27.8.2007

Pardubice si poradily s Třincem i únavou. Finále poháru je tady!

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Takový přípravný zápas Moeller potřeboval. Po včerejším náročném duelu v Luganu sehráli Východočeši další těžký zápas. V semifinále Tipsport Hockey Cupu porazili Třinec 4:2. Pardubice se dostaly už ve 4. minutě do vedení zásluhou obránce Jana Koláře, po třineckém vyrovnání se trefil Jan Snopek. Slezané opět zvládli srovnat krok, ale nato ihned odpověděl Tomáš Blažek. Pět minut před koncem nádherně do růžku zamířil Michal Šeda a Východočeši si cenné vítězství a postup do finále nenechali vzít. To se hraje 4. září od 17.00 v Chrudimi proti vítězi zítřejšího zápasu mezi Českými Budějovicemi a Karlovými Vary.

THC, pondělí 27.8.2007, Zimní stadion Chrudim

Oceláři Třinec

4:2
1:1, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 3:42 Kolář (Klejna, Čech), 27:36 Snopek (Hlinka, Andrašovský), 29:52 Blažek (Havíř), 55:06 Šeda (Somík, Hlinka) – 7:50 Martynek (Peterek), 29:36 Štefanka (Sekeráš, Švarný). Rozhodčí: Minář – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 820. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.
Dynamo Pardubice: Koutský – Snopek, M. Šeda, J. Nakládal, Havíř, Linhart, Posmyk, Kolář II, Čech – Somík, Hlinka, Andrašovský – Ondřej, Blažek, Tvrdík – Starý, Koukal, Cetkovský – Klejna, Rákos, Zohorna. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Oceláři Třinec: Čechmánek – Andersons, Kania, Sekeráš, Švarný, Seman, Malec – Skořepa, Štefanka, Korhoň – Martynek, Peterek, Zálešák – Kolusz, Stals, Berzinš – Polanský, Pánik, Pavelek. Trenéři: Pavel Marek a Jiří Juřík.

Úvod zápasu lemovaly dvě přesilovky pět na tři, ale obě zůstaly nevyužity. Nejprve si tuto výhodu vyzkoušeli Třinečtí borci, když krátce po sobě putovali za katr Michal Šeda a Michal Tvrdík. Téměř minutu a půl dvojité výhody hosté nevyužili. Nejnebezpečněji se v těchto chvílích jevila ostrá rána Ľubomíra Sekeráše od modré čáry, kterou Vladislav Koutský v brance HC Moeller Pardubice lapil.

Domácí toto oslabení přežili a naopak udeřili při vlastní přesilovce (vyloučen byl obránce Sekeráš za sekání). Ve 4. minutě nahrál Michal Klejna obránci Janu Kolářovi na modrou čáru, jehož bleskové nahození doplachtilo až do sítě – 1:0.

Pardubice po vstřelené brance ožily, například druhá řada Moelleru dostala při svém dalším střídání soupeře pod až neskutečný tlak, který musel řešit faul Jakuba Kanii. Krátce po něm vyl mimo hrací plochu vykázán Juris Stals a Východočeši hráli téměř minutu proti třem.

Převahy využili Pardubičtí k vytvoření několika nebezpečných situací před Romanem Čechmánkem, ale všechny skončily dobře pro hostující obranu. I když nahrávka Radovana Somíka z rohu na Miroslava Hlinku před bránu a jeho následná střela musela třineckým gólmanem, který chytil touš betonem, řádně postrašit.

Jenže! Třinec nečekaně udeřil v oslabení. V 8. minutě ujela dvojice Jan Peterek – Rostislav Martynek a na ukazateli se rozsvítilo 1:1. Zkušenější Peterek ideálně přihrál svému mladšímu kolegovi, jenž zasunul kotouč do branky.

Solidně zaplněné tribuny chrudimského stadionu nadále sledovaly pohlednou podívanou, nutno doplnit, že aktivnějším týmem byli domácí, ale i Slezané dokázali zle zatopit pardubické defenzívě. Divák se rozhodně nenudil.

Druhé dějství začalo velkou šancí pro Oceláře. Ve 22. minutě ujel všem Rostislav Martynek, ale Vladislav Koutský zlou situaci pro Pardubice vyřešil s bravurou.

O šest minut se pardubičtí hokejisté radovali z opět nabytého vedení. Moeller využil přesilovku pět na čtyři zásluhou rychlé střely Jana Snopka, který po bleskové přihrávce od Miroslava Hlinky prostřelil přesunujícího se Romana Čechmánka – 2:1.

Radost v ochozech chrudimského stánku nevydržela dlouho. Chvíli po vstřelené brance byl vyhození puku mimo hrací plochu vyloučen Marek Posmyk a Oceláři využili nabídnuté příležitosti: velmi pohlednou střelu Juraje Štefanka do horního růžku nemohl Vladislav Koutský chytit – 2:2.

Ale! Za šestnáct sekund bylo zase všechno jinak! Prakticky ihned po buly zamířila druhá pětka do pásma a nepřehledné situace před Romanem Čechmánkem využil Tomáš Blažek. Ten z otočky vrátil Moelleru vedení – 3:2.

Pardubice byly aktivnější, dostávaly se častěji do soupeřovy obrany. Ve 34. minutě pořádně Třinecké postrašila dvojice Jan Snopek – Dušan Andrašovský. Střelu vzduchem slovenský forvard umně tečoval těsně vedle branky. Nádherný moment!

Třetí třetina nabídla pokračování pardubické převahy. Jednogólové vedení bylo ale velice ošidné. Moeller se soustředil na defenzívu, ale zároveň vyrážel do nebezpečných akcí. Ve 45. minutě se většina stadionu radovala po střele Petra Koukala. Televizní záběry odhalily, že se kotouč odrazil od tyčky do břevna a pak zpět do bitevního pole.

Pardubice se dokázaly dostat do pěkných situací i v oslabení, třeba Tomáš Blažek v 52. minutě se prodral až před Romana Čechmánka, kterého sice překonal, ale kotouč mířil nad branku.

Veseleji v domácích řadách bylo ale v 56. minutě. Michal Šeda dostal od Radovana Somíka kotouč přesně tam, kam potřeboval. Volný mezi kruhy zacílil přesně pod víko – 4:2.

Východočeši si trpělivou hrou nenechali vzít cenné vítězství a postup do finále letní pohárové soutěže. Zápas v pohodě, byť v 57. minutě musel Vladislav Koutský vytěsnit ránu Ľubomíra Sekeráše maskou, dovedli do vítězného konce.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Byl to vynikající zápas s obrovským nasazením. My jsme měli spoustu šancí a podle mého názoru mělo utkání nadstandardní úroveň vzhledem ke stavu přípravy. Mělo parametry vrcholné soutěže. Po cestě ze Švýcarska jsem čekal od našich hráčů vlažnější tempo, ale musím říci, že mě příjemně překvapili.“