27.9.2011

Pardubice doma tvrdě narazily, Sparta jim nastřílela půltucet

PARDUBICE — Tak tohle se nepovedlo! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice podlehli v dohrávce 4. extraligového kola pražské Spartě 2:6. Východočechům vůbec nevyšla první třetina, na obrat ze čtyřbrankového šoku nenašli psychické síly. Vysoká návštěva odcházela z ČEZ Areny zklamána.

Tipsport extraliga, 4. kolo, úterý 27.9.2011, ČEZ Arena Pardubice

Sparta Praha

2:6
1:4, 1:2, 0:0
Branky a nahrávky: 4:39 Koukal z trestného střílení, 33:33 Píša (Koukal, Kolář I) – 1:49 Foster (Lapšanský), 9:07 Broš (Tenkrát, Rachůnek), 13:05 Treille, 15:35 Ton (Bližňák), 21:53 T. Rachůnek (Foster), 22:16 I. Rachůnek (Tenkrát). Rozhodčí: Hradil, Turčan – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9, navíc Koukal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9677. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:6, 2:6. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Alex Foster.
Dynamo Pardubice: Růžička (13:05 Koutský) – Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal – Starý, Koukal, Kolář I – Somík, Elkins, Bartek – Sim, Rákos, Zohorna – Buchtele, Kousal, Radil – Nahodil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Sparta Praha: Pöpperle – Milam, Sersen, Hanzlík, Kučný, Kasík, Husák, Žovinec, Sobotka – Tenkrát, Broš, I. Rachůnek – Pacovský, Bližňák, Ton – Treille, Foster, Lapšanský – Přibyl, Žalčík, T. Rachůnek. Trenéři: Josef Jandač, Richard Žemlička a Patrik Martinec.

Zápas měl slavnostní předehru, v jejímž rámci domácí klub slavnostně oznámil svůj staronový název – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.

Sparťané přepsali třicetiletou historii

Branky v zaplněné aréně padaly hned od počátku. Sparta dokázala využít prvního zaváhání pardubické defenzívy, z rychlé akce se prosadil Alex Foster – 0:1.

Pardubická odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Petr Koukal v 5. minutě ujel do samostatného úniku, v něm jej fauloval Patrik Husák. Trestné střílení pardubický kapitán střelou mezi Pöpperlovy betony jistě proměnil – 1:1.

Podobnou šanci na opačné straně měl v 10. minutě Michal Broš. Sparťanský kanonýr se také musel potýkat s faulem protivníka, ale poradil si s ním na výbornou z pohledu hostí, střelou k tyči vrátil Spartě vedení 1:2.

Pardubice mohly srovnat stav v přesilovce po Tenkrátově krosčeku. Východočeši se sice dostali na chvíli do pásma, ale na konci oslabení využil pardubického zaváhání Yorick Treille. Francouzský útočník se po zisku kotouče nijak nerozpakoval a spěšně poslal černou gumu nad Růžičkovu vyrážečku – 1:3. Domácí reagovali střídáním gólmanů, na scénu se tak postavil Vladislav Koutský.

Toho přivítal Petr Ton po svém: ujel Vladimíru Sičákovi a poslal mu gólový pozdrav nad rameno – 1:4. Pardubická aréna byla jako opařená, většina obecenstva takový šok v úvodu nečekala. Sparťanští fandové prožívali hotové eldorádo.

Sparta odehrála v Pardubicích nejlepší první třetinu za posledních třicet let. Naposledy v pátek 23. října 1981 vyhrála úvodní dějství o tři branky, tehdy to bylo totožným skóre jako dnes.

Sparta utekla do pětibrankového náskoku

Pardubičtí trenéři přeskupili sestavu, jenže jejich cesta za dramatem vedla do slepé uličky. Tu jim postavili bratři Rachůnkové. Nejprve Tomáš v čase 21:53 zvýšil na 1:5, aby Ivan o třiadvacet sekund později stanovil rozdíl již pětigólový – 1:6!

Rozhodnutý stav znamenal jediné: sparťané si užívali vysoké vedení, Pardubičtí se snažili alespoň snížit na přijatelnější rozdíl. Východočechům se povedlo skórovat v čase 33:33 v přesilové hře. Od modré bez přípravy se trefil Aleš Píša – 2:6.

Sparta si mohla vrátit pětigólový náskok ve dvou po sobě jdoucích přesilovkách. Vysokou hůl Aleše Píši a zdržování hry obránce Jana Koláře nepotrestala. Naopak v závěru druhé periody šli během krátkého sledu za katr Michal Sersen a Alex Foster.

Pardubice nenašly síly na zdramatizování

Hostující celek v klidu obě oslabení ubránil, Pardubice sice jednou nebezpečně zahrozily, ale o soustavném tlaku se rozhodně nedalo hovořit. Až v následné hře pět na pět na chvíli roztleskala ČEZ Arenu Buchtelova letka.

Sparta si užívala pohodový zápas před téměř desetitisícovou návštěvou. Pardubice pily kalich hořké porážky až do samého dna. Ivan Rachůnek mohl v 51. minutě zvýšit sparťanské vedení, ale gólman Koutský v pokleku jeho šanci zlikvidoval.

Hokejisté Sparty Praha velmi rázně uťali svou sérii porážek v pardubické ČEZ Areně, kde naposledy zvítězili ve třetím utkání finále sezony 2006/2007. Tohle vítězství patří k těm nejvyšším v bohaté historii 224 vzájemných utkání v naší nejvyšší hokejové soutěži.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „ Sparta přijela dnes dobře takticky připravena a myslím, že v první třetině to bylo vidět. My jsme měli sice připravené alternativy, ale nebyli jsme schopni je předvést z jednoho prostého důvodu, protože jsme málo bruslili a nebyli jsme agresivní. Byli jsme u každého kotouče druzí a to se pak těžko hraje. V průběhu celého utkání jsme nedokázali najít nějakou protizbraň.“

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, rychle jsme vstřelili branky a od toho se to celé odvíjelo. Asi neměl dnes svůj den ani brankář Růžička. Na začátku druhé třetiny, když jsme dali dva slepené góly, bylo rozhodnuto. Soupeř měl ještě šanci, když jsme měli souběžně dva vyloučené za stavu 6:2, ale když jsme to ubránili, tak jsme si vítězství uhlídali.“