24.2.2013
David Záruba

Pardubice přejely Spartu a postup mají ve svých rukou

PARDUBICE — Hattrick Martina Barteka a celkem pět gólů v síti Marka Pince. Pardubice dokázaly poprvé v sezoně porazit Spartu a do tabulky si připsaly důležité tři body. Vedení začali Východočeši budovat už v první třetině, když se dvakrát v krátkém sledu prosadil Bartek. Pardubice poté přidaly další dva góly, a přestože Sparta dokázala snížit, pětigólovou metu zařídil ve třetí třetině svým třetím zásahem Bartek. Pardubičtí hokejisté mají nyní postup do předkola ve svých rukou, rozhodne se v úterý!

Tipsport extraliga, 51. kolo, neděle 24.2.2013, ČEZ Arena Pardubice

5:1
2:0, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 10:44 Bartek (5/5), 13:17 Bartek (Benák; 5/5), 33:15 Kočí (Bartek, Cetkovský; 5/3), 34:24 Rolinek (Gawryletz, Starý; 5/4), 42:57 Bartek (Kočí; 5/5) – 39:37 Hovorka (Hlinka, Pacovský; 4/5). Rozhodčí: Pešina, Šír – Jelínek, Svoboda. Vyloučení: 2:4 (0:0, 2:3, 0:1). Využití: 2:1. Diváci: 10 065. Střely na branku: 30:22 (10:7, 15:6, 5:9). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Marek Hovorka.
Dynamo Pardubice: Salfický – Kočí, Benák, Píša, Vašíček, Ďaloga, Gawryletz, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Brendl, Rolinek, Starý – Zohorna, Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha Trenéři: David Pospíšil a Jaroslav Landsman.
Sparta Praha: Pinc – Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Hanzlík, Hunkes, Krstev – Pacovský, Hlinka, Ton – Hovorka, Broš, Tenkrát – Simon, Přibyl, Rachůnek – Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Poslední domácí utkání v základní části mohlo pardubické hokejisty výrazně přiblížit k postupu do předkola play off. Proti byla Sparta, které měli Východočeši po minulé porážce 2:9 co vracet. Do sestavy Pardubic se po dlouhé pauze vrátil útočník Pavel Brendl a postavil se na křídlo Rolinkova útoku.

Bartek dvěma góly zařídil Pardubicím vedení

Utkání nabralo od úvodu svižné tempo a hned ve druhé minutě se málem radovali hokejisté Sparty. Po přečíslení dvou proti jednomu zakončoval Hovorka do poloprázdné branky, avšak kotouč nenatlačil dostatečně k tyči, a tak se Salfický přesunul a lapil. Při dlouhé pasáži bez přerušení se do provozní teploty dostali brankáři obou týmů.

Pardubice přesto svou ofenzivní aktivitu rozjížděly pomaleji a z první vážné šance otevřely skóre. Martin Bartek přebral kotouč na vlastní polovině, proháčkoval se až do třetiny, kde chytrou střelou bekhendem překvapil Pince – 1:0.

Hned ve svém dalším střídání úřadoval slovenský střelec znovu. V neřešitelné pozici pod tlakem soupeře plácl do puku, který se po odrazu snesl obloučkem za záda omámeného Pince – 2:0. Pardubice si vybraly štěstí i krátce poté. Puk po Tenkrátově nahození poskakoval v brankovišti, za čáru ho ale Salfický nepustil.

Od druhé branky počítaly nebezpečné momenty v útočném pásmu hlavně domácí hráči. Po nečekaném odrazu od zadního mantinelu mohl zvýšit Brendl, ale v tísni netrefil z pěti metrů prázdnou branku.

Východočeši si vybudovali slušný náskok, Sparta snížila v závěru

Do druhé třetiny vstoupila Sparta s pořádným hladem a na dlouhé chvíle se usadila v útočném pásmu. Nepříjemně pálili v krátkém sledu za sebou Simon, Hlinka a Pacovský, ale Salfický si za pomoci spoluhráčů poradil. Pardubice do tempa vrátil až agilní Bartek, který hned dvakrát prověřil Pince.

