Třetí výhra a dokonce s nulou! Eaton vyhrál v Třinci i podruhé

21.3.2010 | Jan Hrabal

TŘINEC — Tři góly v rozmezí necelé minuty rozhodly o výhře hokejistů HC Eaton Pardubice ve čtvrtém čtvrtfinále v Třinci. Naprosto soustředěný a koncentrovaný výkon podtrhlo vychytané čisté konto Dominika Haška. Pardubice tak v sérii vedou 3:1 na zápasy.

ČF4, neděle 21.3.2010 od 18:15 hodin, Werk aréna
Oceláři Třinec

Branky a nahrávky: 7:58 Zohorna (Sýkora, Pivko), 8:39 Kolář I (Starý), 8:54 Špirko (Somík, Kolář II), 28:58 Cetkovský (Kočí, MacKenzie), 59:59 Píša (Koukal). Rozhodčí: Minář, Šír – Bryška, Hlavatý. Vyloučení: 10:13, navíc Platil, Balej oba 5 minut a osobní trest do konce utkání, Malec – Píša, Cetkovský všichni 10 minut osobní trest. Využití: 0:2. Diváci: 3573. Střely na branku: 28:43. Průběh utkání: 0:5. Nejlepší hráči: Josef Hrabal – Dominik Hašek. Stav série: 1:3.
Oceláři Třinec: Duba (8:39 Hamerlík) – Zíb, Hrabal, Cartelli, Seman, Malec, Andersons, Platil, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Balej, Polanský, Tomas – Pospíšil, Polák, Kanko. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Rákos – Nahodil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Třinec nastoupil do čtvrtého čtvrtfinále se dvěma změnami v sestavě. Do branky se postavil poprvé v sérii Tomáš Duba, do obrány se vrátil Janis Anderson místo Lubomíra Vosátka.

Nástup jako hrom! Během 56 sekund vedl Eaton 3:0!

Zatímco v sobotu musel Eaton čelit úvodnímu tlaku Ocelářů, tak o den později se nic takového nekonalo. První šanci hostující celek, hned ve 2. minutě zkoušel své štěstí Zohorna, na druhé straně musel zaskakovat Hašek helmou proti Balejově střele.

O chvíli později přišla nejluxusnější pasáž v podání pardubických hokejistů. Ale vezměme to pěkně postupně: Mario Cartelli ztratil kotouč, ten se přes Petra Sýkoru dostal k Liboru Pivkovi a poslal Eaton do vedení – 0:1 v čase 7:58.

Za 41 sekund to bylo už o dva góly. Trefil se totiž dnešní oslavenec (29. narozeniny) Jan Kolář po perfektní Starého příhře – 0:2 v čase 8:39. Třinečtí reagovali výměnou gólmana, do branky se tak vrátil Peter Hamerlík.

Tomu se však návrat vůbec nepovedl. Inkasoval totiž hned z první akce Východočechů: Radovan Somík vybídl k pěknému sólu po straně Rastislava Špirka a ten se trefil přesně pod horní tyč – 0:3 v čase 8:54!

Oceláři si vzali oddechový čas, jejich hra byla v troskách. Pardubičtí hokejisté kontrolovali vývoj první třetiny, v 16. minutě dokonce trefil Cetkovský tyč! Jedinou vážnější šancí domácích v úvodní dvacetiminutovce byla nebezpečná střela Peterka z mezikruží při přesilovce.

Disciplína a absolutní koncentrovanost

Pardubice předváděly v Třinci ve čtvrtém čtvrtfinále vysoce kvalitní podívanou, hrály přesně to, co potřebovaly. Nikam se nehnaly, ale měly-li prostor k útoku, využívaly ho o sto šest. Oceláři se jen s obrovskými obtížemi dostávali do útoku.

Ve 29. minutě utekl Eaton do čtyřgólového trháku. V přesilovce nahodil puk od modré obránce Kočí, v mezikruží tečoval kotouč Jiří Cetkovský přesně za Hamerníkova záda – 0:4. Pardubický útočník pak „kolébkou“ oslavil středeční narození své dcery Terezie.

V polovině zápasu zvonila tyč po Nakládalově střele z ostřejšího úhlu v signalizované výhodě. Eaton si dokonce pak vyzkoušel takřka dvouminutovou hru proti třem, ale tu neproměnil. I tak snesl výkon pardubických hokejistů nejpřísnější parametry.

Hosté zápas ovládli s bravurou

V úvodu třetího dějství se museli Východočeši bránit třinecké převaze po vyloučení Petra Sýkory, ale gólman Hašek nebezpečné situace před sebou v pohodě vyřešil. Neprosadili se Polanský a Pospíšil, kteří se dostali do zajímavých pozic.

Následný trest pro Roberta Kousala přinesl velkou šanci Ladislavu Kohnovi, jeho teč z mezikruží však brankář Hašek vychytal. Pardubice nepřipouštěly větší drama, zápas v klidu dovedly i přes Nakládalův trest za faul loktem do vítězného konce.

Třinec závěr neunesl, Oceláři vyprovokovali několik šarvátek, nejprve přišla boxerská vložka mezi Malcem a Cetkovským. Oba se rvali jen chvíli, po Cetkovského ráně skončil třinecký bek na zemi, sudí pak oba rohovníky od sebe odtrhli. Pak se chtěl rvát s mladými hráči Pardubic nepříčetný Platil, jenž nesmyslně krosčekoval Rákose. Rváčskou etudu zakončil pěstní souboj Jozef Balej versus Robert Kousal.

Zhruba 150 pardubických fanoušků oslavilo třetí vítězství v řadě. Východočeši se tak ze Slezska vrací za vedení 3:1 na zápasy. Další utkání uvidí pardubická ČEZ Arena ve středu 24. března 2010 od 18.10 hodin.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): „Sobotní utkání, které jsme v prodloužení prohráli, na nás zanechalo stopy. V úvodu to z naší strany nebylo dobré, zatímco Pardubice nastoupily sebevědomě. My jsme se probrali až za stavu 0:3 a začali jsme trošku hrát. Ale Pardubice hrály neskutečně koncentrovaně v obraně a těžko jsme se proti nim prosazovali. Fyzické vydání se hráčů sice bylo velké, ale Pardubice si výsledek pohlídaly.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Měli jsme výborný vstup do utkání. V deváté minutě jsme vedli 3:0, a to hrozně ovlivnilo celý zápas. Domácí se pak museli tlačit do útoku, my jsme mohli chytře čekat na šanci. Ale všechno se odvíjelo od našeho výborného začátku.“

Vzájemné zápasy 2009/2010
6.10.09 Oceláři Třinec – Dynamo Pardubice 1:5