20.2.2007
Vladimír Gregor

Pardubice zajistily Chemopetrolu předčasnou dovolenou

V závěrečném kole základní části extraligy zavítal do ČEZ Areny Litvínov, jenž na rozdíl od domácího celku neměl ještě jistou svou účast v nadcházejících vyřazovacích bojích. Jenže domácí celek nehodlal svému soupeři dát nic zadarmo. Účet utkání otevřel král ligových střelců Petr Sýkora a do černého stihli do poloviny utkání zamířit i Tomáš Blažek a Jan Čaloun. Chemici nechtěli dát svou kůži lacino a silou vůle minutu a půl před koncem vyrovnali. Do play off jim ale chyběla stále ještě jedna branka. Vabank hru bez gólmana však už po několika vteřinách ukončil střelou do prázdné branky Peter Pucher.

O2 extraliga, 52. kolo, úterý 20.2.2007, ČEZ Arena Pardubice

4:3
2:1, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 1:42 Sýkora (Čáslava), 8:12 Blažek (Rolinek), 29:32 Čaloun (Pucher), 59:38 Pucher (Blažek) – 7:56 Jánský (Gýna), 38:21 Reichel (Jenáček), 58:36 Jenáček (Kubinčák). Rozhodčí: Rejthar, Husička - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:4, navíc Mrázek (Pardubice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 9065. Střely na branku: 36:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Čech, Linhart, Šeda – P. Sýkora, Blažek, Rolinek – Hlinka, Pucher, Andrašovský – Mrázek, Koukal, Ondřej – Cetkovský, Starý, Čaloun. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Litvínov: Hübl – Šlégr, Hranáč, Punčochář, Skuhrovec, Gýna, L. Poživil – Kubinčák, Reichel, Jenáček – Kopecký, Branda, Prorok – Jánský, Lukeš, Trávníček. Trenéři: Jaroslav Hübl a Petr Rosol.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Blesková odpověď Tomáše Blažka

Karty byly před utkáním rozdány jasně – Pardubice chtěly, Litvínov pro 100% jistotu play off musel. Chemici proto vlétli do utkání jak stádo splašených býků a Lašák během minuty hry musel čelit ranám Proroka a Šlégra, z bezprostřední blízkosti neproměnil dvě šance ani kapitán Reichel. Zýkonitě tak přišel trest. Sýkora obral o kotouč tápajícího Hranáče a krátký nájezd zakončil tvrdou ranou z pravého kruhu po ledě k tyči – 1:0.

Hosty inkasovaný gól viditelně zaskočil a po prudkém příklepu Snopka zachránil Litvínov jen bleskový reflex Hübla. Černožlutí dostali po faulu Koukala příležitost první přesilové hry, jenže po brejku Blažka a navazující akci Rolinka hned po buly nakonec mohli být rádi, že znovu neinkasovali. Paradoxně již po návratu Koukala nahazoval Gýna od modré puk na pardubickou branku, Lašák puk neudržel a navíc jej nešťastně posunul k volnému Jánskému, jenž gólovou nabídkou nepohrdl – 1:1.

Radost chemiků však měla jepičí život. Hned po buly ve středovém kruhu posunul Rolinek kotouč do jízdy Tomáši Blažkovi a ten nedal parádním blafákem Hüblovi šanci na úspěch – 2:1. Také Pardubice si vzápětí vyzkoušely přesilovou hru, poté co byl Reichel v brankovišti Jána Lašáka až příliš dotěrný. Ta ovšem nakonec vyzněla do ztracena i přes poměrně nadějné rány Snopka a Havíře.

Tempo s přibývajícími minutami trochu opadlo a vyložené šance zmizely úplně. Litvínov hrál další přesilovku při vyloučení Rolinka, ale pozorný Lašák změnu skóre nepřipustil. Na pořádnou šanci se tak čekalo až do poslední minuty hry. V ní domácí obraně ujel Kubinčák a Píša na poslední chvíli zatáhl za záchrannou brzdu. Dvouminutový trest byl v dané chvíli asi tou nejlepší možností.

