23.1.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice nedaly Kladnu šanci, průměrná návštěva stoupla přes 9000!

PARDUBICE — Povedená první třetina nasměrovala hokejisty HC Moeller Pardubice k výhře nad nevyzpytatelným Kladnem. Východočeši tak dorovnaly náskok pražské Slavii na čele extraligové tabulky. Dva góly Pardubic vstřelil před 9610 diváků Radovan Somík.

O2 extraliga, 44. kolo, pátek 23.1.2009, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

4:2
2:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 2:36 Cetkovský (Divíšek, Pivko), 10:21 Somík (Píša, Čáslava), 38:40 Somík (Pucher, Zohorna), 48:17 Starý (Koukal, Kolář) – 31:10 Horna (Novotný), 42:11 Frolík. Rozhodčí: Mikula – Čech, Dřínovský. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 9610. Střely na branku: 41:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči: Radovan Somík – Tomáš Horna.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Pucher, Somík – Klejna, Blažek, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Rytíři Kladno: Orct – Nádašdi, Hájek, Pavlas, Trončinský, Novotný, Hořava, Gudas, D. Růžička – Diviš, Patera, Bělohlav – Čurilla, Mrázek, Kuchler – Horna, Kalla, Frolík – Stieler. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Kasík.

Kladno se dostalo do dvoubrankové ztráty

K prvnímu z posledních čtyř střetnutí v základní části v pardubické aréně nastoupili domácí hráči do souboje s vyzyvatelem z Kladna. Středočeši se drží na hraně postupu do předkola play off, tudíž jejich kroky měly vést k bodovému exportu do jejich sídla.

Avšak začátek tomu nenapovídal, jelikož již v čase 02:36 se po závaru před gólmanem hostů nejrychleji zorientoval Jiří Cetkovský, který z pozice mezi kruhy směle nasměroval kotouč podél Orctova betonu – 1:0. Ještě hůř mohlo být kladenským po dalekonosné přihrávce od brankové na modrou čáru v podání Čáslavy, Klejna byl ovšem beky hostů dokonale zpacifikován.

Kladno poté hrálo přesilovou hru při vyloučení Čáslavy, ale Moeller se snadno ubránil i díky vyhození Lašáka. Následně v sedmé minutě nebezpečně dorážel Somík, aby z protiútoku objel Patera branku a bekhendovou vyjížďku zakončil pouze do výstroje brankáře Lašáka.

Nečekaně brilantně sehrály ovšem Pardubice dvojnásobnou převahu v 11. minutě. Na lavici hanby pykali Čurilla s Mrázkem a domácí rozestavili útočný vzorec, ve kterém se přes Čáslavu dostal puk k okamžitě pálícímu Píšovi. S jeho bombou si pak skvěle poradil Radovan Somík, kterému stačilo před brankovištěm nastavit hůl – 2:0. Minutu po této akci mohl dokončit totální paralýzu hostů Snopek, jehož lehká střela skončila na břevně.

Pardubice se dostaly pod tlak

Před druhou třetinou byl oceněn bývalý reprezentant pardubického hokeje Libor Barta. Poté již začala druhá část, která se naopak oproti první nesla spíše v poklidném duchu bez zjevných příležitostí. V náznaku šance se ale ocitl Koukal, jemuž ovšem k úspěšné realizaci jeho strategie scházelo několik decimetrů.

V šesté minutě hráli Okenáři oslabení a druhá formace Moelleru rozpoutala před Orctem hotové peklo. Kladenský brankář s vypětím všech sil pochytal všechny pokusy snad všech členů této formace a často ani nevěděl jak.

Další ze série převah si zahrálo Kladno a bez otálení ji zužitkovalo. Bývalý pardubický obranář Novotný vychystal grandiózní přihrávku od obranné modré až mezi pardubické hlídací věže na druhou modrou. Tam si touš přebral Tomáš Horna a spěšnou střelou mezi Lašákovy betony snížil na 2:1.

Další příležitost si vypracovalo také Kladno. Kalla měl ovšem vychýlenou mušku. Naopak o mnoho lépe si počínali domácí minutu a dvacet vteřin před koncem druhé třetiny. Radovan Somík se dokázal prosadit opakovanou střelou, jejíž razance sice nebyla velká, ale za Orcta ovšem prošla – 3:1.

Moeller bral všechny body

S přáním pohlídat si dvoubrankové vedení a nedopustit drama. S tím vstoupil Moeller do závěrečného dějství. To se mu ale naplnit vůbec nepodařilo. V čase 42:11 našlápnul do kroku Martin Frolík a od mantinelu těsně za modrou napálil puk na Lašáka. Jeho výborně mířený příklep skončil v brance – 3:2.

Po následném rozehrání puku se do samostatného nájezdu dostal Divíšek, ovšem jeho forhendový blafák skončil na betonu Orcta. Ve 44. minutě byl vyloučen Nakládal a do šance se dostal Horna, kterému ale sebral jeho rychlou dorážku domácí strážce klece.

Domácí chtěli odpovědět. Tři pokusy si připravil Jan Starý. Nejprve Snopek projel středním pásmem a připravil pro něho šanci. Starý ovšem trefil pouze mantinel. Ve druhém pokusu tečoval přímo do náruče Orcta. Úspěch si prožil až při pokusu třetím, kdy padla branka opět při přesilovce. Koukal našel Starého, který vyčkal se střelou na vhodný moment a zavěsil do horní poloviny branky – 4:2. Nic na tom nezměnil ani Orctův akrobatický zákrok.

V 56. minutě ještě poslal Pivko promyšlenou přihrávku na Cetkovského, tomu bylo ale klidné zakončení znemožněno faulem. HC Moeller již další snížení nedopustil a připsal si do tabulky další tři cenné extraligové body.

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Po dlouhé době jsme se dostali do vedení, dokonce o dva góly. Ve druhé třetině jsme se trochu uspokojili, Kladno mělo nebezpečné brejky, ale ve třetí jsme zápas v klidu dovedli do vítězného konce.“

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Dali jsme dohromady sotva tři útoky, podali jsme nejlepší výkon venku. Rozhodla však první třetina a nástup domácích.“