13.10.2017
David Záruba

Druhá výhra v řadě! Dynamo skolilo silný Třinec

PARDUBICE — Potlesk vestoje! Hokejisté Dynama dokázali doma po fantasticky oddaném výkonu skolit jednoho z extraligových favoritů – Třinec udolali 2:1. Nejprve se v polovině utkání trefil Jan Starý, v závěru druhé části hry se prosadil Ty Wishart.

Tipsport extraliga, 12. kolo, pátek 13.10.2017, Tipsport arena

2:1
0:0, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 29:09 Starý (Cardwell, Dušek; 5/5), 37:58 Wishart (J. Sýkora, Perret; 5/5) – 24:46 Krajíček (Rákos, Marcinko; 5/5. Rozhodčí: Horák, Kika – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 3:3 (2:2, 1:0, 0:1). Bez využití. Diváci: 7023. Střely na branku: 23:23 (6:8, 13:8, 4:7). Srážky: 9:6. Vhazování: 33:37. Blokované střely: 13:17. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Ty Wishart – Lukáš Krajíček.
Dynamo Pardubice: Klouček – Hunkes, Wishart, Cardwell, Čáslava, Mojžíš, Trončinský – Vondráček, Tomášek, Treille – Quenneville, Bojko, Rolinek – J. Sýkora, Poulíček, Perret – Beran, Dušek, Starý.
Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Linhart, Jank, D. Musil, Adámek – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Hrňa, Cienciala, Irgl – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski.

Po jednogólové výhře v Litvínově měly Pardubice na kontě už tři zápasy v řadě, ve kterých bodovaly a sérii chtěly natáhnout vítězstvím nad Třincem. V pardubické sestavě chyběl útočník Petr Sýkora, kvůli dohodě klubů ještě nemohl nastoupit Marosz.

Nejsou šance, nejsou góly

Dva obvykle ofenzivní týmy jako by v první třetině útočnými nápady šetřily. Na obou stranách bylo k vidění několik slibných náznaků, ale k posunu ve skóre nevedly ani přesilovky. Jako první zahrozil hostující Rákos, který tečoval puk do protipohybu Kloučka, ale branku o fous minul. Domácí pak předvedli slušný nápor, jenže Čáslavovy pokusy až k brance neprošly.

Podobně vypadala i přesilovka Dynama, kdy navíc Marcinko ztratil hůl, přesto čtveřice Ocelářů zvládla všechny rány obětavě pochytat. Nejblíže k vyloženě gólové šanci tak byl v první třetině Erik Hrňa, který se už nadechoval k samostatnému úniku, ovšem kotouč mu sjel z hole. A když v závěru Hrubec stihl zareagovat na sraženou Bojkovu přihrávku, skončila první třetina bez branek.

Začaly padat branky a Dynamo vedlo

Že to ve druhé části bude o něčem jiném, naznačil velice brzy Irgl, který se protáhl do útočného pásma a z mezikruží těsně minul. Ve 25. minutě už to hostům klaplo. Lukáš Krajíček nejprve v jasné příležitosti minul branku, ale pro puk si dojel k zadnímu mantinelu a šťastnou střelou s odrazem otevřel skóre – 0:1.

Odpověď domácího týmu měl na hokejce Quenneville, ovšem zblízka přestřelil branku. Gólem skončilo až přečíslení v polovině zápasu, kdy Cardwellovu střelu dorazil za Hrubcova záda Jan Starý – 1:1.

Najednou to z obou stran byla mnohem otevřenější partie. Druhý gól Pardubic měl na hokejce Bojko, ale tentokrát skvěle zasáhl Hrubec. V souboji brankářů se nenechal zahanbit ani Klouček, který reflexivním zákrokem zneškodnil střelu Hrni. Ve 38. minutě pak šlo Dynamo poprvé v zápase do vedení. Ty Wishart zůstal nehlídán na zadní tyči a střelou nad Hrubcovo rameno zavěsil – 2:1.

Pardubice výhru doslova vydřely

Těsná ztráta nutila k útočné snaze především Oceláře, ale ani domácí na ohrožování Hrubce nerezignovali. Dokázal to například Sýkora, který si po objetí branky „přilepil“ kotouč na hokejku a snažil se ho hodit za záda třineckého gólmana. Napilno měl však hlavně Klouček, i když pardubická obrana soupeře do velkých šancí nepouštěla. Mladý gólman si musel poradit jen se středně těžkými střelami v podání Chmielewskiho.

Oceláři nevěděli, kudy se mají prodrat přes obětavou pardubickou obranu, a to mohl třetí gól přidat Perret, kterého při přečíslení vyzval k zakončení Trončinský. Až čtyři a půl před koncem třetí třetiny měl jasnou gólovku na hokejce Svačina, ovšem v tísni nevystřelil prudce, a tak Klouček stihl zasáhnout a udržet těsné vedení.

Dynamo pak už drželo hru daleko od své branky a nedovolila hostům sáhnout ke hře bez gólmana. Navíc dobrou možnost Treillemu zlikvidoval Hrubec. K variantě se šesti hráči v poli sáhli Oceláři až 40 vteřin před koncem a na vyrovnání už neměli dost času. Domácí si cenné tři body nenechaly vzít.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Chci poděkovat celému týmu za vydřené vítězství, všichni hráči zápas poctivě odpracovali. Věděli jsme, jak výborný tým sem přijede a jak dobře hrají přesilovky. To byla důležitá věc, že jsme dokázali jejich početní výhody ubránit. První třetinu jsme odehráli hodně zakřiknutě, ale naštěstí jsme neinkasovali. Třinecký gól ve druhé části nás paradoxně probudil. Začali jsme hrát více sebevědomě, začali jsme lépe bruslit a dokázali jsme to utkání dotáhnout do vítězného konce.“

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Často se nám stává, že se tlačíme do soupeřovy obrany a hrozně těžko se to překonává. V první třetině jsme ještě měli v nohách úterní zápas Ligy mistrů, pak jsme to rozjezdili a nějaké šance jsme si vytvořili. Dali jsme gól na 1:0, ale bohužel jsme propadli v útočném pásmu a dostali na 1:1. I přes tlak do branky jsme si vyložené šance nevytvořili, většinou jsme končili ve středním pásmu nebo v rozích. Za stavu 2:1 pro Pardubice bylo těžké se do toho dostávat, ale klukům nemůžeme upřít snahu, hráli na sto procent. Takové zápasy jsou, my se z toho poučíme a půjdeme dál.“