24.10.2008
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Další domácí výhra! Druhý bod nad Kladnem vystřelil Michal Tvrdík

PARDUBICE — Parádní drama! Až čtvrtá série samostatných nájezdů rozhodla dnešní duel s Kladnem. Pardubicím se povedl nástup do mače, Kladno dokázalo zápas otočit. Útočná snaha Moelleru nakonec slavila dvoubodový úspěch: utkání srovnal Peter Pucher, v nájezdech vstřelil rozdílovou branku Michal Tvrdík.

O2 extraliga, 18. kolo, pátek 24.10.2008, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

1:1, 1:1, 0:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 5:33 Píša (Cetkovský, Pucher), 37:30 Pucher (Cetkovský), rozhodující samostatný nájezd Tvrdík – 14:08 Diviš (Bělohlav, Patera), 22:30 Bělohlav (Kalla). Rozhodčí: Polák – Kis, Pavlovič. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 9370. Střely na branku: 41:17. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Peter Pucher – Miroslav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Šeda – Cetkovský, Pucher, Somík – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Bláha, Zohorna, Ondřej.Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Rytíři Kladno: Kopřiva – Nádašdi, Hájek, Pavlas, Růžička, Kameš, Hořava, Šmach, Srdínko – Diviš, Patera, Procházka – Nedvěd, Frolík, Tomajko – Horna, Kalla, Bělohlav – Rudovský, Čurilla, Kuchler. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Kasík.

Kladno přečkalo drtivý nápor v úvodu a v přesilovce srovnalo

První slovo v utkání mělo sice Kladno po pokusu Frolíka, v následujících minutách se ale hosté museli smířit s rolí statistů. Drtící koleso pomohlo nastartovat vyloučení Horny a okenáři byli prakticky po celé dvě minuty přikovaní před Kopřivou, který dostal možnost řádně protáhnout své tělo od samého počátku.

Změna skóre se konala ovšem až v následující početní výhodě, jež trvala pouhých 5 vteřin. Po vyhraném buly v útočném pásmu putoval touš po ose Pucher – Cetkovský – Píša, aby jej posledně jmenovaný svižnou ránou po ledě procedil skrz betony kladenského gólmana – 1:0. Hosté po inkasované brance působili trochu dezorientovaně a hned po vhazování ve středovém kruhu byl sám před Kopřivou po parádní kombinaci na jeden dotek Štrbák.

Brankář Geusu se zaskvěl i o dvě minuty později, kdy na brankové čáře utlumil ránu Snopka a štěstí ho neopustilo ani po akci a přečíslení letky Kolář-Koukal-Starý, kdy byla souhra této trojice natolik blesková, že kotouč málem skončil v síti odrazem od Kopřivových bruslí. Když se neujal ani příklep Píši z mezikruží, zákonitě přišel trest.

Koukal nejprve fauloval u mantinelu a když 22 vteřin před jeho plánovaným návratem podrazil Tvrdík Pateru, byla z toho přesilová 5 na 3. Pardubice sice s vypětím sil kritickou situaci zažehnaly, jenže se jim nepodařilo vyhodit kotouč a Diviš po střele z bezprostřední blízkosti pozval Tvrdíka zpátky na led. V samém závěru třetiny dostal šanci vyniknout také domácí brankář Růžička, na nějž si nepřišel po úniku v oslabení Tomajko.

Dobývání kladenské tvrze dirigoval Peter Pucher

Pokud by se dal vývoj skóre po prvé třetině označit za překvapivý, pak začala prostřední část hry šokem. Kalla proškolil domácí obranu a parádním pasem z otočky daroval Radku Bělohlavovi gól do odkryté klece – 1:2. Pardubice ve snaze o rychlou odpověď umocnily svou aktivitu a Pucher po parádním slalomu od vlastní branky nebyl dalek vyrovnání. To nepřinesla ani přesilová hra za faul na Somíka, byť před Kopřivou vzplanul červenobílý požár.

Být hokejový Bůh jen o trošku škodolibější, tak se naopak mohli do trháku dostat hosté. Navrátilec z lavice hanby Rudovský se dostal po levé straně k zakončení a jeho pokus minul o milimetry „vingl“ po Růžičkově levici. Hosté plně spokojení s dílčím stavem zbudovali narychlo překvapivě takřka neprodyšnou obrannou hráz a nechali o ní rozbíjet jeden útok Moelleru za druhým.

