24.8.2012
David Záruba

Pardubice ovládly souboj mistrů. Brynäs inkasoval půltucet

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát první zápas European Trophy na vlastním ledě a připsali si do tabulky další tři body. Východočeši se podobně jako ve Finsku rozjížděli pomaleji, ale čtyřmi góly ve druhé třetině zvrátili vedení Brynäs a pohodlně dokráčeli k jasné výhře.

European Trophy, 3. kolo, pátek 24.8.2012, ČEZ Arena Pardubice

Brynäs

6:2
0:1, 4:1, 2:0
Branky a nahrávky: 22:05 Kousal (Cetkovský, Nahodil), 27:00 Kočí (Beech, Somík), 29:06 Šagát (Píša, Zohorna), 34:30 Nahodil (Buchtele), 52:27 J. Starý (Benák), 57:29 Kolář (Zohorna) – 2:06 Thuresson (M. Johansson), 22:51 Granström (Lindholm). Rozhodčí: Hradil, Husička – Kis, Novák. Vyloučení: 7:7, navíc Kolář 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 2854. Střely na branku: 51:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 6:2. Nejlepší hráči: 1. Robert Kousal, 2. Lukáš Nahodil (oba Pardubice), 3. Andreas Thuresson (Brynäs).
Dynamo Pardubice: Růžička – Kočí, Píša, Ďaloga, Sičák, Kolář, Benák, Vašíček, Drtina – Somík, Beech, Brendl – Starý, Zohorna, Šagát – Buchtele, Kousal, Nahodil – Cetkovský, Nosek, Semorád. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Brynäs: J. Johansson – Hellström, Gunderson, Sundqvist, Berglind, Persson, Lööf, Djoos – Granström, Entefeldt, Ollas – Harju, Järnkrok, Molin – Lauritzen, Nordqvist, Widing – M. Johansson, Lindholm, Thuresson. Trenéři: Tommy Jonsson, Janne Larsson a Gunnar Persson.

Pardubice nastoupily do třetího zápasu European Trophy bez útočníků Radila a Barteka. Naopak do sestavy se vrátil obránce Jan Kolář, branku obsadil Martin Růžička.

Rychlý gól dostal Brynäs do vedení

Oba soupeři nechali všechen ostych v šatně a od úvodních vteřin se tlačili do ofenzívy. První zahrozil už ve čtyřicáté vteřině po Zohornově pasu Sičák, ale v ideální pozici netrefil branku. To hosté si vedli v čase 2:06 o hodně lépe. Na pas M. Johanssona od mantinelu si najel před Růžičku Thuresson a otevřel skóre zápasu – 0:1.

Za necelé dvě minuty se hráči Brynäs málem radovali znovu. Molin z křídla prostřelil Růžičku, ale kotouč kutálející se za brankovou čáru odvrátil do bezpečí obránce Kolář. Švédové poté sehráli dvojici velice nebezpečných přesilovek, přesná kombinace na malém prostoru ale ke gólu nevedla. Proti největší šanci Järnkroka se dokázal včas přemístit Růžička.

Pardubice dostaly výhodu jednoho muže v poli v 17. minutě a byly blízko vyrovnání. Sičák místo očekávané střely od modré našel lépe postaveného Starého, který však nedokázal kotouč uklidit mimo dosah Jonase Johanssona.

Dle očekávání se hrál rychlý a agresivní hokej plný tvrdých, ale férových soubojů. Zápas tak směle navázal na loňská představení European Trophy.

Pardubice čtyřmi góly otočily skóre

Na další gól se v ČEZ Areně čekalo téměř na chlup stejnou dobu jako v první části. Cetkovský posunul puk do jízdy Robertu Kousalovi, který se natlačil před svého strážce a trefil se přesně mezi ruku a tělo J. Johanssona – 1:1.

Pardubická radost však netrvala dlouho, hosté si náskok vzali bleskově zpátky. Lindholm přenechal kotouč v útočném pásmu Jonathanu Granströmovi, který si osamocen před Růžičkou věděl rady a zasunul puk k pravé tyči – 1:2. Na ledě se v těchto chvílích pořád něco dělo.

Pardubicím pomohly do sedla úspěšné přesilovky. Nejprve sice nevyužily patnáctivteřinovou výhodu dvou mužů, poté ale už při jednoduché přesile slavily. Somíkovu střelu po dlouhém obléhání brankoviště dorazil před Johanssonem číhající Václav Kočí – 2:2.

Ihned po gólu fauloval Widing a domácí opět trestali. Od modré vypálil kapitán Píša a kotouč ještě před švédským brankářem tečoval Martin Šagát – 3:2. Widing mohl následně své vyloučení odčinit, ale rychlý protiútok zakončil střelou nad branku.

Snovou třetinu pro Pardubice dokonal ve 35. minutě Lukáš Nahodil, který si parádně posadil na zem Johanssona a poté zavěsil pod břevno – 4:2.

Domácí si výhru pohlídali

Už tak ostré tempo se ve třetí části ještě vystupňovalo. Pardubičtí mohli přidat pátý gól v přesilovce, dlouhý zámek však hráči Brynäs ustáli. Domácím zadákům navíc pláchl Entefeldt, jenž se dostal do zakončení z bezprostřední blízkosti a nebyl daleko od snížení.

Zápas poté kouskovaly další vyloučení, to ale vyhovovalo víc domácím, kteří začali hře jasně dominovat. Při hře 4 na 4 našel Benák přesným pasem Jana Starého, jenž bombou od modré propálil Johanssona – 5:2.

Domácí hráči byli při chuti a odevzdaného soupeře nadále mačkali ofenzivní aktivitou. Johansson byl neustále v permanenci a musel odvrátit řadu pardubických pokusů. Blízko šesté brance byl Pavel Brendl, ale Somíkovu nabídku nedokázal zasunout za záda brankáře Brynäs.

Půltucet nakonec přece jen padnul. Zohorna od pravého mantinelu našel ideálně postaveného Koláře, který se z prostoru před Johanssonem nemýlil – 6:2. Pardubice tak skolily úřadujícího švédského mistra a připsaly si do tabulky tři body.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Musím kluky pochválit hlavně za druhou a třetí třetinu. Utkání jsme nezačali špatně, první dvě střídání jsme byli aktivní, měli jsme tam i pár šancí, ale první střela na naši branku skončila v síti, což nás trošku zaskočilo. Od druhé třetiny jsme zvedli důraz v osobních soubojích, více jsme stříleli a využili jsme přesilovky. Náš tlak jsme vyjádřili brankově. Třetí třetinu jsme byli lepší.“