11.1.2013
David Záruba

Pardubice těžce vydolovaly dva body proti Zlínu

PARDUBICE — Pardubičtí hokejisté se dokázali oklepat z vysoké porážky na Spartě a v ČEZ Areně potvrdili, že se jim v posledních zápasech proti Zlínu daří. Východočeši dlouhou dobu vedli, avšak hosté si vynutili díky dvěma přesilovkovým trefám prodloužení. To rozhodl minutu před koncem Tomáš Rolinek. Pardubice gólem v nastavení vyhrály vůbec poprvé v sezoně.

Tipsport extraliga, 39. kolo, pátek 11.1.2013, ČEZ Arena Pardubice

1:0, 0:0, 1:2 – 1:0
Branky a nahrávky: 18:30 Cetkovský (Kočí; 5/5), 47:41 Somík (Píša, Bartek; 5/4), 63:54 Rolinek (Zohorna, Marušák; 4/4) – 44:20 Tesařík (Holík, O. Veselý; 4/5), 55:13 Balaštík (Hamrlík, Leška; 4/5). Rozhodčí: Hrubý, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:4 (2:1, 1:1, 3:2 – 0:0). Využití: 1:2. Diváci: 7546. Střely na branku: 24:28 (10:7, 7:11, 5:8 – 2:2). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Dušan Salfický – Jaroslav Balaštík.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Gawryletz, Vašíček, Píša, Marušák, Kočí, Zdráhal – Bartek, Rolinek, Somík – Nosek, Zohorna, Tybor – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Mojmír Trličík, Ladislav Lubina a David Pospíšil.
Berani Zlín: Sedláček – Zámorský, Hamrlík, Řezníček, Šenkeřík, Linhart, Tesařík, Kotvan – Balaštík, Leška, Köhler – Holík, Čajánek, O. Veselý – Kubiš, Melenovský, Čech – Šlahař, Fořt, Okál. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.

Pardubice se chtěly z výprasku na Spartě oklepat v souboji se Zlínem, proti kterému se jim dlouhodobě daří, porazily jej pětkrát v řadě. Poprvé v pardubickém dresu s číslem 41 nastoupil obránce Jiří Marušák, který přišel na východ Čech z Plzně.

Cetkovský v závěru třetiny poslal Pardubice do vedení

Už v čase 0:38 dostali domácí možnost si zahrát přesilovou hru po faulu Linharta, ale s početní výhodou nenaložili dobře. Zdlouhavou kombinaci v útočném pásmu nedovedli k zakončení. První zákrok si tak Sedláček připsal až při střele Cetkovského, kterou vyrazil pravým betonem.

Zlín zahrozil při střídání druhého útoku, kdy měl dvě dobré střelecké pozice Holík, ale ani jednou pořádně neprověřil Salfického v pardubické brance. Mezi tři tyče se taktéž nevešel následný pokus Čajánka. Poté si i hosté vyzkoušeli hru proti čtyřem a před Salfickým bylo rušno. Leška zpoza branky vymyslel pozici Balaštíkovi, který napálil puk přímo do brankáře.

Krátce po návratu Buchtele ho na led fauloval i jeho útočný kolega Kousal a PSG mělo k dispozici další přesilovku. Zlín ji opět sehrál dobře, pětice vedená Leškou i několikrát zakončila, ale v závěru oslabení mohly udeřit Pardubice. Čajánkovo zaváhání vystihl Nosek, nahrál přesně do jízdy Rolinkovi, který v kratičkém nájezdu nepřelstil Sedláčka.

V 17. minutě zaváhal při rozehrávce Gawryletz a vyslal tak do šance Balaštíka, jenž však nedokázal svůj blafák dotáhnout do konce a Salfický minisouboj vyhrál. Za dvě minuty už se skóre měnilo. Po nahození Kočího se puk odrazil mezi kruhy na hůl Jiřího Cetkovkého, který jej bekhendem umístil za záda Sedláčka – 1:0.

