25.10.2013

Pardubice prohrály v Litvínově, protrhly gólovou smůlu

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v utkání 15. kola Tipsport extraligy v Litvínově 1:5. Domácí Verva vyhrála díky lepší produktivitě, nulu na střeleckém kontě Pardubic v poslední době odčaroval Radoslav Tybor.

Tipsport extraliga, 15. kolo, pátek 25.10.2013, Zimní stadion Ivana Hlinky

5:1
1:0, 1:0, 3:1
Branky a nahrávky: 7:16 Rosa (Hanzl, Ručinský), 32:35 Jánský (Hübl), 42:00 Šlégr (Trávníček, Piroš), 42:48 Hübl (Lukeš), 53:42 Lukeš (Hübl) – 44:56 Tybor (Gregorc, Starý). Rozhodčí: Kalivoda, Turčan – Bádal, Jiří Svoboda. Vyloučení: 8:4 (3:1, 4:1, 1:2). Bez využití. Diváci: 4884. Střely na branku: 34:43 (12:11, 10:18, 12:14). Srážky: 10:5 (6:5, 2:0, 2:0). Vhazování: 35:33 (10:11, 11:14, 14:8). Blokované střely: 16:5. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1. Nejlepší hráči: Pavel Rosa – Jiří Cetkovský.
Litvínov: Francouz – Šlégr, Gula, Pavlík, Zeman, Posmyk, K. Černý – Jánský, Hübl, Lukeš – Rosa, Hanzl, Ručinský – Martynek, Piroš, Trávníček – Majdan, Jurčík, J. Černý. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Marha, Somík – Cetkovský, Nosek, Zohorna – Radil, Kousal, Tybor – Lenc, Číp, Starý. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Pardubickým hokejistům se zápas v Litvínově nepovedl. Východočeši toužili protrhnout střeleckou smůlu, to se jim pomohlo až na začátku třetí třetiny…

Domácí udeřili po promarněném trestném střílení Pardubic

Nástup do utkání se lépe povedl domácím hokejistům. Východočeši hned od prvního vhazování zatlačili na soupeře a vybojovali přesilovku. Na jejím konci se ve velké šanci zjevil Radoslav Tybor, byl však faulován. Následné trestné střílení pardubického útočníka chytila lapačka Pavla Francouze.

O chvíli později zahrozil navrátilec do sestavy Radek Číp. Dvakrát se dostal před branku, pokaždé však ho vychytal gólman Vervy. Další pardubickou šanci měl Tomáš Nosek, jeho pokus opět zlikvidoval strážce litvínovské branky.

Severočeši pak gólově udeřili z první šance. Akci začal Martin Ručinský, z úhlu projel před branku a zpětnou přihrávkou vybídl ke střele Robina Hanzla. Gólman Salfický ji vyrazil, na dorážku Rosy už byl u tyčky krátký – 1:0.

Domácí hokejisté pak mohli zvýšit své vedení po Radilově sekání, neuspěli však. Ke konci prvního dějství měly Pardubice k dispozici početní výhodu, tu ubránily. V předposlední minutě se do zakončení probil Radek Číp, neuspěl však.

Litvínov navýšil vedení

Na začátku prostřední části hry se Pardubice bránily, když za nedovolené bránění putoval za katr Radek Číp. Během tohoto oslabení měl Litvínov šance, ty ale udržela pardubická obrana.

Pardubice se snažily tlačit dopředu a prolomit střelecký nezdar, dlouho se jim to ale nedařilo. Litvínov zahrozil ve 28. minutě, puk se zvláštně po jeho nahození odrazil od mantinelu, dojel ho útočník Hübl, ale pardubický brankář situaci ustál.

Ve 32. minutě se ukázal Robert Kousal. Nejdřív se od jeho nohy odrazil puk k tyčce, pak snad čtyřikrát dorážel, ale Francouzův beton nepřehodil.

A tak opět gólově zablesklo na opačné straně. Viktor Hübl z rohu kluziště vyjel do kruhu, jeho střelu Dušan Salfický vyrazil. Na dorážku Petera Jánského zblízka byl krátký, půlka branky zůstala prázdná – 2:0.

Na konci druhé třetiny se mohl prosadit Petr Sýkora, který dostal puk před branku a z první bekhendem pálil. Francouz ho vychytal.

Pardubickou nulu odčaroval Radoslav Tybor

Přesně po dvou minutách hry ve třetí třetině navýšil vedení Litvínova obránce Jiří Šlégr. Poslanec parlamentu skočil z trestné lavice na led, Michal Trávníček ho vyslal do sóla a olympijský vítěz bombou prostřelil Salfického – 3:0. O 48 později vedli domácí už o čtyři branky. Faulovaný Lukeš poslal puk na Hübla, který z mezikruží překonal pardubického brankáře – 4:0.

Snížení na rozdíl tří branek a prolomení smolné série se Východočeši dočkali v čase 44:56. Střelou přes obránce Posmyka se prosadil Radoslav Tybor a ukončil pardubické čekání po 234 minutách a 46 vteřinách – 4:1.

Chvíli na to měl slovenský forvard další střeleckou možnost. Proháčkoval se před Francouze, ale zblízka na něj nevyzrál. Brankář Vervy pak ukončil i závar zalehnutím puku.

Poslední gólové slovo měla domácí Verva. V 54. minutě při hře čtyř proti čtyřem se z mezikruží po pěkné spolupráci se svými kumpány prosadil František Lukeš – 5:1. Na další snížení nenašli hosté síly.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Pardubice byly v úvodu aktivnější a měly hodně šancí. Naštěstí jsme první branku vstřelili my, což bylo důležité. Podržel nás brankář a neinkasovali jsme v oslabení, to byl klíč k úspěchu. Jsme rádi, že jsme to ve třetí třetině brankově potvrdili a zvítězili.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Budu stručný. Byla to lekce z produktivity. Tak jako v minulých zápasech hrajeme, ale chybí nám agresivita před brankou. Měli jsme trestné střílení, ale ani z toho jsme se neprosadili. Musíme na tom zapracovat, protože naše produktivita je mizerná.“