5.10.2012
David Záruba

Prokletí zlomeno! Pardubice na pátý pokus doma vyhrály

PARDUBICE — Konečně! Až v pátém domácím zápase v sezoně dokázali hokejisté hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvítězit. Povedlo se jim to v repríze loňského čtvrtfinále proti Vítkovicím, které po zodpovědném výkonu porazili 3:1. O výsledku rozhodly zejména dvě slepené branky domácích v polovině utkání.

Tipsport extraliga, 35. kolo, pátek 5.10.2012, ČEZ Arena Pardubice

3:1
0:0, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 32:11 Cetkovský (Kočí; 5/5), 32:40 Benák (Semorád; 5/5), 47:38 Somík (Zohorna; 5/5) – 44:48 Hruška (Ujčík; 5/5). Rozhodčí: Minář, Pešina – Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:6 (2:3, 0:2, 0:1). Bez využití. Diváci: 7590. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči: David Krejčí – Radim Hruška.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Píša, Kindl, Kočí, Ďaloga, Vašíček – Hemský, Krejčí, Starý – Bartek, Kousal, Somík – Brendl, Beech, Cetkovský – Semorád, Nosek, Zohorna. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Málek – Malík, Polák, Barinka, Voráček, Sloboda, Rehák, Sedlák – Szturc, Burger, Huna – Svačina, Hruška, Ujčík – Klimek, Roman, Šedivý – Kolouch, Hlinka, T. Káňa – Walker. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

V pardubické sestavě se poprvé objevila třetí posila ze zámoří David Krejčí. Útočník Bostonu Bruins oblékl dres s číslem 11 a postavil se do první formace mezi Hemského a Starého.

Hemský s Krejčím si okamžitě sedli, na gól jejich akce nestačily

Pardubice nechtěly na nic vyčkávat a od prvního střídání se nastěhovaly do útočného pásma. Své možnosti naznačil hned při úvodní akci David Krejčí, který svou dobrou střeleckou možnost ještě vylepšil pasem na Hemského, ten ale sám před Málkem na svého soka nevyzrál.

Ofenzivní snahu domácích ještě podpořil faulem Kolouch. Pardubice se dokázaly usadit v okolí Málka, avšak větší rozruch vyvolal pouze tvrdý hit jednoho z vítkovických hráčů proti Krejčímu. Vítkovičtí se osmělovali hodně zlehka. Ojedinělý pokus vyslal nad Salfického branku Klimek.

Vítkovice se dostaly do hry díky početní výhodě při vyloučení Somíka. Burgrova pětka se usadila v útočném pásmu a se střelbou rozhodně nešetřila. Nejblíže ke gólu byl Huna, jenže v jasné pozici kousek od branky minul. I další vítkovická přesilovka při faulu Zohorny snesla přísné parametry. Barinka řídil rozehru od modré čáry, Burger se snažil tečovat mezi kruhy. Salfický proti řadě pokusů svoji branku uhájil.

V závěru třetí třetiny fauloval Píšu vysokou holí Šedivý a obdržel dvojnásobný menší trest. Pardubice opět vytvořily před Málkem pevný zámek, který však nedokázaly přetavit ve střelbu. Až v závěru si domácí při rychlém útoku dokázali vytvořit gólovou šanci, Hemský ale Krejčího přihrávku před poloprázdnou brankou netrefil.

Dvě slepení branky během 29 vteřin dostaly Pardubice do ráže

Podobně jako na začátku zápasu se bleskově do šance dostal první pardubický útok. Ideální pas Hemského netrefil Krejčí. Domácí nadále trávili více času v útočném pásmu, ale ani v přesilovce nedokázali vyzrát na pohotového Málka. Vítkovičtí navíc mohli jít do vedení, když situaci dva na jednoho vyřešil Klimek střelou, která skončila na pravé Salfického tyči.

Chvilku po polovině zápasu se blýsknul individuální akcí Krejčí. Ten se prohnal střední třetinou a s pukem obalamutil i posledního beka, ke gólu scházelo jen dotáhnout blafák. Hned v další minutě se pardubičtí hráči dočkali. Jiří Cetkovský nic nevymýšlel a střední vzdálenosti napálil kotouč za překvapeného Málka – 1:0.

