1.10.2010

Pardubice padly po nájezdech. I tak vezou z Budvar arény cenný bod

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice měli po dvou slepených gólech slibně rozehraný zápas v Českých Budějovicích, vedli o dvě branky, i tak ale odešli poraženi. Jihočeši dokázali zápas otočit a v nájezdech získat bod navíc.

Tipsport extraliga, 6. kolo, pátek 1.10.2010, Budvar aréna

České Budějovice

0:0, 0:2, 2:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 41:32 Květoň (Gulaš, Mertl), 42:02 Vydarený (Snopek, Kašpařík), rozhodující samostatný nájezd Gulaš – 26:09 Zohorna (Rákos), 26:35 Bartek (Zohorna, Pivko). Rozhodčí: Mikula, Polák – Poruba, Vengřín. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 4966. Střely na branku: 41:30. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči: René Vydarený – Tomáš Zohorna.
České Budějovice: Kovář – Snopek, Vydarený, Ptáček, Melichar, Novák, Šulc, Tůma – Podlešák, Šimánek, Kuchejda – Gulaš, Mertl, Květoň – Martynek, Kašpařík, Pletka – R. Pšurný, Červený, M. Pšurný – Ježek. Trenéři: František Výborný a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kaberle, Nakládal, Kočí, Kolář, Mezei, Jillson, Kudělka, Píša – Starý, Koukal, Rákos – Pivko, Zohorna, Bartek – Somík, Špirko, Buchtele – Cetkovský, Pineault, Nahodil. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Poprvé v této sezoně se v pardubické sestavě objevil vyléčený bek Aleš Píša, Eaton chtěl na jihočeském ledě napravit domácí zaváhání se Zlínem.

Pardubice přečkaly nástup domácích

První vzrušení na stadionu obstarali zdravotníci, když opět museli zasahovat. Úvod zápasu byl vyrovnaný. Hrálo se rovnoměrně před oběma brankáři, ale ti neměli moc práce. Při první přesilové hře domácích se jedinou větší akcí prezentoval Kašpařík, jinak domácí nic nevymysleli. Ani v dalším průběhu třetiny nebylo na ledě příliš vzrušení.

Druhou přesilovku zahráli domácí sice celou v útočném pásmu, ale branku nedali. Těsně po skončení přesilovky měli českobudějovičtí hráči velkou šanci. Před Růžičkou se z ničeho nic zjevil Roman Pšurný, ale jeho rychlou střelu Růžička kryl.

Ke konci první třetiny domácí zvýšili svoji aktivitu a usadili se před Růžičkou. Ten musel zasahovat po dvou střelách Františka Ptáčka. V první třetině branka nepadla, i když domácí měli přeci jen více ze hry.

Dva góly za dvacet šest sekund a Eaton šel do trháku!

Hned po úvodní buly se před Růžičku dostal Kuchejda, ale puk mezi betony brankáře neprotlačil. Pak se k aktivitě probudili i hosté. Výsledkem jejich aktivity byla přesilová hra, kdy hosté uzavřeli domácí před Kovářem. Ten si připsal hned několik zákroků, ale puk za své záda nepustil. První branku zápasu zaznamenali hosté. Tomáš Zohorna vystřelil přes obránce Ptáčka a jeho střela se třepetala v síti domácí branky – 0:1.

Netrvalo dlouho, pouze dvacet šest vteřin, a Pardubičtí mohli slavit podruhé. Nepokrytý Martin Bartek trefil z mezikruží puk po ledě mezi nohy brankáře – 0:2.

Pardubičtí hráči měli další šanci. To se Rákos trefil do tyče domácí branky, což musel potvrdit až videorozhodčí. Domácí se dostali před Růžičku při další přesilové hře. Povedlo se jim soupeře rozebrat a rozhodit brankáře, ale puk do branky nedostali. Při další přesilovce, kterou hráli Pardubičtí, se vyznamenali Podlešák a Šimánek, kteří obětavě padali do střel. Jihočeši nedali branku ani z další přesilové hry a tak diváky v Budvar Aréně rozveselilo pouze průběžné vedení našich basketbalistek na mistrovství světa. Ve druhé třetině byl Eaton lepším mužstvem a po zásluze vedl 2:0.

