7.2.2010

Rekordní výhra a Haškova první nula! Pardubice nedaly šanci Slavii

PARDUBICE — Nevídaný aplaus vestoje! Hokejisté HC Eaton Pardubice v utkání 49. extraligového kola rozdrtili pražskou Slavii 8:0 a připsali si nejvyšší výhru ve vzájemných zápasech. Dva góly Eatonu vsítil kapitán Petr Koukal, vše zezadu prvním čistým kontem v sezoně jistil Dominik Hašek.

O2 extraliga, 49. kolo, neděle 7.2.2010, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

8:0
3:0, 1:0, 4:0
Branky a nahrávky: 3:10 Semorád (Kousal), 12:36 Píša (Koukal, Starý), 19:05 Koukal (Kolář I, Jillson), 36:11 Sýkora (Pivko), 46:06 Koukal (Kolář I), 49:35 Somík (Jillson, Špirko), 57:22 Cetkovský (Pivko), 58:58 Kolář I (Koukal). Rozhodčí: Hradil, Mikula – Čech, Poruba. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 29:18. Průběh utkání: 8:0. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Michal Vondrka.
Dynamo Pardubice: Hašek – Mitchell, Havíř, Jillson, MacKenzie, Píša, Kočí – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Cetkovský, Pivko – Zohorna, Kousal, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Slavia Praha: Slipčenko (49:35. Neruda) – Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík, Sloboda – Havel, Červenka, Tomica – Kůrka, Clarke, Vondrka – Svoboda, Imbeault, Doležal – Holec, Růžička ml., Sklenář. Trenéři: Vladimír Růžička st. a Jiří Čelanský.

Aréna bouřila, Eaton předčil Slavii ve všech směrech

Předposledním soupeřem HC Eaton v základní části hokejové extraligy na domácím ledě nebyl nikdo jiný než Slavia Praha. Pardubice měly k dispozici téměř kompletní sestavu. Naproti tomu Pražané postrádali svého kapitána Beránka, po němž jeho „céčko“ přebral olympionik Červenka. Hosté, jenž se vzepjali z výsledkové mizérie, chtěli potvrdit svůj výkonový nárůst i se Slipčenkem v brance.

Ten se zapotil už ve čtvrté minutě, kdy Eaton vsítil svou první branku. Čtvrtá formace si na ledě počínala mistrně a po vydolování kotouče z rohu se dostal Kousal za branku, odkud přihrál Janu Semorádovi, který sjíždějíc před brankoviště našel mezeru v postoji brankáře Slavie – 1:0.

V osmé minutě hráli Pražané oslabeni o Svobodu a první formace domácích si vytvořila obrovskou příležitost, kdy po rozehrání Havíře pálil Koukal a puk mohl dorazit Starý. Ten byl ovšem tísněn obráncem soupeře. Podobně dopadla i šance Pivka o minutku později. Další převaha hraná od 12. minuty byla také ze strany Pardubic dobře rozehrána. Druhá přesilovková formace hosty načala a Koukalova dorazila.

Pardubice hrající hokej takříkajíc „až do prázdné branky“ vsítily tedy svou druhou branku ve své druhé převaze. Přes Starého se puk dostal ke Koukalovi, který byl tísněn a ke střele se nedostal. Stačil ale puk posunout doleva na z druhé vlny najíždějícího Aleše Píšu, jenž trefil polo odkrytou klec – 2:0. Ještě před touto akcí mohl skórovat Červenka, ale jeho nájezd se střelou do protipohybu Haška skončil na mantinelu.

Aréna si zabouřila ještě jednou. Gólem do šatny zvýšil Petr Koukal na 3:0. Jillson zachytil puk na modré čáře a poslal jej zpět po mantinelu za branku, kde si jej přebral Kolář, jenž neváhal a poslal jej do mezikruží Koukalovi, jenž „z jedničky“ propálil Slipčenka – 3:0.

Skóre stouplo až na nemilosrdných 4:0

Do druhého dějství přivítala oba týmy opět velmi hlučná atmosféra, která zápasu takového kalibru dozajista slušela. Hosté tentokrát nastoupili s poněkud vyššími obrátkami a částečně přebrali otěže. Důkazem budiž akce Růžičky, jehož vyzval do sóla Kadlec. Následně byl vyloučen Červenka a první formaci Pardubic utekl kotouč…

…K nájezdu tak našlápl Tomica a Hašek hasil požár až na brankové čáře a to svým typickým zalehnutím kotouče. Naopak slibně vypadala akce, kdy Sýkora pálil od modré a Cetkovský s Pivkem doráželi. Slipčenko byl ale tentokrát pozorný. Ve 27. minutě si první přesilovku zahráli také Pražané. Udeřit ovšem mohli domácí a to Pineaultem, který proběhl kolem obrany hostů, ale jeho střela skončila na betonu strážce pokladnice slávistů.

