19.2.2009

Pardubice v oslabené sestavě v Plzni bojovaly, na soupeře však nestačily

PLZEŇ — Sympatický výkon podali hokejisté HC Moeller Pardubice v posledním kole základní části v Plzni. Východočeši nastoupili v západočeské metropoli ve značně kombinované sestavě, s domácími drželi krok po dvě třetiny. Jediný gól Moelleru ve svém prvním extraligovém utkání vsítil Lukáš Král, pak se trefoval jen Lasselsberger.

O2 extraliga, 52. kolo, čtvrtek 19.2.2009, ČEZ Aréna Plzeň

4:1
0:1, 1:0, 3:0
Branky a nahrávky: 39:25 Kracík (Smrek, Tomas), 44:57 Vlasák (Vostřák, Straka), 53:21 Straka (Čakajík), 54:59 Straka (Vlasák) – 13:35 Král (Rákos, Klejna). Rozhodčí: Kubeš, Pešina – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7095. Střely na branku: 52:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1. Nejlepší hráči: Martin Straka – Martin Růžička.
Plzeň: Chábera – Čakajík, Smrek, Cartelli (8. Dresler), Redlihs, Benák, Pácal – Vostřák, Straka, Vlasák – Tomas, Kracík, Matějovský – Adamský, Kovář, Dvořák – Kubica, Kubalík, Laš. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.
Dynamo Pardubice: Růžička – Snopek, Kolář II, Drtina, Havíř, Lojek, Zukal, Poskočil, Krejnus – Klejna, Semorád, Rákos – Cetkovský, Blažek, Zohorna – Zadina, Král, Buchtele – Radil, Kaut, Stoklasa. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Pardubičtí hokejisté nastoupili ke svému poslednímu utkání v základní části bez řady opor, naopak své první extraligové starty si mohli po zápase napsat Marek Drtina, Lukáš Poskočil, Robert Krejnus, Lukáš Král, Jan Buchtele a Tomáš Kaut.

Lukáš Král v signalizované výhodě a ujel a nádherně pověsil puk pod víko

Domácí začali náporem, již ve 4. minutě si zaplněná ČEZ Aréna vydechla po Smrekově střele z mezikruží. O chvíli později mohl gólmana Růžičku překonat plzeňský kapitán Straka, ale netrefil se přesně.

Plzeňané pak měli výhodu přesilové hry po Buchteleho hákování, v těchto momentech ale Východočechy podržel brankář Růžička. Ten se vyznamenal zejména při Benákově ráně od modré.

V 7. minutě měl první šanci pardubický Moeller, kdy Jan Snopek se málem dostal k dorážce střely od modré. Na puk ale nedosáhl, v jasné šanci mu chybělo tak dvacet centimetrů.

Hosté udeřili ve 14. minutě. Signalizovanou výhodu proměnil v branku Lukáš Král, třiatřicetiletý novic v dresu HC Moeller Pardubice. Vzal si puk, ze strany najel do zakončení, které provedl luxusně: potáhl puk do bekhendu a pod víko zavěsil – 0:1.

Domácí pak měli v první třetině šance v přesilových hrách, ale nedokázali se prosadit přes obranu hostí v čele s výborným gólmanem Růžičkou.

Jaroslav Kracík gólem do šatny vyrovnal

Západočeši vstoupili do druhé třetiny aktivněji, již ve 22. minutě musel Lukáš Poskočil v podobě hákování zatáhnout za záchrannou brzdu. Domácí však nabídnutou příležitost nezužitkovali. Na druhé straně byl po návratu pardubického juniora za vysokou hůl na Tomáše Blažka vyloučen Martin Adamský. Protože se v obličeji pardubického útočníka objevila krev, zinkasoval plzeňský hráč čtyři minuty.

V této přesilovce měli paradoxně největší šanci domácí, Martin Straka ujel do brejku, David Havíř jej musel hákovat. Gesto v podobě zkřížených rukou u rozhodčího bylo neúprosné: trestné střílení! Pavel Vostřák však minul.

Poté se poměrně hodně vylučovalo, žádný tým však nedokázal soupeřův faul potrestat. ČEZ Aréna byla čím dál nervóznější. Převaha byla sice na plzeňských hokejkách, domácí se však často utápěli v nekonečných kombinacích.

A tak musel Západočechům pomoci rychlý brejk. Obránce Smrek vyslal do akce Martina Straku, ten našel před bránou najetého Jaroslava Kracíka, který hbitou tečí srovnal na 1:1.

Závěrečná smršť rozjásala plnou ČEZ Arénu

Pardubice musely řešit patálie již na začátku třetího dějství, na čtyři minuty byl totiž za vysokou hůl vyloučen Marek Drtina. Plzeňané dlouho obléhali pardubickou obranu, až se nakonec dočkali. Po rychlé souhře se k puku v pravém kruhu před brankářem Růžičkou dostal kanonýr Vlasák a prostřelil švihem gólmana Moelleru – 2:1.

Pardubičtí mohli srovnat po Cetkovského průniku ve 47. minutě, Tomáš Blažek se však k dorážce nedostal. Na druhé straně zakončoval rychlý protiútok Pavel Vostřák, ale Růžička jej vychytal. Tentýž hráč nepřekonal pardubického gólmana i o dvě minuty později.

Domácí definitivně uklidnil a poslal za třemi body kapitán Straka. Ten vystřelil přes beka z levého kruhu a kotouč poslal přes Růžičku, který nic neviděl, do sítě – 3:1.

Ve značně kombinované sestavě hrající Pardubice se snažily držet se soupeřem krok, Moeller podal na západě Čech velmi sympatický výkon. Na v plné sestavě hrající Plzeň stačit nemohl. V 55. minutě zakončil gólový účet ze samostatného úniku nejlepší hráč zápasu – Martin Straka – 4:1.

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): „Dvě třetiny jsme se potýkali s nervozitou, nedali jsme ani ty nejvyloženější šance, naši nervozitu umocnil gól hostů. Pomohlo nám šťastné vyrovnání, poté jsme věřili v obrat. Když jsme dali na 2:1, narostli jsme a zklidnili se. Výhra se dnes rodila velmi těžce.“

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Rozhodla třetí třetina, my jsme po první dvě dvacetiminutovky se snažili držet se soupeřem krok, to se nám dařilo i za podpory výborného brankáře Martina Růžičky. Měli jsme nějaké šance, proměnili jsme jedinou. Ve třetí třetině přišel nápor Plzně, ten jsme neustáli, což rozhodlo.“