Domácí vyrovnali a dovedli zápas do prodloužení

Třetí třetinu začali domácí opět aktivně. Hned v první minutě měli možnost hrát další přesilovou hru. Začali ji však špatně, ale nakonec se jim podařilo ji využít. Trojice Gulaš, Mert, Květoň se rozestavila před Růžičkou. Gulaš našel Lukáše Květoně a jeho střela přepadla přes brankáře do klece – 1:2.

Jihočeši byli při chuti a ihned po buly se opět nastěhovali před Růžičku. Puk se dostal na modrou čáru a tam se do puku opřel René Vydarený a Růžička viděl jeho střelu až v brance. Domácím se tak povedlo vyrovnat během půl minuty – 2:2.

Góly zápasu prospěly. Hlavně domácí evidentně oživli. Ani hosté nezůstávali pozadu a tak měli diváci o zábavu postaráno. Šancí přibývalo na obou stranách. Ani jedno mužstvo se nechtělo spokojit s remízou a snažilo se dát vedoucí branku.

V padesáté minutě dostal přihrávku za obránce Martynek a byl faulován. Bylo nařízeno trestné střílení. Martynek sice překonal brankáře Růžičku, ale jeho střela se odrazila od tyče ven z branky. Domácí měli další možnost rozhodnout zápas v přesilové hře, ale možnost nevyužili. Před koncem třetí třetiny naopak faulovali českobudějovičtí a museli se třást o výsledek. Nakonec vše dobře dopadlo a zápas dospěl do prodloužení.

Nastavení gól nepřineslo, extra bod má Mountfield

Na začátku prodloužení měl Eaton ještě 49 vteřin přesilové hry k dobru. Situaci ještě zkomplikoval Lukáš Květoň, který vyhodil puk mimo led a Pardubice měli přesilovku pět na tři. Naštěstí se ubránili a pak se hrálo opět čtyři na tři. Domácí hráli velmi obětavě a podařilo se jim přesilovky přežít bez obdržené branky. V úplném konci prodloužení dostali domácí také šanci hrát přesilovku, ale na stavu zápasu se nic nezměnilo.

Na řadu tak přišly, poprvé v letošní sezóně, samostatné nájezdy. Diváci před nájezdy pozdravili oba trenéry mužstev. Jako první se k nájezdu rozjel pardubický útočník Zohorna, ale nedal. Za domácí dal první gól Václav Pletka. Buchtele, trefil mezi betony Kováře a vyrovnal. Milan Gulaš vrátil vedení na domácí stranu. Martin Bartek nájezd neproměnil a tak domácí získali druhý bod za vítězství na nájezdy.

František Výborný (HC Mountfield České Budějovice): „V první třetině jsme měli alespoň jeden gól uklohnit. Ve druhé jsme dvakrát inkasovali během pár vteřin, což by se stávat nemělo. Pardubicím narostla křídla a hrály velmi dobře. Do třetího dějství jsme zredukovali sestavu a jsme rádi, že hráči to psychicky zvládli a dokázali vyrovnat. Velká zásluha patří hráčům, kteří ustáli oslabení v nastaveném čase. Myslím, že vyhrát jsme si zasloužili.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Bylo pro nás velkým štěstím, že úvodní třetina skončila s nulou, protože domácí výborně bruslili a dostávali nás pod tlak. My jsme si nic nevytvořili a podržel nás gólman Růžička. Ve druhé třetině jsme se zlepšili a vyjádřili to dvěma brankami. V závěru jsme však dvakrát inkasovali po našich chybách. V prodloužení jsme názorně předvedli, že letos máme tragické přesilovky. Jsme rádi, že vezeme bod, domácí byli lepší.“