20.9.2009
Vojtěch Honzík, Otto Slabý, Jan Hrabal

Dominik Hašek vychytal nájezdy, Pardubice vezou dva body z Plzně!

PLZEŇ — Dva body z dosud nedobyté Plzně vezou hokejisté HC Eaton Pardubice. Ti dokázali vyhrát v západočeské metropoli na samostatné nájezdy, vítězný gól vstřelil Tomáš Zohorna. Se všemi penaltami si poradil gólman Dominik Hašek.

O2 extraliga, 6. kolo, neděle 20.9.2009, ČEZ Aréna Plzeň

1:2sn
1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 13:49 Modrý (Vlasák) – 36:58 Kočí (Čáslava, Somík), rozhodující samostatný nájezd Zohorna. Rozhodčí: Hodek, Jebavý – Bejček, Lhotský. Vyloučení: 10:12, navíc Vampola (Plzeň) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7345. Střely na branku: 18:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Tomáš Pöpperle – Dominik Hašek.
Plzeň: Pöpperle – Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O’Brien, Dresler, Mezei – Vampola, Straka, Vlasák – Bomersback, Kracík, Scofield – Hvila, Tvrdík, Matějovský – Dvořák, Heřman, Adamský. Trenéři: Marian Jelínek a Milan Razým.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Richter, Kolář II, Nakládal, Havíř, Šeda – Cetkovský, Špirko, Somík – P. Sýkora, Divíšek, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Klejna, Semorád, Rákos – Bláha. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Východočeši nastoupili v Plzni bez dvou hráčů stabilní sestavy, mimo hru zůstali obránce Aleš Píša a útočník Jan Kolář.

Eaton inkasoval ve vlastním oslabení

Plzeňskému týmu se nepodařilo vlétnout na soupeře, jak je pro něj typické. Naopak Pardubice zasypaly plzeňskou defenzívu velkým počtem šancí. Již ve třetí minutě zahrozil Špirko, který jen tak tak přestřelil. V další velké šanci se ocitli opět hosté a opět útočník Špirko. Tentokráte v dobré střelecké pozici mezi kruhy nepropálil plzeňský obranný val.

Další velká příležitost Pardubic přišla při přesilové hře Plzně. Ujel pozdější hrdina utkání Zohorna a v přečíslení dva na jednoho předložil prudkou přihrávku Sýkorovi, který k pardubické smůle touš minul. V další velké šanci se ocitl plzeňský soupeř z Pardubic tentokráte ve své přesilovce. Pöpperle vyrazil ramenem ránu Kočího. Poskakující kotouč ve změti hokejek dokázali domácí trefit lépe a vyhodili. Po další střele jednoho z hráčů v červeném zazvonila tyčka za plzeňským mužem v masce.

Plzeň si vytvořila za první třetinu jedinou velkou šanci, jejíž proměnění muselo být pro Východočechy jako blesk z čistého nebe. Ve 14. minutě napřáhl při přesilovce Modrý a ranou od modré čáry překonal poprvé a naposled Dominika Haška, který neviděl nic – 1:0.

Václav Kočí premiérovým gólem v Pardubicích vyrovnal na 1:1

Hned ve druhé minutě druhé třetiny unikl jeden z nejrychlejších mužů extraligy Petr Sýkora plzeňské obraně. Domácí beci pardubického útočníka dostihli až při střele, po které rozhodčí Jebavý zdvihl pravici. Pardubice ale přesilovou hru nesehrály dobře a spíše bruslily po celém kluzišti, aby sebraly puk čtveřici Straka, Vampola, Benda, Modrý. Chvilku na to dostali příležitost přesilovky i domácí. Více než dvě střely na Haška ale po hostující obraně nevyloudili.