Poprvé se vrátka na trestnou lavici otevřela až ve 26. minutě, když dvě trestné minuty obdržel Pilař. Pardubičtí hokejisté přesilovku nesehráli podle představ, ale v jejím závěru se před branku protlačil Somík a Pinc proti jeho střele vytáhl fantastický zákrok lapačkou. Ve výhodě poté hráli i hosté, ale k pořádnému zakončení se nedostali.

Dva sparťanské prohřešky v řadě následně nabídly Pardubicím dokonce dvojnásobnou přesilovku. A domácí trestali. Bartekovu střelu od modré dorazil za záda bezmocného Pince Václav Kočí – 3:0. Pardubice následně využily i pokračující převahu o jednoho muže. Ďalogova vysoká střela se od zadního mantinelu odrazila do brankoviště, kde už číhal na dorážku Tomáš Rolinek – 4:0.

Východočeši svého soupeře nadále přehrávali, celkem ve druhé části vyhráli na střely 15:6, ale další velké šance pochytal skvělý Pinc. Při střele Buchteleho mu pomohlo i štěstí, když pardubický forvard přestřelil odkrytou klec.

Sparta se dostala na rozdíl tří branek v přesilové hře 23 vteřin před druhou pauzou. Domácí útočníci propadli a Marek Hovorka se trefil z prostoru mezi kruhy naprosto přesně do šibenice – 4:1.

Pardubice důležitou výhru udržely, Bartek dokonal hattrick

Čtyřbrankové vedení mohl svým barvám krátce po přestávce vrátit Buchtele, který byl při úniku faulován a zakončení si tak zopakoval při trestném střílení. Pardubický forvard nic nevymýšlel a vypálil, Pinc zlikvidoval pokus vyrážečkou. Brankář Sparty se zaskvěl i při kličce Noska, kterou vystihl a kotouč v poslední chvíli vypíchl.

Svůj střelecký večer dokonal ve 43. minutě Martin Bartek. Ten si po buly, chytře odcouval do střelecké zóny, počkal na přihrávku od Kočího a bleskovou ranou završil hattrick – 5:1. Poté na led k oslavě přilétla asi desítka čepic.

Sparta nic nevzdávala a Salfického udržovala v permanenci. Hovorka nadvakrát neuspěl střelou z úhlu, poté zakončoval z palebné pozice na vrcholu kruhů Ton. Především druhý pokus sparťanského ostřelovače nadělal Salfickému potíže. Ještě více námahy musel vynaložit při dvojici ran Hlinky, jenž byl sám na zadní tyči.

Jak se pomalu blížil konec, tempo výrazně opadávalo a utkání se spíše dohrávalo. Pardubice si v klidu hlídaly bohatý náskok a nepřipustily dramatizaci skóre. Východočeši porazili pražského soupeře poprvé v sezoně a vydolovali důležité tři body pro boj o předkolo play off.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme naprosto vynikající zápas, po mém příchodu nejlepší, před největší návštěvou a s jedním z nejlepších soupeřů. Nedovolili jsme mu prakticky nic, co se týče přečíslení, snad měli jednu šance, kterou jsme tam zanedbali. Celé mužstvo pracovalo, kluci si vytvářeli ještě spoustu dalších šancí a utkání mohlo být rozhodnuté daleko dřív. Jsem rád, že mužstvo pracovalo až do konce, celých šedesát minut.“

Jan Votruba (HC Sparta Praha): „Dnešní zápas se nám vůbec nevydařil. Domácí byli po všech stránkách lepší, v nasazení, urputnosti i v soubojích jeden na jednoho. Největší rozdíl vidím v předbrankových prostorech, zejména u nás, tam byli pardubičtí hráči často první na dorážkách. My jsme byli dneska v útočném pásmu naprosto neškodní. Když už jsme se do útočného pásma dostali, tak jsme hráli v rozích kluziště. Domácí vyhráli zcela zaslouženě.“