliga juniorů, 30. kolo, sobota 15.12.2007, ČEZ Arena Pardubice

Mountfield HK

3:1
0:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 25:40 Jindřich (Kaut), 44:23 Buchtele, 49:29 Dobiáš (Jindřich) – 54:17 Zelený (Březina). Rozhodčí: A. Jeřábek – Ježek, Zídek. Vyloučení: 9:8, navíc Brož, Šimoníček (oba Hradec Králové) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. Diváci: 350. Střely na branku: 26:40. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Dynamo Pardubice: Landsman – Drtina, Fink, Šnejdr, Kučera, Poskočil, Blažek – Jindřich, Kousal, Kaut – Stoklasa, Buchtele, Nykl – Šejba, Radil, Dobiáš.
Mountfield HK: Brož – Klement, Rozlivka, Zelený, Seidl, Macháček, Kotrč – Ropický, Pospíšil, Berger, Březina, Salava, Šimoníček, Zohorna, Dolana, Pilař.

Do malé haly dorazila na východočeské derby solidní návštěva, zahanbit se nenechali ani zástupci Fan Clubu HC Pardubice, kteří přišli své naděje podpořit i s bubnem. První vážnější šanci si ale vypracovali hosté, když v 5. minutě nastřelil Jan Berger pravou tyč Landsmanovy branky!

Postupně se ale osmělovali domácí. Ti po včerejším výpadku s Ústím nad Labem hráli daleko zodpovědněji, více plnili své povinnosti, výsledkem byla daleko lépe organizovaná hra borců v bílých dresech oproti včerejšímu duelu.

Ve 12. minutě ale zaváhala obrana Pardubic, když do samostatného úniku pustila Hynka Zohornu, bratra pardubické naděje Tomáše Zohorny, toho ale vychytal výborný Filip Landsman.

Domácí posadila do sedla přesilovka v 15. minutě poté, co rozhodčí Antonín Jeřábek vyloučil Pavla Kotrče za držení. Pardubice dostaly svého rivala pod soustavný tlak, hosté ale náporu odolali, gólman Miroslav Brož i tak musel vyřešit spoustu spletitých situací před sebou. Na druhé straně se zase musel činit Filip Landsman po vyloučení Jana Buchteleho za podražení.

V prvním dějství byl spíše aktivnější hostující celek, v další části zápasu se ale situace otočila. Pardubice se častěji dostávaly do akcí, převahu násobily přesilové hry. Tu první ve druhé třetině (potrestán byl expardubický Lukáš Pilař za hákování) ještě domácí nevyužili, další prohřešek hostí ale potrestali. Hradec Králové pykal za špatné střídání, po přihrávce od Tomáše Kauta se ujala střela Ladislava Jindřicha, nejlepšího střelce pardubické juniorky v rozjeté sezoně, od modré čáry – 1:0.

Po chvilkové mezihře se osmělili hostující hráči, povzbudilo je podražení asistentovo. Jenže to byly právě Pardubice, které mohly ve vlastním oslabení udeřit! Petr Nykl ujel do samostatného úniku, zakončit mu ale podražením znemožnil Tomáš Seidl. Po chvilkové výhodě nařídil hlavní arbitr trestné střílení.

Jan Buchtele ale nabídnutou šanci neproměnil. Pokusil se o blafák do bekhendu a zavěsit, ale akce mu nevyšla podle představ. Miroslav Brož v brance Lvů ještě v témže čase inkasoval desetiminutový osobní trest, když poměrně hlasitě nesouhlasil s nařízeným nájezdem.

Vstup do třetí třetiny se lépe povedl svěřencům Pavla Rohlíka, pro nějž toto utkání bylo prvním „pravým“ derby v trenérské kariéře. Ve 45. minutě tvrdě od modré čáry vypálil neúspěšný exekutor penalty Jan Buchtele, gólman Brož přes beka před ním nic neviděl a puk si tak našel cestu k levé tyči jeho brány – 2:0.

Ještě lépe bylo Pardubicím o pět minut později, když využily druhou přesilovou hru. Ladislav Jindřich tvrdě vystřelil od modré čáry, brankář Lvů vyrazil kotouč jen před sebe, odkud jej za jeho záda střelhbitě poslal Ugo Dobiáš – 3:0.

Hradec Králové po chvilkové mezihře zvýšil tempo, rozhodně zápas nezabalil. Na začátku závěrečné desetiminutovky měl nejprve výhodu krátké přesilovky čtyři na tři, poté dokonce si mohl užít po dalším zásahu přesného rozhodčího Jeřábka převahu dvou mužů v poli.

A tu proměnil ve snížení: po nahrávce Ondřeje Březiny se prosadila střela Jana Zeleného – 3:1. Hosté cítili šanci, nadále se často tlačili do útoku, naopak Pardubice spoléhaly na rychlé brejky do povolené obrany rivala. Ani jeden z týmů se ale do stoprocentní šance již nedostal.

Domácí hokejisté ale nakonec poměrně s přehledem přes několik vypjatějších momentů dovedli zápas do vítězného konce, derby vyhráli 3:1. A užili si i nefalšované děkovačky se svými hlasitými příznivci.