Kontakt Litvínov udržel

Dohrávaná přesilovka dostala Litvínov hned zkraje třetiny do obranného pásma Pardubic, těm se ale dařilo poměrně jednoduše hosty zbavovat puku a vyhazovat. V momentě vypršení Píšova trestu navíc ujel po pravé straně Hlinka, naservíroval bekhendem puk před branku Pucherovi a Hübl si připsal další důležitý zákrok.

Další možnost ke skórování si domácí celek připravil v přesilové hře, když trestnou lavici zahříval Jánský. Hezká kombinace našla Čalouna na levém kruhu, ale Hübl si s jeho střelou mířenou mezi betony dokázal poradit i v nelehké pozici během přesunu od tyče k tyči. Pardubice pokračovaly v aktivní hře a šance na sebe nenechaly čekat. Zblízka nejdřív přestřelil Mrázek a po přihrávce Píši šel sám na Hübla Rolinek, kterému znemožnil lepší koncovku faulující Hranáč.

Litvínov v oslabení naprosto propadl. Nejprve se ještě nepodařilo brankově zúročit dvě kombinace na zakončujícího Snopka z mezikruží, pak už bylo ale s hosty zle. Pucher našel před brankou Čalouna a kanonýr jeho formátu se v takové situaci mýlí málokdy – 3:1. O jistotu play off bojující chemici se ale nevzdávali a v následujících minutách zatlačili domácí celek do jeho obranného pásma. Jejich tlak navíc podpořila dvě po sobě jdoucí vyloučení Čecha, jenže hosté i přes řadu střel a enormní snahu ne a ne vsítit kontaktní branku.

Co se nedařilo kombinací v přesilovkách a souvislým tlakem, povedlo se náhodou. Jenáčkova střela se odrazila k Robertu Reichlovi před prázdnou branku a ten puk rychle zametl za brankovou čáru – 3:2. Hned zas bylo o co hrát, vzápětí navíc sudí Husička „sežral“ Prorokovi jeho přifilmovaný pád a Litvínov dostal další půlenou početní výhodu.

Pucher sebral chemikům play off

V dohrávané přesilovce Litvínova se zajímavou tečí prezentoval obránce Hranáč a Lašák zasáhl jen s největšími obtížemi. Hosté neměli vzhledem k průběžným výsledkům z ostatních stadionů nic jisté, a tak se snažili minimálně vyrovnat. Po nedovoleném zákroku Poživila se ale museli dvě minuty bránit v oslabení. Nutno dodat, že tato přesilovka se domácímu celku vůbec nepovedla.

Důležitý moment přinesla 47.minuta hry. Mrázek fauloval loktem projíždějícího Jánského a byl s větším trestem nekompromisně vykázán do šatny. Litvínov roztočil kolotoč před Lašákem a po střele Punčocháře zvonila spojnice tyčí. Na druhé straně nedotáhla úspěšně brejk 2 na 1 dvojice Blažek-Koukal. Domácí se srdnatě bránili a stálo při nich i potřebné štěstí, poté co Lašákova položená hůl přizvedla nad břevno pokus Proroka.

Chemikům ani trochu nenahrávaly výsledky z Vítkovic a Karlových Varů a po neproměněné dlouhé přesilovce začaly jejich nervy pracovat naplno. Pardubice se snažily o co možná nejúčelnější hru, tj. vyhazování puků z vlastní třetiny a čekání na brejky. Dvě minuty před koncem vytáhl parádní zákrok lapačkou Lašák proti příklepu Proroka, jenže z další akce našla křížná přihrávka Kubinčáka před brankou najetého Jenáčka a jeho teč vrátila Litvínov do hry o play off – 3:3.

Litvínov to v poslední minutě zkusil ještě bez brankáře, ale sen o play off se rozplynul po Pucherově střele do opuštěné branky – 4:3.