Pardubice sice držely puk a snažily se kombinací i individuálně, do vyložených pozic se ale příliš domácí hráči nedostávali. Překvapit obranu Geusu se povedlo až aktivnímu Peteru Pucherovi, který se zbavil obránce, obkroužil si branku, ale jeho dobře mířenou ránu pod víko stihl Kopřiva tečovat jemně nad.

Zaslouženého vyrovnání a odměny za neutuchající ofenzívu se Moeller dočkal v čase 37:30, tedy v době, kdy na trestné lavici odpočíval 8 vteřin hákující Hořava. V mlýnici před Kopřivou si i přes snahu kladenských zalehnout jej, vytáhl kotouč z klubka těl Pucher a rychlým švihem nedal šanci hostujícímu brankáři reagovat – 2:2. O převaze Pardubic a způsobu hry Kladna nejlépe svědčil i poměr střel v poměru 13:4.

Urputná obrana znehodnotila hokej, účel světil prostředky

Obraz hry se nezměnil ani po přestávkové odpočívané. Kladno zarputile bránilo a spoléhalo se pouze na občasné výpady před Růžičku, byť ne pokaždé úplně nevinné. Pardubice přestály bez úhony trest Pivka a Kopřiva si připsal další ostré zákroky po střelách Divíška a Koláře, v dorážce zblízka neuspěl ani Starý.

V době vrcholícího tlaku Pardubic možná trochu zbrkle rozehrával z vlastní třetiny Šeda a touš skončil až na střídačce Kladna. Následná přesilovka hostů ale spíš než nebezpečí před Růžičkou přinesla otupění pardubického náporu. Ten mohla opět umocnit nevyhnutelná přesilová hra domácího celku následující po pasivitě hostů, byť faul se mohl pískat už mnohem dříve.

Nejvíce vzruchu přinesla nebranková situace před Kopřivou, kterého nechtěně na hranici brankoviště srazil k ledu Kolář. Následný nepotrestaný krosček na hlavu pardubického hráče vnesl do hlediště vlnu nevole a po dlouhé době se v Pardubicích objevily na ledě i věci, které tam rozhodně nepatří.

Pardubice byly blizoučko vítězné trefě i v závěrečných minutách. Z drtivého náporu se urodily šance Koukala, který neuspěl ani nadvakrát, Kopřivu nedokázal prostřelit ani zkušený Divíšek. Zoufale bránící hosté si vybrali i oddechový čas, ale výsledek se dostavil. Po šedesáti minutách mohli Středočeši slavit své malé vítězství.

Prodloužení nerozhodlo, nájezdy přisoudily bod navíc domácímu celku

Prodlouženou mohl utnout hned po 20 vteřinách dělovkou z pravé strany Píša, Kladno zazlobilo tečí Kuchlera. Osud prodloužení uchopil do svých rozhodčovských dlaní hlavní soudce Polák, který s ledovým klidem ignoroval osekávání a držení domácích hokejistů usilujících o hraní hokeje a naopak potrestal Divíška za napadení Kopřivy mimo brankoviště. Rozhodnutí měl na holi Patera, toho ale famózně vychytal Martin Růžička.

Série prodloužení přinesla infarktové drama. Dvě série bez úspěšného střelce, branka Pivka a pohotová odpověď Kally ve třetí sérii. Rozhodovala náhlá smrt. Kalla napodruhé přestřelil, na druhé straně se s ledovým klidem rozjel Michal Tvrdík a střelou do šibenice získal domácím zasloužený bod navrch.

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Začali jsme dobře, dostali jsme se do vedení využitou přesilovkou. Pak jsme se ale dost trápili, náš nátlakový hokej jsme hráli až od poloviny utkání. Musím říci, že dnešní vítězství je vydřené, zvláště když čtyři kluky přepadla viróza. Někteří nedohráli, jiní s tímto handicapem.“

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Do utkání jsme nevstoupili dobře, soupeř nás zatlačil do třetiny. Pak jsme se trošku zmátořili. Nakonec jsme mohli v první třetině vést 2:1 po zajímavých šancích. Soupeř byl aktivnější než my, za bod jsme rádi. Nájezdy jsou hop nebo trop.