V dalším průběhu druhé třetiny si Plzeň musela dávat pozor na nebezpečné výpady hostí. Zhruba v polovině zápasu při pardubické přesilovce stál Cetkovský v brankovišti Pöpperleho a Mezei mu důrazně vysvětlil, že tam rozhodně stát nemá. Najednou bylo více než živě vzpomenuto na loňské čtvrtfinále play off a Cetkovského si vychutnalo i publikum.

Hra se přelévala ze strany na stranu a byl k vidění útočný a poměrně aktivní hokej. Tři minuty a jednu sekundu před druhou sirénou se úspěšně prosadil Kočí, který vystřelil a jeden z plzeňských obránců tečoval gumový projektil, který tak přeloboval bezmocného Pöpperleho. Upravil tak stav na 1:1. Ten vydržel až do konce druhé třetiny.

Pardubice promarnily dvě trestná střílení, nakonec vyhrály na nájezdy

Do třetí části hry vstoupili Plzeňané v početní výhodě, když dokončovali jednu z přesilovek. Nic výrazného se ale neudálo. Stejně jako po celý zápas byl i ve třetí třetině hodně vidět s číslem tři navrátilec Vampola. O největší pozdvižení se ale postaral, když za pardubickou brankou obral Haška o puk. Bohužel dříve, než měl komu nahrát, byl přitisknut nekompromisně k mantinelu jedním z obránců. Zhruba v padesáté minutě vyrobil kolem vlastní modré čáry minelu Scofield. Puku se zmocnil Sýkora a uháněl směr plzeňská klec. Jeho nástup zachytil Modrý a fauloval jej.

Ozvala se píšťalka a gesto rozhodčího bylo neúprosné a zkřížené ruce nad hlavou znamenaly jedno – trestné střílení. Když plzeňský Tvrdík zjistil, že nájezd pojede Petr Sýkora, rozjel se ke svému brankáři a cosi mu poradil. Jeho rady zřejmě nebyly špatné a Pöpperle Sýkorovu střelu mezi betony kryl.

Bezprostředně po samostatném nájezdu si vzal trenér domácího týmu Jelínek time out a důraznými gesty rozdal pokyny. O tři minuty déle mohl poslat domácí tým do vedení Bomersback. Jeho střelou po ledě sice Haška překonal, tyč branky za ním nikoliv, což potvrdil i videorozhodčí. Dvě trestná střílení během sedmi minut? V extralize věc téměř nevídaná. Tomáš Pöpperle ale kryl i trestné střílení Špirka v čase 57:40 a vše směřovalo do prodloužení.

K prvnímu prodloužení v sezóně nastoupila Plzeň aktivně a také O’Brienovi se povedlo za brankou vystihnout přihrávku Haška. Branka, která zela prázdnotou, však zůstala bez ohrožení, protože plzeňský obránce dopadl stejně jako Vampola ve třetí třetině. Tento hráč s číslem 14 byl vidět i v prodloužení, a to naposled. Byl totiž vyloučen na deset minut osobního trestu při situaci, kdy nebyl ani na ledě. Nic jiného se v prodloužení již nestalo.

Na nájezdy se postavili postupně Vlasák, Straka a Scofield. Ani jeden svým blafákem Dominátora v brance nepřekvapil. Z Pardubic se proti Pöpperlemu neprosadil znovu Sýkora a Pivko. Zohorna už byl však při posledním nájezdu dne úspěšný a zařídil tak Pardubicím bod navíc – 1:2.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): „Hráli jsme dnes velmi špatně. Soupeř byl po celý zápas lepší, agresivnější, rychlejší i hokejovější. Po tom průběhu je pro nás bod cenný. Trápíme v přesilovkách, ale s těmi není spokojena většina trenérů. Možná příště nastoupí hráči, kteří dosud odpočívali.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Bylo to velmi kvalitní utkání, ve kterém jsme došli k vítězství hlavně díky zodpovědné hře do obrany. Je škoda, že jsme neproměnili dvě trestná střílení. Dva body odsud pro nás mají cenu zlata.“