3.1.2017
Zdena Bobková, Jan Hrabal

Dynamo po pokaženém úvodu prohrálo v Mladé Boleslavi

MLADÁ BOLESLAV — V prvním utkání v novém kalendářním roce nestačili hokejisté Pardubic na Mladou Boleslav, na jejím ledě prohráli 1:5. Domácí vedli po dvaceti minutách již o tři branky, Jérôme Leduc sice ve druhém dějství úspěšnou přesilovkovou trefou snížil, domácí si ale slibně rozehraný duel pohlídali, ve třetí třetině naopak svůj náskok ještě navýšili.

Tipsport extraliga, 35. kolo, úterý 3.1.2017, ŠKO-ENERGO Aréna

Mladá Boleslav

5:1
3:0, 0:1, 2:0
Branky a nahrávky: 4:20 Trončinský (Hyka, Musil; 5/4), 7:49 Voráček (Jonák, Hanzlík; 5/5), 19:57,8 Žejdl (Štich, Jonák; 5/5), 48:32 Hyka (Lenc; 5/5), 52:17 Musil (Hyka, Kurka; 5/5) – 27:24 Leduc (Čáslava; 4/5). Rozhodčí: Čech, Pavlovič – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 4:3 (0:2, 2:1, 2:0). Využití: 1:1. Diváci: 2856. Střely na branku: 48:25 (20:6, 17:9, 11:10). Srážky: 5:7. Vhazování: 33:35. Blokované střely: 8:11. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Tomáš Hyka – Jaroslav Hübl.
Mladá Boleslav: Lukáš – Štich, Stříteský, Hanzlík, T. Voráček, Holub, Trončinský, Bernad, Kurka – Lenc, Musil, Hyka – Pabiška, Klepiš, Pospíšil – Látal, Žejdl, Jonák – Jiránek, Volf, Ďurač. Trenéři: František Výborný a Boris Žabka.
Dynamo Pardubice: Růžička (21:00 Hübl) – Havlík, Schaus, Čáslava, Leduc, Ovčačík, Ščotka, Nedbal – Johnson, Tomášek, P. Sýkora – Rolinek, Nahodil, Klimenta – M. Kaut, Redenbach, Mallet – Starý, T. Kaut, Zadina – Bárta. Trenéři: Pavel Rohlík a Michal Mikeska.

Obě mužstva nastoupila do utkání v retro dresech. Mladá Boleslav oblékla kopii trikotů ze 60. let, Dynamo si vzalo ty, ve kterých hrávalo před šedesáti lety

Domácí si na úvod vytvořili dvě šance, Musil to lišácky zkoušel zpoza brány a po něm Pabiška z levého kruhu. Pak se ale ke slovu dostali i hosté – Johnson měl rychlost, ale jeho únik už byl za hranicí ofsajdu. Po čtyřech minutách hry se na trestnou poroučel obránce Schaus. Prakticky se ani nestihl posadit a za jedenáct vteřin už byl zpátky na ledě. Boleslavská přesilovková pětka si stihla párkrát přihrát a Marek Trončinský od modré propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:0.

Mladá Boleslav ale držela soupeře pod tlakem a Východočechům činil přechod před Lukáše veliké problémy. Zato domácí zanedlouho přidali další trefu a opět z hole obránce. Tomáš Voráček byl zaparkovaný na modré u hostující střídačky a po Jonákově přihrávce bez zbytečných průtahů vypálil. Kotouč před Růžičkou chytl malou faleš a pardubický gólman tak na změnu dráhy kotouče už nestihl zareagovat – 2:0.

Pardubice dokázaly rychle reagovat, Alexandre Mallet si nabruslil až před Lukáše, ale ten velice jistě zasáhl. V další přesilovce si domácí nevytvořili výraznější šance a Dynamo obětavě vyhazovalo kotouče z útočného pásma. Po přesilovce se do dobré pozice dostal Kaut, ale místo střely zvolil zbytečně přihrávku. Na druhé straně doklepával kotouč za Růžičku Hyka, ale na pardubického gólmana neuspěl. Když už se zdálo, že se první třetina dohraje v poklidu, přišla pro Pardubické poměrně studená sprcha v podobě třetí branky. Lukáš Žejdl si sjížděl před bránu, rukavicí si zpracoval kotouč a plácl do puku a ten k překvapení Martina Růžičky skončil v síti, přesně 2,2 vteřiny před koncem první části hry –  3:0.

