11.2.2009
Jitka Čechová, Jan Hrabal

Pardubice otočily zápas v Mladé Boleslavi a jistí druhou pozici

MLADÁ BOLESLAV — Skvělá práce! Hokejisté HC Moeller Pardubice sice prohrávali v Mladé Boleslavi, přesto dokázali uspět na ledě extraligového nováčka. Nejprve v přesilovce srovnal na 1:1 Jan Starý, aby Tomáš Zohorna svým prvním vítězným gólem v extralize rozhodl o výhře Moelleru, kterou jistil výborný Ján Lašák.

O2 extraliga, 48. kolo, středa 11.2.2009, Metrostav Aréna

Mladá Boleslav

1:2
1:2, 0:0, 0:0
Branky a nahrávky: 4:17 Nouza z trestného střílení – 5:20 Starý (Koukal, Kolář I), 8:20 Zohorna (Blažek, Somík). Rozhodčí: Polák, Hribik – Jelínek, Pavlovič (SR). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 3520. Střely na branku: 29:37. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Tomáš Nouza – Ján Lašák.
Mladá Boleslav: Šindelář – Novák, Kočí, Zíb, Moravec, Jindra, Schnabel, Mocek, Bauer – Nouza, Král, Handlovský – Klimenta, Boháč, D. Vrbata – Padělek, T. Sýkora, Benda – Gajovský, Rod, Pšurný. Trenéři: Jaromír Šindel, Jiří Šejba a Leo Gudas.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Havíř, Píša, Kolář II, Lojek, Šeda – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Blažek, Somík – Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Hokejisté HC Moeller Pardubice si výhrou v Mladé Boleslavi pojistili druhé místo v extraligové tabulce, na které mají již náskok sedmi bodů. Stále na dostřel mají Východočeši první pozici, na ni ztrácí dva body.

Ze sporné penalty Mladá Boleslav vedla, Moeller však stav otočil

Hosté vstoupili do utkání dravěji, a tak měl Šindelář v brance Boleslavských práci už v první minutě. Přihrávku hráčů Moelleru sice povedeně vystihl Novák, vzápětí na to ale už nepříliš povedeně sám přihrával na Kočího a pardubický Pivko tak zůstal před brankou domácích úplně sám. Zamířil ale přímo do Šindelářovy hrudi.

Středočeši se rychle rozkoukali, a protože byl na branku uhánějící Padělek podražen, odpískal hlavní sudí trestné střílení. Specialista na tuto činnost Tomáš Nouza neváhal a svým typickým způsobem poslal Boleslav do vedení – 1:0.

Středočeši se z něj ale neradovali nijak dlouho. Za minutu totiž Jan Starý využil početní výhodu hostů střelou z dálky – 1:1.

Pardubice vyrovnávací gól nabudil a než se Šindelář nadál, lovil kotouč ze sítě podruhé, Tomáš Zohorna ještě zpola za brankou do puku jen tak šťouchl v momentě, když se boleslavský gólman přemisťoval, a od něj se kotouč odrazil rovnou za čáru – 1:2.

Boleslav se snažila o odpověď, k níž se už nadechoval Nouza po parádní zpětné přihrávce Krále. Střelec prvního gólu ale minul.

Přesilovky ke gólům nepomohly

Do druhého dějství si Pardubice odnesly téměř celé dvě minuty početní výhody a hlavně první formace domácí obraně a taky Šindelářovi pořádně zatopila. Střelu Starého ale Šindelář vyrazil a následnou dorážku Koláře zalehl. Z druhé třetiny neuběhlo ještě ani pět minut a Mladá Boleslav dostala víc než minutu dlouhou výhodu pěti proti třem. O velkou příležitost k vyrovnání se ale připravili sami následným faulem Bendy.

V oslabení, které Mladá Boleslav hrála od 27. minuty, měl na branku zaděláno Divíšek. Šindelář už totiž ležel na ledě, a kdyby pardubický útočník mířil jenom trochu přesněji, vedl by Moeller už o dvě branky. Fauly a následná oslabení Středočechy vůbec srážela do kolen a hostující celek měl tak navrch prakticky nepřetržitě. Štěstí měli Boleslavští například i v případě dojíždějícího Cetkovského, kterému ovšem kotouč mířil na brusle.

Domácí se začali důrazněji hlásit o slovo až v posledních pěti minutách, ani kombinující Král nebo z ostrého úhlu pálící Padělek ale skóre nezměnili.

Moeller trpělivou hrou dovedl zápas do vítězného konce

Třetí třetina byla jediná, do které vstoupili opticky aktivněji domácí. Od jejího začátku dotírali na pardubickou obranu, ovšem jen málokdy se dostali do přímého ohrožení Lašáka. V pořadí páté vyloučení na straně Moelleru mohlo domácí ještě víc nakopnout, ale Pardubice byly důsledné v obraně a zvýhodněné Boleslavi se jen málokdy podařilo vůbec přejít přes útočnou modrou.

I tak ale Boleslavští cítili, že se jim čas krátí, ale že ztráta není nijak velká. Lašák ale až na Nouzův blafák z první třetiny pracoval naprosto bezchybně a hokejkou si tak poradil například s dorážkou Zíba nebo lapačkou s ostrou střelou Handlovského od mantinelu.

Naopak na druhé straně vytáhl něco naprosto nevídaného Šindelář – v jakémsi obratu chytil snad úplně poslepu dorážku Divíška. Boleslav v samém závěru odvolala gólmana, Východočeši si však aktivní obranou nenechali důležité vítězství vzít.

Jaromír Šindel (BK Mladá Boleslav): „Utkání jsme ovlivnili našimi vyloučeními. Druhá třetina nás stála hodně sil, měli jsme v ní čtyři vyloučené. V třetí třetině jsme změnili způsob hry a měli i šance. Tentokrát jsme ale neměli štěstí, otočilo se k nám zády. Byl to zápas tří rozdílných částí.“

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Pro nás je to velmi cenné vítězství. Může nás jenom mrzet nevyužití šancí v druhé třetině. Mohli jsme zápas rozhodnout dříve, takhle nás stál až do konce dost sil.“