Ve 32. minutě si Hašek poradil se složitou situací, kdy na konci akce Slavie stál Imbeault. Na druhé straně se o tři minutky později protáhl kolem mantinelu jako lasička Píša, ale následná akce Sýkory ještě v kleci neskončila. Až v čase 36:11 se Petr Sýkora prosadil obrovskou bombou téměř od modré čáry. Puk mu přihrál Pivko – 4:0. Pardubice tak využily již druhou přesilovku.

Největší příležitostí hostů, aby alespoň zkorigovali vývoj večera byla 54 sekundová převaha pět na tři. Ale obranná severoamerická trojice Pineault – Mitchell – Jillson si s hosty i přes drobné problémy poradila. Skóre se neměnilo.

Nejvyšší výhra Pardubic nad Slavií v historii – 8:0

Slavia ani přes výrazně nepříznivé skóre na vývoj utkání nerezignovala a snažila se dál, a to aspoň o snížení stavu. K tomu mohlo dojít například ve 44. minutě, když si Hašek zahrával s rozehráním puku. Ale jako vždy se mu rozehrávka zdařila. Ve 45. minutě měl Hašek štěstí, když ležel před brankovištěm a Žižka jej nedokázal přehodit.

Pověstného „bůra“ a jeho pátý dílek obdržela Slavia ve 46. minutě. Jako dva pašeráci přešli přes modrou hranici Kolář s Koukalem. Koukal přihrával do tandemu, Kolář vrátil puk zpět se šťastným odrazem k Petru Koukalovi, který měl od obrany hostů dost času na zakončení – 5:0. Ve 48. minutě dostal Eaton výhodu dvou hráčů v poli. Na 55 vteřin. Největší šanci spálil nadvakrát Pineault.

Pardubická kanonáda pokračovala v 50. minutě. Jillson objel klec hostů a přihrál křížem Radovanu Somíkovi, který vyslal slabý pokus, jež skončil za zády odevzdaného, či nesoustředěného Slipčenka. Střela ovšem prošla zpoza obránce – 6:0. V zápětí došlo ke střídání brankářů hostů a Slipčenka nahradil Neruda.

Hašek si hlídal potenciální nulu i v 55. minutě, kdy efektně lapil švih Kadlece od modré. Další branku, a to sedmou obdržela Slavia a tentokráte Neruda. Pivko zachytil puk na modré, přihrál Jiřímu Cetkovskému a ten přesně mířenou a zároveň ladnou střelou trefil roh branky – 7:0. Neuvěřitelnou osmou branku vsítil minutu před koncem Kolář, který se se situací nepáral a příklepem se trefil – 8:0. Domácí tak zcela zaslouženě zvítězili s grandiózním skóre.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Vítězství jsme položili základ již v první třetině, kdy jsme hráli velmi dobře. Už v minulém utkání v Brně jsme ji odehráli podobně kvalitně, ale převahu jsme nedokázali vyjádřit gólově. Proti Slavii jsme naši převahu i brankově, to bylo pro nás hodně povzbuzující. Slavia byla ve druhé třetině daleko agresivnější, srovnávali jsme se s tím hůře, v této době nebylo utkání rozhodnuté. Paradoxně my jsme v této chvíli přidali čtvrtý gól, kterým jsme zlomili odpor soupeře. Ve třetí dvacetiminutovce jsme se opět zlepšili, přidali jsme další góly. Jsme také rádi, že Dominik dosáhl kýžené nuly a že jsme skloubili produktivitu v útoku s dobrou prací v defenzívě.“

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): „Dnešní utkání rozhodl náš katastrofální vstup do něj. Pardubicím jsme nebyli v první třetině důstojným soupeřem. Byli jsme schopni konkurovat domácím pouze sedmnáct minut ve druhé třetině. Při největším tlaku jsme se ale dostali do oslabení a Pardubice opět skórovaly. Pak už vývoj zcela kontrolovaly a dotáhly ho do konečného výsledku.“