22.2.2013
Roman Zajíček, Jan Hrabal

Pardubice počtvrté v sezoně porazily Brno a zvýšily naději!

BRNO — Veledůležitý zápas zvládli hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice za tři body. Dvakrát sice Východočeši prohrávali v brněnské Kajot areně, ale vždy dokázali vyrovnat. Vítězný gól, který završil obrat, vstřelil na začátku třetí třetiny dvougólový střelec Martin Bartek. Hosty fantasticky podržel Dušan Salfický. Pardubice se nevzdávají v boji o play off, v neděli přivítají Spartu Praha. Bude vyprodáno?

Tipsport extraliga, 50. kolo, pátek 22.2.2013, Kajot aréna

Kometa Brno

2:3
2:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 1:46 Lušňák (Holec; 5/5), 18:46 Holec (Lušňák, Burian; 5/5) – 9:52 Bartek (Cetkovský, Kočí; 4/5), 35:22 Kočí (Semorád, Nosek), 44:49 Bartek (Rolinek; 5/5). Rozhodčí: Minář, Šindler – Jindra, Skopal. Vyloučení: 2:5 (1:3, 1:2, 0:0). Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 29:28 (11:12, 4:8, 14:8). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči: Patrik Lušňák – Martin Bartek.
Kometa Brno: Trvaj – Žižka, Dujsík, Bičánek, Švrček, Malec, Kováčik, M. Hruška, Valach – H. Zohorna, Čermák, J. Hruška – T. Svoboda, Koreis, J. Svoboda – Němec, Petrovický, Dlouhý – Holec, Lušňák, Burian. Trenéři: Zdeněk Venera, Lubomír Oslizlo a Pavel Zubíček.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Ďaloga, Gawryletz, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Endál, Rolinek, Starý – T. Zohorna, Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: David Pospíšil a Jaroslav Landsman.

Pardubice jely do Brna s jasným úkolem: počtvrté v sezoně porazit Kometu a snížit ztrátu na ni v boji o předkolo play off na jediný bod. To se po neskutečně dramatické podívané povedlo.

Kometa se dvakrát ujala vedení

Zápas dvou loňských finalistů odstartovala vicemistrovská Kometa rychlou úvodní brankou. Holec se uvolnil na pravém kruhu, vypálil, ale jeho rána ani nedoletěla k bráně, protože ji jeden z clonících hráčů tečoval. Bohužel pro hosty, přímo na hůl Patrika Lušňáka, který dopravil kotouč prakticky do prázdné brány – 1:0.

Brňanům se vůbec vydařil začátek zápasu. Po vedoucím gólu si navíc svěřenci kouče Venery zahráli i dvojnásobnou přesilovku. S ní však naložili hodně špatně. Na Salfického skoro nevystřelili.

To pardubická přesilovka měla poněkud jiné parametry. Valachovo držení potrestal za minutu početní výhody Martin Bartek, jenž si nalezl odražený puk a rovněž zakončil do prázdné brány – 1:1.

Poté se hrál hodně opatrný hokej, přesto v závěru třetiny udeřilo. Burian zavezl kotouč do pásma a přes tři bránící hráče odevzdal puk pro Lušnáka. Ten korunoval svůj výborný výkon přihrávkou před bránou na zcela volného Miroslava Holce, který si už věděl rady a zasunul kotouč nad Salfického rameno – 2:1.

Pardubice dokázaly podruhé srovnat krok

V první minutě druhé třetiny začaly Pardubice svou druhou přesilovku v zápase. Bičánkovo držení málem potrestal Tomáš Zohorna, jehož střela švihem orazítkovala břevno Trvajovy brány. Od té doby se ale hrálo především u Salfického brány, Východočeši se dostávali pod tlak při vyloučení Kočího, první brněnská formaci si vytvořila šance, avšak zkušeného veterána v pardubické bráně nepřekonali.

Na druhé straně však udeřilo. Pět minut před koncem třetiny využil zmatků v brněnské obraně Václav Kočí, který v signalizované výhodě dorážel z levé strany do odkryté klece – 2:2.

Do konce periody byly lepší Pardubice, kterým výrazně narostla křídla. Východočeši přidávali na tempu, což ocenila i více než stovka jejich příznivců v brněnském kotli potleskem.

Martin Bartek podruhé udeřil a Dušan Salfický vychytal výhru!

Kouč Brna do třetí třetiny kompletně proházel formace i obrany, kýžený efekt to však nepřineslo. Právě naopak, kapitán národního týmu Tomáš Rolinek našel mezi kruhy volného Martina Barteka, který se trefil přesně k pravé Trvajově tyči. Slovenský forvard tak přidal druhý gól dnešního zápasu – 2:3.

Kometa se snažila něco udělat s nepříznivým výsledkem, avšak těžko se ji dostávala do útočného pásma. Až šance Dlouhého mohla být gólová. Rodák z Prahy si parádně najel před bránu, kde tečoval nahození do Salfického. Po něm ještě dorážel Lušňák, jenž z pádu nepropálil výborného gólmana Pardubic.

Největší šance modrobílých přišla devět minut před koncem. Kotouč poskakoval po brankovišti, jenže Leoš Čermák ho ani nadvakrát nedokázal protlačit za Salfického.

Pardubice se soustředily na bránění a rychlé brejky. Po jednom z nich mohl udeřit Tomáš Zohorna, nestalo se tak. V závěru třetiny si vyžádal trenér Venera oddechový čas a v power play nedal obrovskou tutovku Jan Hruška, jenž nedokázal před Salfickým zvednout kotouč. Úplný závěr utkání odehrály Pardubice vysoce takticky, v Brně získaly všechny body a druhou výhrou v řadě zvýšily své naděje na postup do předkola. Jak po zápase poznamenal manažer A týmu Miloš Říha, stále jsou však jedenácté…

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „Do utkání jsme vstoupili dobře a dali rychlý gól. Dvakrát jsme vedli. Bohužel jsme neudrželi náskok dostatečně dlouho, abychom soupeře deptali a dostali se do pohody. Viděl jsem na naší straně snahu, bojovnost. Ale chybělo více klidu. Projevilo se to i v úvodu v přesilovce pět na tři a v některých gólových situacích a šancích, ve kterých jsme mohli skórovat.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Oba týmy hrály na doraz, zápas byl velmi bojovný a kvalitní. Musím u našeho týmu vyzvednout oddanost výsledku. Kluci za tím šli a bojovali. Nakonec se vítězství otočilo na naši stranu. I když musím přiznat, že v závěru brankář Salfický chytil velké šance soupeře a podržel nás. Vítězství za tři body má pro nás určitě velkou cenu. Po sérii šesti proher na ledě soupeřů se tentokrát kluci nepodělali. Bylo otázkou času, kdy konečně venku vyhrajeme. Je to hodně o hlavě.“