Šance na obou stranách změnu stavu nepřinesly

Druhou část odstartoval dobrým střídáním Melenovský, který dvakrát obral soupeře o puk a připravil palebnou pozici pro Kubiše, proti jehož ráně se stihl Salfický přesunout a betonem kotouč vyrazil. Stejným chráničem si pomohl i na druhé straně Sedláček při ráně Barteka k tyči.

Velkou část třetiny pak provázely nepřesnosti na obou stranách. Pardubice chránily hubený náskok i za cenu zakázaných uvolnění. Při jedné z povedených akcí pálil Zohorna do boční tyče. V polovině zápasu hráli domácí přesilovku po sekání Lešky, avšak vedli si podobně jako v předchozím případě, Sedláček na těžký zákrok čekal marně.

Dočkal se až při hře pět na pět, když Somík našel přesným pasem před brankou Barteka a jeho střelu pod břevno vykopl zlínský brankáře betonem. Hosté byli blízko vyrovnání v závěru třetiny, kdy se do velké šanci probil Zámorský, avšak ztroskotal na betonu veterána v pardubické brance.

Góly padaly v přesilovkách, prodloužení vystřelil Balaštík

S koncem druhé třetiny fauloval obránce Kočí a Zlín tak měl k dobru celé dvě minuty v přesile. Tentokrát však hostům vázla strojově přesná kombinace. Chvíli po návratu Kočího na led fauloval Nosek a tentokrát už PSG trestalo. Prosto na modré čáře dostal Radim Tesařík a přesnou ranou vyrovnal – 1:1.

Smolné střídání si poté střihl zlínský Jakub Šlahař. Nejprve zkazil přečíslení špatnou přihrávkou, následně fauloval a nabídl domácím přesilovku. Pardubice v ní opět tápaly, ale v závěru nečekaně udeřily. Píšovu střelu od modré tečoval mimo dosah brankáře Radovan Somík – 2:1.

Zlín dostal díky faulu Marušáka velkou možnost na vyrovnání v 55. minutě a beze zbytku ji využil. Hamrlíkovu střelu od modré ještě Salfický vyrazil, ale na dorážku Jaroslava Balaštíka už byl krátký – 2:2.

Přesně v čase 57:58 fauloval vysokou holí Tybor a zlínská produktivita v přesilovkách slibovala horký závěr pro domácí. Téměř celou výhodu strávilo PSG v útočné třetině, ale k pořádnému zakončení se dostalo až v samotném závěru. Pět vteřin před koncem třetí třetiny pálil v jasné pozici Ondřej Veselý, avšak Salfický reflexivním zákrokem zachránil pro svůj tým prodloužení.

Rolinek rozhodl o bonusovém bodu pro Pardubice

V prodloužení se ani jeden tým nikam nehnal a dlouho se zdálo, že dojde na nájezdy. Pak však Zlín propadl při útočení a do brejku dva na jednoho ujeli Zohorna s Marušákem. Prvně jmenovaný se rozhodl vzít zakončení na sebe, avšak Sedláčka nepřekonal. To se povedlo až dojíždějícímu Tomáši Rolinkovi, jenž tak přisoudil druhý bod domácím – 3:2.

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Byli jsme si vědomi síly Zlína, protože ne náhodou jsou tam, kde se pohybují. K utkání jsme přistoupili s tím, že chceme hrát zezadu a počkat si na svou šanci. To se nám dařilo, byli jsme neustále ve vedení, ale na konci zápasu můžeme děkovat Dušanu Salfickému, který odchytal bezvadné utkání, že jsme získali dva body. V závěru to bylo o štěstí, o tom, kdo promění tu šanci, ale určitě dva body bereme a jsme s nimi spokojeni.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Za to, že jsme celý zápas ten výsledek honili, jsme za bod rádi. Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání a budu-li trochu neskromný, za ten průběh a při naší střelecké nemohoucnosti jsme nějaký bod ztratili. Hokej se ale hraje na góly, Pardubice byly o ten gól lepší a asi spravedlivě berou ten bod navíc.“