27.10.2009
Jan Blažek, Jan Hrabal

Pardubice prohrály po nájezdech, z Karlových Varů vezou bod

KARLOVY VARY — Dvakrát vedli, nakonec se musí spokojit s jedním bodem. Hokejisté HC Eaton Pardubice nestačili na karlovarskou Energii, které podlehli 2:3 po samostatných nájezdech. O góly Eatonu se podělili Libor Pivko a Jan Starý.

O2 extraliga, 16. kolo, úterý 27.10.2009, KV Arena

Karlovy Vary

0:1, 2:1, 0:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 20:29 Skuhravý (Kumstát, Košťál), 35:24 Kuběna (Melenovský, Zaťovič), rozhodující samostatný nájezd Hluchý – 15:37 Pivko (Sýkora, Špirko), 26:23 Starý (Špirko, Kočí). Rozhodčí: Pešina, Šindler – Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 4:5, navíc Kolář I (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 4578. Střely na branku: 41:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Pavel Kuběna – Martin Růžička.
Karlovy Vary: Sáblík – Němec, Čutta, Prošek, Hájek, Tribuncovs, Parýzek – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Melenovský, Kristek, Hluchý – Zucker, Pech, Dej – Kuběna, Zaťovič. Trenéři: Josef Paleček, Mikuláš Antonik a Pavel Kněžický.
Dynamo Pardubice: Růžička – Jillson, Kočí, Nakládal, Havíř, M. Drtina, Kolář II, M. Šeda – P. Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Genoway, Somík – Kolář I, Divíšek, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Sýkora poslal hosty do vedení

Do začátku utkání vlétli domácí jako uragán a již od první minuty si vytvořili několik velice povedených šancí. Hosté z Pardubic navštěvovali soupeřovu branku pouze sporadicky, a tak brankář Sáblík neměl zpočátku moc práce. Výjimkou byla polovina úvodního dějství, když byl Sáblík překonán, avšak kotouč jen okopíroval brankovou čáru a skončil mimo klec. Jenže zanedlouho brankář Energie takové štěstí neměl.

V 16. minutě Petr Sýkora našel z levého rohu svou přihrávkou před bránou stojícího Libora Pivka, který z elegantní otočky bekhendem zamířil přímo pod horní tyčku – 0:1.

Karlovy Vary po inkasovaném gólu dosti snížily svou útočnou aktivitu. Vyrovnat se jim již do první sirény nepodařilo, a tak průběžný výsledek nahrával spíše hostům, i když více ze hry měli po celou třetinu domácí.

Karlovy Vary dokázaly dvakrát vyrovnat skóre

Začátek druhého dějství přinesl velké uklidnění do domácích řad i ochozů. Půlminuta po úvodním buly trvala Karlovarským než vstřelili vyrovnávající branku. Petr Kumstát přihrál k levému mantinelu na kapitána domácích Václava Skuhravého a sám jel před Růžičku clonit. Skuhravý vystřelil a clonění se vyplatilo, poněvadž kotouč doputoval až za Růžičkova záda – 1:1.

Karlovarským tento gól očividně pomohl a jejich snažení o vstřelení dalšího gólu nabíralo výrazně na intenzitě. Ovšem jako blesk z čistého nebe přišla v 27. minutě branka z hole Eatonu. Rastislav Špirko nahrál od vlastní branky na modrou, kde stál připravený Jan Starý, který z prostoru pravého kruhu vypálil přesně ke vzdálenější tyči domácí klece – 1:2.

Domácí se ovšem nevzdali a několika povedenými akcemi si zasloužili potlesk diváků. Tento mohl být umocněn i ve dvounásobné početní výhodě Energie, která, hlavně její úvod, byla sehraná velice dobře. Jenže bez sportovního štěstíčka. Pozadu nebyli ale ani hosté z Pardubic. I oni si vyslechli potlesk od svým fanoušků, kterých se do lázeňského města přijelo podívat dobrých čtyřicet.

Změna stavu přišla až čtyři minuty před koncem prostřední třetiny k radosti domácích. Martin Zaťovič si nejprve hezky nabruslil obloučkem za obranu Pardubic, povedenou střelu bekhendem sice gólman Růžička vyrazil před sebe, odražený kotouč Melenovský posunul na Pavla Kuběnu a ten již neměl příliš práce umístit svou pohotovou střelu do poloodkryté klece – 2:2. Nutno podotknout, že mladík Kuběna se po dlouhé době vrátil do sestavy Karlových Varů a toto byla jeho premiérová trefa v letošní sezoně.

Hosté nic nechtěli ztratit a v několika případech byli velice blízko gólu. Za všechny jmenujme akci půl minuty před koncem, kdy přišla příčná přihrávka na Havíře, ten viděl před sebou celou odkrytou klec, proto bez přípravy vystřelil k bližší tyči, jenže senzačním zákrokem se blýskl Lukáš Sáblík a zabránil tak jisté brance do šatny.

Západ dospěl do prodloužení i nájezdů

Do závěrečného dějství nastoupili domácí opět do velkého tlaku obdobně jako v úplném začátku utkání. Jenže ze spousty pohledných akcí se nic vytěžit nepodařilo. Pardubice se ale zahanbit také nenechaly. Petr Sýkora po povedené akci již Sáblíka překonal, ale nastřelil jen horní tyčku.

První půle poslední třetiny přinesla mnoho zajímavých šancí po obou stranách. Útlum přišel až v poslední desetiminutovce, kdy hráčům již docházely síly a bylo i vidět, že se obě mužstva spokojí s dělbou bodů. Zápas tedy postoupil do prodloužení.

V něm měli více ze hry hosté. Jmenujme nejpovedenější akce Východočechů – a to Kolářovu bombu od pravého kruhu, na kterou si ale Sáblík dobře vyjel z branky a zmenšil tak střelecký úhel. Druhá šance přišla v závěru prodloužení, kdy po vyhraném buly po levici Sáblíka pálil těsně vedle Petr Sýkora. Žádná z šancí ale neskončila brankou a tak zápas musely rozhodnout až nájezdy.

Jako první se na ně postavil karlovarský srdcař Jan Košťál a svým blafákem nejenže zamotal hlavu Růžičkovi, ale i rozhodčímu, který musel branku potvrdit až po poradě s videorozhodčím.

Na druhé straně Colby Genoway přestřelil Sáblíkovu klec a náskok mohl navýšit Hluchý. Který také nezklamal a střelou nad Růžičkovo rameno posunul blíže Karlovy Vary k zisku dvou bodů. Jenže trefil se pardubický Koukal, Lukáš Pech mečbol nevyužil a tak to bylo na Rastislavu Špirkovi. Ten nenašel skulinku mezi Sáblíkovými betony, a tak dva body si nakonec připsali domácí.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): „Náš dnešní výkon byl s výjimkou toho proti Plzni asi nejlepší v sezoně. Od toho bychom se měli odpíchnout a předvádět to v domácích zápasech. Pardubice hrály výborně, dnešní hokej byl hodně kvalitní. Po třech bodech jsme sahali my i Pardubice, nájezdy jsme pak rozhodli v náš prospěch a jsme rádi, že jsme získali dva body.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Bylo to kvalitní utkání, určitě se muselo divákům líbit. Hrál se dost otevřený hokej, bylo dost šancí na obou stranách. Ve třetí třetině jsme byli docela aktivní a troufám si říci, že jsme sahali po třech bodech, ale malinko nám chyběl důraz před bránou. Některé puky tam opravdu poskakovaly a my jsme je tam nedokázali protlačit. I tak jsme rádi, že si odvážíme bod, jsme s ním spokojení.“