Sotva stihla hala utichnout a mohlo se slavit znovu. Za 29 vteřin totiž vlétl neohroženě před Málka Semorád a akci na brankovišti dokonal další dravec Václav Benák – 2:0.

Pardubice slepené góly pořádně nabudily a červených dresů najednou bylo celé kluziště. Zpátky k trpělivé hře je vrátil Šedivý, který se schoval za záda domácích beků a po přesném pasu pálil na Salfického. Pardubický matador souboj vyhrál a puk triumfálně schoval v lapačce.

Tím ale dramatické momenty rozhodně nekončily. Situaci dvou proti jednomu vyřešil Somík přihrávkou na Bartka, jehož parádně vylapal Málek. Za půl minuty se vstříc Málkovi rozjel Beech, naznačil střelu a chytře objel branku. Následně však kanadský útočník nedokázal zasunout kotouč do odkryté klece, kus černé gumy se svezl pouze po brankové čáře, což potvrdil i videorozhodčí.

Hitparádu šancí zakončila dvojice Hruška – Ujčík. Prvně jmenovaný chtěl přihrávat svému kolegovi, ale jelikož dobře do cesty padl Vašíček, musel Hruška pálit. Salfický s touto variantou počítal a udržel čisté konto.

Pardubice si první domácí výhru v sezoně pohlídaly

A do třetice se při prvním střídání dostal do obrovské šance Hemský. Tentokrát mu servíroval puk zpoza branky Starý, ale pardubická 83 opět ztroskotala na Málkovi. Vzápětí mohl na rozdíl tří branek zvýšit Somík při přečíslení druhé formace, proti byl Málkův beton.

Ani ve třetí třetině oba týmy neupustily od aktivního pojetí a na ledě se tak bylo pořád na co dívat. Bartek nejprve netrefil poloprázdnou branku a hosté trestali. Ve 45. minutě přečíslení perfektně sehrála dvojice Ujčík – Hruška, který svou druhou šanci proměnil přesnou ranou pod břevno – 2:1.

Leckoho možná napadaly černé myšlenky, ale ty velmi rychle zaplašil Radovan Somík, když ze vzduchu doklepl za brankovou čáru nahození Zohorny – 3:1. A opět to byli domácí, kteří se přesnými kombinacemi snažili dobýt Málkovu klec.

Vítkovice o možný tlak připravil faulem Marek Malík a Pardubice už si v závěru hlídaly první domácí tříbodovou výhru v sezoně. Tentokrát už nenechali Východočeši nic náhodě a závěrečné vteřiny trávili daleko od Salfického.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dnes to bylo kvalitní utkání, ke kterému přispěla obě mužstva. Měli jsme dobrý vstup do utkání, vytvořili jsme si tlak a šance, ale bohužel to bylo bez gólu. Soupeř nás pak zmrazil dvěma vydařenými přesilovkami, ve kterých jsme několikrát se štěstím odvrátili gól. Podržel nás Dušan Salfický. Myslím si, že dnes to byl z naší strany po herní stránce dobrý výkon a zaslouženě jsme vyhráli. Důležité momenty byly první a třetí gól, kterým jsme rychle odpověděli na snížení Vítkovic.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Před zápasem jsme udělali určité změny v sestavě i se změnou v naší hře, kdy jsme se maximálně chtěli zaměřit na to, abychom neinkasovali jako první. Předpokládali jsme, že to bude hodně důležité, což nakonec bylo. První polovinu zápasu se nám to i díky výbornému výkonu Romana Málka dařilo, ale pak jsme inkasovali gól a v dalším střídání druhý. I tak jsme si vytvořili řadu gólových příležitostí, které sice nevedly ke gólu, ale věřili jsme, že ve třetí třetině můžeme uspět. Bohužel se nám vydařila jen jedna krásná akce, ale pak jsme brzy inkasovali na 3:1 a domácí si už zápas pohlídali.“