Od druhé třetiny se do brány Dynama postavila čerstvá posila, brankář Jaroslav Hübl. Domácí si tlak z prvé třetiny přetáhli i do té další, ale vzdor Dynama byl o poznání lepší, přesto se však v lepší gólové pozici ocitla znovu Boleslav, konkrétně Vít Jonák, který pálil z mezikruží, ale jeho střela prošla nad břevnem pardubické brány. Tlak hostí se stupňoval a dostalo se i na přesilovou hru. Lukáš se držel stále v pozoru, ale během první části prakticky zasahovat nemusel, i proto byla rána v podobě branky Jeromeho Leduca poměrně překvapivá – 3:1. Lukáš na jeho střelu ale vůbec neviděl a kotouč mu prošel mezi betony. Poté ale Dynamo udělalo velikou chybu, když si nepohlídalo Jakuba Klepiše, který ujel na Hübla, ale svůj bekhend už nedotáhl do konce. Tlak domácích pokračoval, po Lencově nepříjemné ráně za Hüblem zazvonila tyč.

Dynamo si ve druhé části druhé dvacetiminutovky zahrálo další přesilovou hru, po faulu Lence. V ní měl parádní příležitost Johnson, ale v poslední moment nepřehodil Lukášův beton. Do další výraznější šance se už ale svěřenci trenéra Rohlíka nedostali. Zato domácí mohli minutu a půl před druhou sirénou přidat další branku. Po ose Hyka – Pabiška, se do pěkné pozice dostal Musil, ale nedokázal trefit prázdnou bránu. Na konci třetiny sehráli ještě svěřenci trenéra Výborného část přesilové hry, ale drtivou většinu si přenesli do závěrečné periody.

Dělená přesilovka však nepřinesla ani náznak náporu, kterým by Bruslaři dokázali Pardubickým zavařit. Místo toho si nedovoleně počínal Stříteský a Pardubice tak měli další příležitost udělat něco s nepříznivým skóre. Redenbach byl v dobré palebné pozici a Lukáš dokázal poskakující kotouč usměrnit. A Dynamo mohlo udeřit zanedlouho znovu a znovu z hole tohoto kanadského centra. Se běžícím časem se Dynamo dostávalo do varu a Lukáš si připisoval jeden zákrok za druhým. Ten proti nájezdu Nicholase Johnsona, který pláchl Žejdlovi se Štichem, byl obzvlášť důležitý.

To i proto, že pak už na ledě jasně dominovali domácí. Čtvrtou trefu přidal Tomáš Hyka, který propálil Hübla pod lapačku. Pátý hřebíček do pardubické rakve přidal Pavel Musil, který tak stanovil konečné skóre poměrně jednoznačného utkání na 5:1 pro domácí tým.

Boris Žabka (BK Mladá Boleslav): „Měli jsme dobrý nástup do zápasu a dobrou celou první třetinu. Objevily se tam předbrankové prostory a jednoduchost nahazování beků od modré čáry, také dobré clonění před brankou, z čehož jsme vlastně dali dva góly. Skóre naskočilo na 3:0 a vytvořili jsme si i další šance, ale ve druhé třetině soupeř snížil a my jsme možná měli malinko v hlavách, že jsme takhle ztratili pár domácích zápasů. Musíme hráče pochválit za to, že dnes jsme to zvládli. Je vidět, že kabina se uzdravuje a i tím bojovným duchem jdeme štěstí naproti, což se nám pak vrací.“

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): „Pro nás jednoznačně velice špatný zápas. Už v první třetině jsme obdrželi tři branky a pak bylo těžké to otáčet. Boleslav se proti nám vždy prezentuje aktivním hokejem, kdy nastřelují kotouče a protečovávají je. Neříkám, že nám ta hra nevyhovuje, ale prostě jsme nebyli schopní se s ní srovnat. I když jsme měnili asi třikrát taktiku a změnili jsme i sestavu, dnes se nám od první třetiny nedařilo. Bylo to navíc v televizi, chtěl bych se omluvit i za sebe, protože je to hlavně moje vina a jsem za to zodpovědný.“