1.3.2005
Vladimír Gregor

Důležitý souboj Pardubice zvládly!

Hrstka statečných nastoupila k důležitému duelu o předposlední kolekci bodů v rámci základní části extraligy. Oslabené Pardubice zvládly nelehký úkol na výbornou a před zítřejší dohrávkou ve Znojmě zůstávají stále ve hře o třetí místo, které by zaručilo relativně lepší výchozí pozici pro play off. Vyrovnané utkání zlomila až série přesilových her ve třetí třetině, kdy bylo nedisciplinované Kladno po zásluze potrestáno.

Tipsport extraliga, 52. kolo, úterý 1.3.2005, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

5:3
1:2, 2:0, 2:1
Branky a nahrávky: 1:53 Hemský (Rozsíval), 22:48 P.Sýkora (Snopek, Dopita), 39:38 Hejduk (Rozsíval, Čáslava), 50:44 Bulis (Hejduk), 53:16 Novotný (Hemský, P.Sýkora) – 05:35 Zajíc (Mrázek), 11:26 (Zajíc, Mrázek), 59:47 Hořava (Horna). Rozhodčí: Minář, Šindler – Bláha, Pešek. Vyloučení: 5:9. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 453. Střely na branku: 41:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:3.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Rytíři Kladno: Kopřiva - P. Kasík, V. Čech, Zeman, Jelínek, Ševc, P. Hořava - Kysela, Zajíc, Mrázek - Horna, Hrdina, M. Hořava - Bílek, Gardoň, Huml - Michael Frolík, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Müller, Tatíček a Evan.

Zbytečná branka v početní převaze

Tři kompletní formace nakonec poslala do boje o důležité vítězství trenérská dvojice Martinec – Šejba. Několik hráčů navíc nastoupilo bezprostředně po prodělané viróze. Přesto se pardubičtí soupeře nezalekli a od začátku se do něj pořádně zakousli. Koukal svou akci ještě nedotáhl, ale posléze vybojoval Rozsíval puk pro Hemského a ten elegantní bekhendovou kličkou otevřel skóre – 1:0. Šanci zvýšit vedení měli domácí v polovině šesté minuty, kdy jim byla nabídnuta první přesilová hra zápasu, ale stalo se nečekané. V rohu vybojoval kotouč důrazný Mrázek, nacentroval jej před branku na trestuhodně nepokrytého Zajíce a kladenský kapitán si věděl rady – 1:1. Kladno se po šťastném vyrovnání trochu stáhlo do obranné ulity a nechalo domácí hokejisty tvořit hru. Zejména Koukalova formace si vytvářela tlak v útočné třetině, ale pak přišel blesk z čistého nebe. Po závaru před Lašákem se dostal kotouč mezi kruhy na obránce Čecha a ten trefil přesně k tyči – 1:2. Tutovku na vyrovnání měl v samém závěru třetiny Rozsíval, ale z očí do očí Kopřivovi nechal vyniknout pouze lapačku kladenské opory mezi třemi tyčemi.

Hejduk si spravil chuť

Druhou dvacetiminutovku načal Kysela hloupým útočným faulem a Pardubicím se otevřela možnost k vyrovnání. Obrovskou příležitost měl z dorážky Hejduk, bohužel nezvedl kotouč nad ležícího Kopřivu. Po Koukalově teči ještě zasáhl Kopřiva akrobaticky betonem, ale další rána obránce Snopka si našla hůl Petra Sýkory, proti jehož teči byl už kladenský gólman bezmocný – 2:2. Přesilovou hru si vzápětí vyzkoušelo také Kladno a před Lašákem nebezpečně usměrňoval puk Horna. Vrátit vedení mohl domácím bleskurychlý Sýkora, který přespurtoval kladenskou obranu, ale s přízemní střelou k tyči neuspěl. Na druhé straně měl po zmatku před Lašákem před sebou zcela prázdnou branku Kalla, naštěstí pro pardubické skákavý kotouč netrefil ideálně. Jako na houpačce se střídaly brankové příležitosti na obou stranách. Hemský se zbavil dvou protihráčů a krásnou střelou zápěstím orazítkoval břevno! Kladno mohlo slavit po házenkářském zásahu Čáslavy, který sklepl plachtící kotouč přímo do náruče překvapeného Lašáka. Potlesk na otevřené scéně věnovali spokojení diváci bránícím hráčům při druhé přesilové hře Kladna, neboť pardubičtí hráči kotouč soupeři prakticky po celou dobu oslabení skoro nepůjčili. Hodně vzruchu přinesla 39. minuta utkání. Petr Sýkora se znovu řítil sám na Kopřivu, byl zezadu stažen a Minář neváhal ani vteřinu. Zkřížené ruce nad hlavou znamenaly jediné – trestné střílení! K jeho exekuci se postavil Milan Hejduk, bohužel jeho blafák do bekhendu Kopřiva vystihl. Pardubický kanonýr ale smutnil pouze chvíli. Byl to totiž právě on, kdo potrestal další kladenský faul skvěle provedenou kličkou – tentokráte pro změnu do forhendu – 3:2.

Přesilovky rozhodly o výhře

Přísným vyloučením kapitána Dopita začala třetí část hry, do které nastoupili domácí hokejisté s jednobrankovým náskokem. Pardubičtí hráči dávali do hry opravdu vše a byla na nich vidět velká vůle po vítězství. Uklidnění mohlo přinést přečíslení Hejduka s Bulisem, ale tribuny jen vydechly nad promarněnou šancí. Ještě blíže brance byli domácí při vyloučení Ševce. Dopita napálil z pravé strany tyčku, v další příležitosti vychytal Kopřiva neuvěřitelně Blažka, když lapil do rukavice jeho pohotovou dorážku z bezprostřední blízkosti. Kladno nestíhalo, Gardoň zahrál vysokou holí a hosté šli znovu do 4. Pardubice vířily pohybem, celým hřištěm se krásně prokličkoval Průcha, ale byl lehce hákován a nadějnou akci nedotáhl. V probíhající přesilové hře ale měly zaplněné ochozy přeci jen důvod k radosti. Hejduk si vybruslil do střelecké pozice, Kopřiva sice ještě skvěle zasáhl, ale Bulis se již z dorážky nemýlil – 4:2. Výborně rozhodujícím sudím neunikl ani nenápadný zpomalovací faul Kasíka a Pardubice měly sedm minut před závěrem početní výhodu 4 na 3. V ní ještě signalizovali rozhodčí další vyloučení kladenského hráče, ale nebylo potřeba. Rychlou kombinaci na jeden dotek zúročil u tyče hlídkující Novotný – 5:2. O vítězi bylo rozhodnuto a domácí hráči si mohli až do závěrečné sirény poměrně v poklidu vychutnávat oslavné chorály spokojených fanoušků. Tečku za povedeným zápasem sice udělal kladenský Hořava, ale to už nemohlo na zasloužené výhře Pardubic nic změnit – 5:3.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Většina hráčů za sebou měla lehčí, či těžší chřipku. Dalším, kteří byli dnes v zápisu, lékař po dopoledním tréninku start nedoporučil, proto jsme hráli jen na tři pětky. Hlavně v prvních dvou třetinách bylo vidět, že jsme dva, tři dny pořádně netrénovali. Těžko jsme se dostávali do tempa.“

Vladimír Evan (Kladno): „S Pardubicemi jsme drželi krok jen dvě třetiny, pak nás přehrály. Využily přesilové hry, ve kterých jsme dostali čtyři góly.“