20.11.2009
Štěpán Tomš, Jan Hrabal

Výborný nástup a zodpovědná hra. Pardubice vyhrály v Mladé Boleslavi

PARDUBICE — Tříbodový Radovan Somík a jistý navrátilec do branky Martin Růžička. Hokejisté HC Eaton Pardubice opět ví, jaké to je vyhrát za tři body. Základ vítězství v Mladé Boleslavi položili již v první třetině, ve které vsítili tři branky.

O2 extraliga, 25. kolo, pátek 20.11.2009, Metrostav Aréna

Mladá Boleslav

2:4
0:3, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 21:16 Pabiška (Král, Frolo), 57:32 Fabuš – 0:09 Somík (Cetkovský), 10:43 Klejna (Somík), 19:41 Cetkovský (Špirko, Somík), 45:44 Pineault (Radil). Rozhodčí: Jebavý, Šír – Tošenovjan, Vengřín. Vyloučení: 5:6, navíc Kasík (Mladá Boleslav) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 3915. Střely na branku: 28:28. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4. Nejlepší hráči: Lukáš Pabiška – Radovan Somík
Mladá Boleslav: Schwarz (20:00 Valent) – Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Jiruš, Jindra, Frolo – Pabiška, Král, Gajovský – Nouza, T. Sýkora, Boháč – Fabuš, Bahenský, Macho – Vrbata, Virkkunen, Handlovský. Trenéři: Vladimír Čermák a Jiří Šejba.
Dynamo Pardubice: Růžička – Jillson, Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Kolář II – Cetkovský, Špirko, Somík – Kolář I, Koukal, Zohorna – Pineault, Kousal, Pivko – Klejna, Radil, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Pardubice nastoupily do zápasu se změnami v sestavě. Do ní se vrátil po nemoci Martin Růžička, do prvního utkání Libor Pivko. Zdravotní patálie ovšem vyřadily Petra Sýkoru a Tomáše Divíška.

Radovan Somík skóroval už po devíti sekundách, gól posvětil videorozhodčí

Výborná třetina. Tak by se dalo z pohledu Pardubic shrnou to, co se odehrálo na ledě v první dvacetiminutovce. Sotva se diváci v hledišti usadili do sedaček, přihlíželi už po devíti sekundách střele Somíka, která se zpoza tyčky odrazila ven. Hra potom pokračovala další tři minuty, než se poprvé přerušovalo. Pardubickou branku posvětil po dlouhé debatě videorozhodčí, čas se vrátil o tři minuty zpět – 0:1.

V 6. minutě mohl srovnat Virkkunen, který je v Boleslavi na zkoušku, z mezikruží ale mířil těsně mimo. Ani Macho neuspěl v těsné blízkosti Růžičky, když pro něj puk v přesilovce vybojoval Nouza. Další úder přišel ze strany Eatonu v 11. minutě. Somík obral o puk Sýkoru a Klejna se s pomocí horní tyčky zapsal mezi střelce – 0:2.

Zaskočená Boleslav několik dobrých šancí neproměnila, jmenovitě to byl Fabuš, jenž ve výhodné pozici mířil nepřesně. Nejenže inkasovali domácí už po pár vteřinách hry, na konci třetiny navíc dostali nepopulární gól do šatny. Špirkovu ránu Schwarz ještě zlikvidoval, Cetkovský už ale trefoval prázdnou bránu – 0:3.

Mladá Boleslav sice snížila, režie zápasu byla však nadále na pardubických hráčích

Do druhé části nastoupil Michal Valent mezi boleslavské tyče místo reprezentanta Schwarze. Ve 22. minutě snížil Pabiška blafákem do bekhendu – 1:3. O minutu později měl na holi kontaktní branku Macho.

Boleslavské podržel nastoupivší Valent, který hned několikrát hasil vznikající požáry. Nejprve skvěle zlikvidoval pardubický brejk vyjetím až na modrou čáru, potom zneutralizoval Koukala a betonem i Radila.

Ve 38. minutě málem překvapil Růžičku nečekaný odraz puku, střelu Šterbáka už čekal a poradil si s ní. Sedm vteřin před druhou sirénou mířil Nouza pouze do spojnice tyčí.

Adam Pineault svým prvním gólem za Pardubice pojistil cennou výhru

Ani třetí přesilovku nedokázali Boleslavští na začátku třetí části využít. Nejnebezpečnější byla Žabkova rána od modré čáry, kterou jistil Růžička. Ve 46. minutě se zdálo být téměř rozhodnuto, když Pineault nekompromisně zakončil na zadní tyč – 1:4.

Při východočeské početní výhodě čtyři na tři pálil Havíř z dobré pozice nad, puk se ovšem od hrazení vrátil zpět před branku, odkud ho už domácí beci dokázali vyhodit.

Další snížení přišlo až v 58. minutě, když se Fabušovi podařilo puk protlačit za čáru – 2:4. Času už ale bylo málo, všechny body získaly Pardubice, které si tak napravily reputaci po nepovedeném úterním domácím vystoupení s Českými Budějovicemi.

Vladimír Čermák (BK Mladá Boleslav): „Zápas se rozhodl v první třetině, kdy jsme po třech stejných chybách při ztrátě kotouče na obranné modré čáře třikrát inkasovali. To by se nám nemělo stávat, měli jsme kotouče dostat do středního pásma. Soupeř nás potrestal a pak si hru až na některé momenty kontroloval dobrou obrannou hrou. Zlom mohl nastat při přesilovce pět na tři, ale bohužel jsme ji nezvládli. A jak se říká, mužstvo, které nezvládne přesilovku pět na tři, nevyhrává.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Základ našeho dnešního vítězství jsme položili v první třetině. Vyšel nám úvod, protože vstřelená branka po pár vteřinách byla strašně rychlá. I když jsme přes tři minuty museli čekat na to, jestli se potvrdí nebo ne. Hráči ale byli přesvědčeni, že to gól byl. Domácí byli v celé první třetině aktivnější, ale my jsme hráli to, co jsme si řekli v kabině. Velmi dobře ve středním pásmu, nepustili jsme domácí do přesilových situací a ještě jsme přidali dvě branky. Tento trend jsme neudrželi na začátku druhé třetiny, kdy jsme při hře čtyři na čtyři dopustili přečíslení a inkasovali jsme gól. Dalšími důležitými momenty byl závěr druhé třetiny, kdy domácí nastřelili břevno a ubráněná přesilovka pět na tři. Tam se zápas lámal.“