1.3.2013
David Záruba

Jeden gól Pardubicím nestačil, Rytíři berou první bod série

Kladno — K prvnímu zápasu předkola play off nastoupili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice na ledě Kladna. Přes pětadvacet minut se hrálo bez branek, pak dostal hosty do vedení Tomáš Zohorna. Východočeši ale neudrželi vedení dlouho, v závěru třetiny Rytíři vyrovnali a ve třetí třetině dokonali obrat. Pardubice v sérii na tří vítězná utkání prohrávají 0:1, v sobotu se pokračuje druhým zápasem.

Tipsport extraliga, PRE1, pátek 1.3.2013, ČEZ Stadion

Rytíři Kladno

2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 36:26 Piskáček (M. Hořava, Patera; 5/5), 44:44 Valský (Dalecký, Dragoun; 5/4) – 25:36 Zohorna (Semorád, Nosek; 5/5). Rozhodčí: Šindler, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:4 (0:1, 0:2, 1:1). Využití: 1:0. Diváci: 4150. Střely na branku: 42:28 (13:9, 18:8, 11:7). Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Jakub Valský – Tomáš Zohorna. Stav série: 1:0.
Rytíři Kladno: Chábera – Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš – Eberle, Lukáč, Látal – Jass, Patera, M. Hořava – Valský, Dragoun, Kuchler – Dalecký, Melka, Kuchejda. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Brendl, Rolinek, Starý – Zohorna, Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: David Pospíšil a Jaroslav Landsman.

Poprvé v historii nastoupili hokejisté Pardubic k zápasu předkola play off. Sérii na tři vítězná utkáni proti Kladnu odstartovali na ČEZ Stadionu, kde jsou doma Rytíři.

Úvodní partie bez branek, Salfickému pomohla tyč

Po krátké pauze po základní části vstoupily oba týmy do vyřazovacích bojů ve velmi slušném tempu. V prvních minutách se do provozní teploty zahříval především Salfický, když musel čelit několika ranám z dálky. Při šanci Eberleho, který byl důrazný na brankovišti, pomohla pardubickému brankáři tyč.

Nebezpečnou odpověď Východočechů vymyslel Kousal, který vyjel zpoza branky a bekhendem zkoušel překvapit Cháberu. Stejnou stranou hole zakončoval krátce nato rychlonohý Martin Látal, jenž se natlačil před Marušáka, avšak Salfický mu ucpal mezeru u své levé tyče.

Jedinou přesilovku první části měl na svědomí faul pardubického Mocka. Paterův útok s Jassem a M. Hořavou, který obstarával největší porci práce pro hostující obranu, dokázal uzamknout pardubickou čtveřici, ale selhal v koncovce.

Největší šanci Pardubice připravil pro osamoceného Buchteleho kolega z útoku Radil. Levé křídlo Východočechů ale nedokázalo zblízka zavěsit kotouč dostatečně vysoko. V závěru třetiny mohl otevřít skóre Jass, avšak na požadovaném místě před prázdnou brankou byl o krok dřív, než potřeboval, a tak mu kotouč projel mezi nohama.

Pardubicím zařídil vedení Zohorna, domácí z náporu vyrovnali

Kladno mělo po pauze opět dobrý úvod a blízko první brance byl Patera, který po rychlém přenesení hry netrefil odkrytou branku. Poté se už ke slovu dostali i hosté, poprvé se kladenským hráčům připomněl prudkou ranou Martin Bartek. Dvojici nebezpečných střel musel v krátkém sledu likvidovat Salfický.

Remízový stav vydržel do 26. minuty, kdy nečekaně udeřily Pardubice. Do brejku dvou proti jednomu vyrazili Tomášové Nosek a Zohorna, načež druhý jmenovaný bez přípravy napálil kotouč pod břevno – 0:1. Ihned poté mohl zvýšit Buchtele, avšak zaskočenou domácí obranu zachránil Chábera.

Toho po polovině zápasu zachránilo břevno, když z trestné lavice skočil přímo do brejku obránce Marušák. Pak už ale začali úřadovat Rytíři. Salfický čelil celkem 18 střelám, ty nejtěžší vyslali Eberle z otočky a Lukáč přes houštinu těl. Ujala se ale až dorážka Jana Piskáčka, který zúročil dobrou práci Patery s M. Hořavou – 1:1.

Pardubice hrozily zřídka, a když už, tak jen z rychlých brejků. Výjimkou byla akce Radila, který z otočky našel Buchteleho před brankou, jehož okamžitou ránu vytlačil mimo tři tyče Chábera betonem.

Kladno jednou brankou rozhodlo o prvním bodu v sérii

Při dohrávané přesilovce měli Rytiří velkou šanci otočit skóre, ale Lukáč v tutové pozici netrefil ideálně puk. Následná dorážka letěla metr vedle branky. Ve 43. minutě trochu zbytečně fauloval Buchtele a Kladno v nabídnuté výhodě udeřilo. V závěru přesilovky zůstal na zadní tyči neobsazený Jakub Valský a pohotově dorazil střelu Daleckého – 2:1.

O tři minuty později hráli svou první přesilovku také pardubičtí hokejisté. Kladenská čtveřice se ale dobře roztáhla v obranném pásmu, a tak jedinou slušnější střelu zaznamenal Cetkovský, který tečoval nahození před brankou.

Pro pardubické hokejisty nastala nová situace, najednou se museli tlačit dopředu. Kladno se naopak zatáhlo a výrazně ubralo na aktivitě. Při takovém rozložení se otevírala okénka v obraně hostů a jednoho z nich mohl využít Martin Látal, který osamocen upaloval na Salfického. Pardubický brankář svého soka vystál a v kritické chvíli zachránil svůj tým.

Východočeši se ale těžko dostávali k Cháberovi, nabuzení domácí hráči pečlivě bránili. Zhruba minut před koncem opustil branku Dušan Salfický a Pardubice podpořily svůj tlak v útočném pásmu dalším hráčem do pole. Ani to ale nestačilo a první bod v sérii tak brali Rytíři.

Petr Tatíček (Rytíři Kladno): „My jsme podali výborný kolektivní výkon typický pro play off a diváci viděli pěkný zápas. Všichni hráči měli stoprocentní nasazení a vůli. Víme, že Pardubice jsou kvalitní mančaft a to my musíme částečně nahradit svým pohybem. To jsme dneska dokázali a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Play off je dlouhé a je to jen mírný krůček. Další zápas může být úplně jiný.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání se nám moc nepovedlo. Dostali jsme se do vedení, nehráli jsme sice špatně, ale chyběla tomu trošku větší jiskra. Kladno přidalo, začalo výborně bruslit a my jsme na to nedokázali zareagovat. Dvacet minut nám trvalo, než jsme se trošku vrátili do hry, ale v tu dobu už domácí vedli 2:1. My jsme se nedokázali prosadit v koncovce, dostat puk do blízkosti kladenské brány tak, abychom mohli srovnat. Je to pro nás poučení pro sobotní utkání. Je to play off, hraje se to trošku jinak než základní část. Vyspíme se a budeme znovu připravení bojovat.“